Vaduzský zámek

Pohádkové Lichtenštejnsko má co nabídnout

Cestování / 18.2.2014

Poznejte malebnou zemičku sevřenou mezi alpskými vrcholy, která je historicky spjata s naší republikou.

V dnešním díle našeho seriálu se přesuneme do střední Evropy, kde se seznámíme s dalším evropským trpaslíkem – Lichtenštejnským knížectvím. To se rozkládá na svazích Alp a v údolí Rýna mezi RakouskemŠvýcarskem. Celkem jedenáct městeček je domovem kolem 35 tisíc obyvatel.

jezero u obce Steg

Nedotčená příroda dělá z Lichtenštejnska ráj na zemi. Zdroj: foter.com, vauvau

Naši prohlídku začneme v hlavním městě Vaduzu, které leží na pravém břehu Rýna při švýcarské hranici. Na skále nad městem se tyčí Vaduzský zámek, kde sídlí knížecí rodina Lichtenštejnů. Zámek je tudíž pro turisty nepřístupný.

cihlová budova Zemského sněmu

Budova Zemského sněmu byla zvolena za nejkrásnější cihlovou stavbu světa. Zdroj: foter.com, Dede90

ZAJÍMAVOSTI

  • podle zákona nesmí počet cizinců překročit jednu třetinu obyvatel
  • hranice se Švýcarskem je otevřená, s Rakouskem nikoliv
  • Česká republika uznala Lichtenštejnsko za suverénní stát až v roce 2009

Samotné město svou architekturou sekunduje dalším alpským městům a svým návštěvníkům nabízí mnoho možností, jak si zde zpříjemnit pobyt. Ve Vaduzu je kulturní duch znát na každém kroku – po ulicích najdeme rozesety sochy a plastiky a muzei se to tu jen hemží. Pravděpodobně nejznámějším je Poštovní muzeum založené roku 1930, dále stojí za zmínku Muzeum lyžařstvíMuzeum umění, nejnavštěvovanější vaduzské muzeum.

Největší obcí je městečko Schaan ležící asi pár kilometrů severně od Vaduzu. Obci dominuje kostel svatého Petra a nachází se zde jediná železniční stanice v celém knížectví.

Ráj nejen zimních sportů

Ačkoliv by to mnoho lidí ani nenapadlo, Lichtenštejnsko je oblíbenou lyžařskou destinací. Přestože není ve světě tak proslulé jako například Švýcarsko či Rakousko, místní areály (například střediska MalbunSteg) a sjezdovky jsou velmi kvalitní. Lichtenštejnsko je i rájem cyklistů. Podél Rýna je vybudována síť cyklostezek, na kterých si můžete vychutnat čtvrtou nejmenší zemi Evropy zase z trochu jiného úhlu.

Lichtenštejnské Alpy

Do lichtenštejnských Alp přijíždí za zimními sporty nadšenci ze všech koutů Evropy. Zdroj: foter.com, rebol

Česko-lichtenštejnské spory

Vztahy mezi Českou republikou a Lichtenštejnskem nejsou příliš příznivé. Důvodem je společná historie – Lichtenštejnové patřili k nejvýznamnějším a nejbohatším rodům ve střední Evropě a na jižní Moravě vlastnili rozsáhlá panství, mezi nimi například zámek v Lednici. O svůj majetek přišli částečně po první světové válce, ale zejména po roce 1945 na základě Benešových dekretů. Diplomatická spolupráce mezi Českem a Lichtenštejnskem byla navázána teprve před pár lety, ovšem otázka majetkového vyrovnání mezi oběma zeměmi zůstává nadále otevřena.

zámek v Lednici

Pohádkový zámek Lednice patřil do rozsáhlého panství Lichtenštejnů. Zdroj: Wikimedia Commons, Harold

Pojedete-li někdy kolem Lichtenštejnska, zastavte se tady alespoň na pár hodin. Určitě nebudete litovat!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář