V Kalichu se hraje Nahniličko

Divadlo / 18.2.2014

Komedie, u které jedno oko nezůstane suché.

Po dvouleté pauze, již si vyžádala mateřská dovolená Marthy Issové, se na jeviště Divadla Kalich vrátila hra Jana Krause Nahniličko aneb Poněkud dojatý. „Dryák o třinácti obrazech“ byl uváděn od dubna 1995 v Divadle Na zábradlí a v říjnu 2003 se přesunul do Divadla Kalich, kde se hraje dodnes.

Hra se odehrává v současnosti kdesi na periferii České republiky v chudém domě, kde žije rozhádaný manželský pár Andy (Jan Kraus) a Božena (Eva Holubová) a (kdosi) Třetí (Ján Sedal), postava, která opravdu působí, že je tu zkrátka navíc.

Fotografie z inscenace Nahniličko. Zleva: Ivana Chýlková, Jan Kraus a Martha Issová. Zdroj: Jaroslav Panenka

Fotografie z inscenace Nahniličko. Zleva: Ivana Chýlková, Jan Kraus a Martha Issová. Zdroj: Jaroslav Panenka

Do tradičního rána, kde po probuzení naštvaní manželé opět ulehají do postele, přichází Jorje Ejar Clavijo (Bohumil Klepl) se svou Seňoritou (Martha Issová), který přesvědčuje manžele i diváky o tom, že: „Všichni jak jste tady, jste skončili s chudobou… Jasný?“ A zaplétá obyvatele domu do nečisté hry o peníze.

Do školení Andyho, Boženy a Třetího o tom, jak se mají chovat jako „pracháči“, vchází mafiánka Ballantines (Ivana Chýlková), od které mají ty ohromné peníze všichni získat. Jorje odchází připravit oslavu na příslib podepsání kontraktu. Andymu to však nedá a ptá se Ballantines na způsob jejího obchodování. Ona mu bez skrupulí odpovídá: „Musím každýmu zákazníkovi udělat dvě nabídky. První, že za svý peníze nedostane nic. A druhou takovou, aby se rád vrátil k tý první…“

Hra končí Jorjeho nezdarem a rozhovorem manželského páru o tom, jak jsou spolu přes všechno šťastní. Jak se k tomu dostanou se běžte sami podívat do Divadla Kalich.

V inscenaci jsou i napínavé chvilky. Ivana Chýlková (Ballantines) a Bohumil Klepl (Jorje Ejar Clavijo). Zdroj: www.divadlokalich.cz

V inscenaci jsou i napínavé chvilky. Ivana Chýlková (Ballantines) a Bohumil Klepl (Jorje Ejar Clavijo). Zdroj: www.divadlokalich.cz

Výkony všech herců jsou vskutku strhující. Každý divák si najde svého oblíbence a v chování každé postavy objeví nějakého svého známého. Přesto bych ráda vyzdvihla výkon Bohumila Klepla (Jorje Ejar Clavijo), který svým ostrým ruským přízvukem baví diváky. Dále bych chtěla zmínit herecký výkon Ivany Chýlkové (Ballantines), která svou proměnou na jevišti šokuje každého. Myslím, že všichni, kteří tuto hru neviděli, budou překvapeni. Ivana Chýlková dokáže zahrát takovým způsobem, že diváci uvěří všemu, co řekne či udělá.

Přestože na počátku uvádění hry jí kritici příliš nefandili, spíše naopak, na jevišti se drží již téměř 19 let, a proto na ní určitě něco být musí. Je naplněná originálním humorem Jana Krause, díky čemuž se divák baví od začátku až do konce.

Inscenace: Nahniličko aneb Poněkud dojatý
Autor: Jan Kraus
Divadlo: Divadlo Kalich
Obnovená premiéra: 6. ledna 2014
Režie: Jiří Ornest
Herecké obsazení: Ivana Chýlková, Eva Holubová, Martha Issová, Jan Kraus, Bohumil Klepl, Ján Sedal.
Cena: 99-499 Kč

Zdroj perexové fotografie: www.divadlokalich.cz

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář