S romantickou písní na věčné časy

Hudba Kultura / 14.2.2014

Autor:

Jsou jich tisíce a každou chvíli je slyšíme v rádiích a televizích. Dnes, na Valentýna, však víc než kdy jindy. Love songům nadešel ten pravý čas.

Co by to bylo za Valentýna bez romantických písniček? Slýcháme je téměř dennodenně, ale obzvláště dnes se jim vyhne asi málokdo. Procítěné tóny a táhlé melodie plné těch nejupřímnějších a nejpravdivějších slov se linou na klavírní nebo smyčcové čtyřakordové vlně. Emoce tryskají z každého taktu jako gejzíry lásky, ať už opětované nebo neopětované, které se musí utkat s nehostinným světem „tam venku”, a vy máte pocit, že se vám každou chvílí navalí slzy do očí. Vítejte v pohádkovém světě love songů.

A začneme u skladby nejpohádkovější, která doprovázela chudého chlapce a bohatou dívku na cestě přes oceán. Na širém světě snad není známější písně než té, jenž se stala nesmrtelnou v Oskary ověnčeném Titanicu. Ano, je řeč o Celine Dion a písni My Heart Will Go On, která je ztělesněním toho, jak má vypadat romantická píseň. Škoda jen, že se za ty roky stala asi i tou nejohranější (nebo nejotravnější) vůbec.

Love song se nedá napsat bez pořádného příběhu. Po svém to pojal James Blunt v písni, která mu přinesla celosvětovou slávu. You’re Beautiful je příběhem jednoho letmého setkání v metru, z kterého si James odnáší dvě pravdy: You’re beautiful a tu o poznání horší: I will never be with you. Láska holt není žádné peříčko.

Základem dobrého romantického textu musí být i několik neodmyslitelných slovíček. Těmi základními jsou: kiss, lips, forever, love a tak dále. Když se k tomu přidá pohledný španělský mladík, který se vyptává své milé, zda by tančila, plakala, smála se či pro něj dokonce zemřela, je pak zaděláno na hit vskutku prvotřídní. Enrique Iglesias si asi právě tak představuje toho pravého romantického Hrdinu.

Snad nejvýmluvněji zpívají o lásce irští Westlife ve své písni Mandy, kde nebohá dívka nabízí všanc celé své srdce a s ním i vše, co jen může dát. Mandy je však odmítnuta, což ji hluboce raní a změní to její postoj. A jak to tak bývá, role se otočí a z dívky se stává nedostupné a tím i vysoce žádané zboží. Drobnou vadou na kráse tohoto pravdivého vyprávění je pouze fakt, že chlapců z Westlife bylo pět a Mandy pouze jedna jediná.

Nepatrnou nevýhodou romantických písní je jejich obraznost a literární jazyk plný metafor a básnických přirovnání, což může v důsledku způsobit nepochopení a následný neúspěch písně jako takové. Pánové z The Beatles si byli této záludnosti ovšem dobře vědomí, a tak neotáleli a šli rovnou k věci. Vždyť to nejdůležitější lze většinou shrnout do jedné věty – I Wanna Be Your Man.

Přestože se to na první pohled nezdá, love songy jsou plné drobných, leč krásných nepřesností. Jak jinak si vyložit například Whitney Houston a její I Will Always Love You, Love Is All Around od kapely Wet Wet Wet nebo (Everything I Do) I Do It for You od Bryana Adamse, které jsou na základě pouhého selského rozumu roztomile chybné. Ale i přestože nic na světě netrvá věčně a nic není tak dokonalé, jak se tváří, romantické písničky máme rádi.

„Neznám nikoho, kdo by neměl spojenou písničku s něčím ve svém životě. Já jich mám poměrně dost, takže si čas od času vybavím nějaký ten hezký okamžik, ale jinak romantickou hudbu nevyhledávám,” svěřil se se svým pohledem na love songy student Martin Kuchta (21). Stejně tak to cítí i Simona Popová (20). „Třeba taková Still Loving You od Scorpions je pro mě hrozně profláknutá a ohraná, a proto se mi omrzela,” říká. Přesto však přiznává, že se jí s touto písničkou pojí nejedna vzpomínka z jejího života.

Samostatnou kapitolu pak tvoří české hity, které postupem času doslova zlidověly a staly se klasikami žánru. Například Beruška dnes již zaniklých T-Boyz v roce 2002 doslova roznesla na kopytech, nebo spíše nožičkách, všemožné československé hitparády. Nelze opomenout ani nejoblíbenější chlapecké kvarteto Lunetic (dnes pouze trio), jejichž Dotyky leží hluboko v srdcích mnoha českých dívek a stejně hluboko i v žaludcích jejich partnerů. A že láska prochází právě žaludkem sděluje ve své písni MilujuLeoš Mareš. Od jejího vydání všechny Leošovy přítelkyně ví, že si ho rajskou omáčkou opravdu nezískají.

Nový pohled na romantickou píseň přinesla celkem nedávno Barbora Poláková, která se ve své písni Kráva poměrně neotřele a realisticky vyjadřuje k věcem opomíjeným, i když tak běžným. Jsou jimi mužská nevšímavost, neromantičnost a vrozená zapomnětlivost, což je ovšem tak trochu v rozporu se základním posláním love songů. Přesto však tímto anti-romantickým počinem nejspíš nepropukne žádná revoluce a my si i do budoucna, nebo po vzoru výše zmíněných skladeb forever, budeme moci užívat všech přemrštěných a naivních iluzí, které máme na romantických písničkách tak rádi.

Zdroj videí: youtube.com

Zdroj perexové fotografie: thewimn.com (upraveno)

Libor Mališ

Libor Mališ

Student žurnalistiky a anglické filologie na Univerzitě Palackého v Olomouci, klávesák ve skupině Neutral, milovník dobré literatury, filmu, hudby všeho druhu a fanoušek Arsenal FC.

Zanechte komentář