Česká Amerika

5 tipů, kam na jarní výlet

Cestování / 1.3.2014

S batohem na zádech po krásách naší vlasti.

Ačkoli jsme letos příliš nemrzli, jsme rádi, že se se zimou za chviličku definitivně rozloučíme a obklopí nás jarní sluníčko. Je škoda v takových příjemných jarních dnech sedět doma, zejména když naše krajina je tak krásná. Proto nazujte pohodlné boty, na záda nasaďte batoh a hurá do přírody.

Drábské světničky

Český ráj je svou úchvatnou krajinou proslulý a součástí tohoto českého přírodního bohatství jsou i Drábské světničky nacházející se nedaleko Mnichova Hradiště. Jedná se o příbytky středověkých loupežníků na náhorní plošině Hrada. Avšak co nadchne každého návštěvníka, jsou nejen skalní světničky, ale i příroda a výhled na širé okolí.

Výhled z Drábských světniček

Výhled z Drábských světniček je dechberoucí. Zdroj: Wikimedia Commons, cs:User:Zp

Ve 14. století zde vyrostl dřevěný hrad a do pískovce bylo vytesáno více než 30 světniček. Sídlo se stalo pustým již v průběhu 15. století a poté bylo využíváno zejména loupeživou chátrou. Díky tomu vzniklo označení „drábské“. Dnes si světničky můžete volně prohlédnout díky systému ocelových můstků a žebříků.

Soutěsky Kamenice u Hřenska

Tichá a Divoká soutěska, tak se nazývají na lodičkách sjízdné úseky říčky Kamenice v Českém Švýcarsku. K cíli vede klidná, čtyři kilometry dlouhá lesní cesta mezi skalami začínající v Hřensku.

Tichá soutěska u Hřenska

Cesta lodičkou nabízí nevšední zážitek. Zdroj: Wikimedia Commons, Harke

Tichou soutěskou se na lodičkách přepravuje v místech, kde je sevření skal nejužší, a to po délce téměř jednoho kilometru. Navazující Divoká soutěska je dlouhá dva kilometry, lodí se jede asi 450 metrů a z konečného bodu soutěsky lze snadno pokračovat dále do okolí. Dojít můžete třeba k nepříliš vzdálenému Dolskému mlýnu, o kterém jsme psali v loňském roce.

Amerika po Česku

V Českém krasu nenajdeme jen Karlštejn, ale také Velkou a Malou Ameriku. Jedná se o zatopené vápencové lomy s křišťálově čistou vodou. Větší měří asi 800 metrů, široký je 200 metrů a hluboký až 100 metrů. Oba lomy jsou propojeny podzemními štolami, které jsou pro veřejnost ale nepřístupné. Místo je vyhledávaným cílem filmařů. Nejznámější jsou záběry z filmu Limonádový Joe.

Poutní kostel na Zelené hoře

Žďár nad Sázavou není jen hezké město, ale najdeme zde i památku zapsanou na seznamu UNESCO. Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře byl vystavěn na počátku 18. století a je protkán symbolikou čísla pět, která vychází z legendy o Janu Nepomuckém. Půdorys je ve tvaru pěticípé hvězdy, má pět východů, pět oltářních výklenků, dvakrát pět kaplí atd. Legenda hovoří o pěti ranách Kristových, ale také o pěti písmenech ve slově „tauci“ – mlčel jsem.

Poutní místo na Zelené hoře.

Poutní kostela Jana Nepomuckého na Zelené hoře je spojen s číslem pět. Zdroj: Wikimedia Commons, Infwiki.

Kolem Zelené hory jsou navíc dva okruhy naučné stezky s odpočinkovými místy, vyhlídkami i informačními tabulemi. První z nich je dlouhý 2,3 km a provede vás pověstmi z kraje. Druhý měří o 300 metrů více a je výletem do míst s nejvyšší ochranou přírody a krajiny.

Pálavské vrchy

Pálavské vrchy zahrnují celý rozsáhlý komplex vápencových útvarů na jižní Moravě a nalézá se tu několik přírodních rezervací. Konkrétními cíli výletu se může stát Děvín, Růžový vrch, Kočičí skála nebo třeba Svatý kopeček, ale turistických možností je tu nespočet. Vrchy se rozkládají mezi Horními a Dolními Věstonicemi, Pavlovem a Mikulovem.

Necháte se našimi tipy inspirovat, nebo máte svá oblíbená výletní místa, kam se vždy rádi vracíte?

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Pavel Koběrský

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář