Oscarový herec Maximilian Schell. Zdroj: salzburg.com

Maximilian Schell: Oscarový herec a kmotr Angeliny Jolie

Film Kultura / 5.2.2014

Maximilian Schell byl rakouský herec oceněný Oscarem, známý především díky filmu s názvem Norimberský proces.

Maximilian Schell se narodil v prosinci roku 1930. Jeho matka byla herečkou a otec švýcarským spisovatelem. Měl 3 starší sourozence, po jejichž vzoru se dal na hereckou dráhu.

S příchodem 2. světové války se jeho rodina odstěhovala do Zurichu, kde Maximilian studoval mj. germanistiku. Své vzdělání později obohatil o studium herectví na bernské konzervatoři. Své herecké umění začal předvádět roku 1959 na divadelních prknech různých zemí.

První filmová role přišla v roce 1955 ve filmu Kinder, Mutter und ein General. Zde si zahrál po boku jistého Klause Kinského. Film byl úspěšný a Maximilian se o tři roky později objevil s Marlem Brandem v Mladých lvech. Nejvíce ho ale proslavil Norimberský proces, za něhož byl oceněn jak Oscarem, tak Zlatým glóbem.

Maximilian Schell si přebírá Oscara za film Norimberský proces.

Když mu bylo v roce 1975 nabídnuto zahrát si v příběhu o Františku Ferdinandu D’Este, neváhal ani vteřinu. Jeho první film, který sám zrežíroval, nese název První láska. Vysloužil si za něj nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. Mimo jiné natočil i film Moje sestra Maria jako poctu své sestře, která byla v té době vážně nemocná. Oba sourozenci si nedlouho poté odnesli cenu Bambi za celoživotní dílo.

Maximilian Schell. Zdroj: salzburg.com

Maximilian Schell. Zdroj: salzburg.com

Schell hrával především ve filmech z evropské produkce, v roce 1990 byl také hostem na Mezinárodním festivalu v Karlových Varech. Celkem byl držitelem dvou Zlatých glóbů, jednoho Oscara, dvou cen newyorských filmových kritiků a jedné německé ceny za celoživotní dílo.

Kromě herectví se věnoval i malířství a stejně jako jeho otec byl spisovatelem. Střídavě žil v Korutanech a v Los Angeles.  Mimo jiné je i kmotrem herečky Angeliny Jolie, k čemuž došlo po dohodě s jejím otcem, se kterým pracoval na jednom z jeho filmů.

Maximilian Schell náhle zemřel 31. ledna 2014 po těžké nemoci.

Zdroj perexové fotografie: salzburg.com

Zdroj videa: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář