Pohlednice na zdi jako forma vzpomínek.

Koláž jako umělecké dílo

Design / 9.2.2014

Udělejte si v interiéru místo pro vaše vzpomínky, které si chcete neustále připomínat. Koláž je výborným řešením!

Máte krátkou paměť? Nezoufejte. Vzpomínat na zážitky z dovolených a ze společenských akcí můžete nyní nejen nad fotoalbem, ale taky na své stěně v libovolném pokoji. Jistě jste o tomto způsobu uchování vzpomínek slyšeli a možná se i pokoušeli tento skvělý nápad zrealizovat, ale máte pocit, že vaší koláži stále chybí šmrnc? Čtěte dále a objevte s námi spoustu nových a kreativních nápadů. Inspirujte se!

Slaďte formáty fotografií

Rozmístěte fotografie podle jejich časové návaznosti a nevynechejte jediný okamžik!

Pokud chcete mít ze své koláže výstavní kousek, dbejte na to, aby fotografie nevisely na stěně bez nějakého ladu a skladu. Základem je použít fotografie stejných rozměrů a kvalit, aby se vám na stěně nekřížilo zbytečně moc stylů dohromady. Nabízí se i možnost velikosti zkombinovat do takového stylu, že například fotky naležato proložíte fotkami nastojato, čímž vznikne na stěně zajímavý a nepřehlédnutelný kontrast. Tak stejně můžete sjednotit i fotky dvou různých velikostí.

 

Různé formáty fotografií lze nakombinovat do mnoha tvarů. Zdroj: pixmac.com

Různé formáty fotografií lze nakombinovat do mnoha tvarů. Zdroj: pixmac.com

Tvarujte, vymýšlejte, tvořte

Pozitivní zprávou je, že se nemusíte držet striktních zásad čtvercového nebo obdélníkového uspořádání. Tento způsob koláží je sice elegantní, ale na oko vás ničím neosloví. Když ovšem proložíte takovouto koláž motivační textem nebo samolepkou na zeď, stěna dosáhne zcela jiného rázu. Objekt umístěte doprostřed koláže a máte vyhráno. K vytvoření onoho textu, můžete použít i výstřižky z časopisů nebo jej jednoduše vlastnoručně napsat na zeď, pokud si na to troufáte.

V dívčích ložnicích bude hrát dominantu koláž ve tvaru srdce, která působí jemně a romanticky. Na takovou koláž doporučujeme použít podklad vámi zvoleného tvaru, na který fotografie připevníte a následně celý objekt pověsíte na zeď. Přinášíme i jedno velmi rychlé a jednoduché řešení, které zvládne opravdu každý. Popadněte šňůrku, hřebíky nebo špendlíky a v cik-cak stylu šňůrku zavěste. Nakonec fotky přicvakněte kolíčkem k šňůrce a máte hotovo!

Rámečky na fotky, udělají práci za vás. Zdroj: kika.com

Rámečky na fotky, udělají práci za vás. Zdroj: kika.com

Dáváte-li přednost jednoduchosti a eleganci, nebude úplně na škodu, pokud zvolíte hotový rám na fotografie z obchodu. Soustřeďte se na rám větších rozměrů, který má v sobě zasazené ještě další menší rámečky na fotky. V jednom kroku tak sladíte všechny fotografie a velké plus dáváme za vzhled celkové koláže, která hravě zaujme místo v kterémkoliv interiéru.

Pro modernější vzhled fotografie připevněte magnetem k magnetické liště na zeď.

 

Čím koláž oživit

Hravější jedinci, pozor! Doplňte svou koláž věcmi, které máte rádi a které vás charakterizují. Ozdobte si okraje koláže stužkou, korálky, šátkem nebo vlaječkou s motivem vašeho oblíbeného sportovního týmu. Ke každé fotce můžete navíc přilepit štítek s datem nebo poznámkou, která se k fotce vztahuje, protože každá fotografie má přece svůj příběh. Velmi oblíbeným dekoračním předmětem jsou momentálně vánoční světýlka, kterými můžete ozdobit okraje koláže nebo si jej klidně omotat i kolem čela postele. Volba je čistě na vás, stačí využít příležitosti a upustit uzdu své nekonečné fantazie!

 Zdroj perexové fotografie: photl.com

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentářVaše názory

  • Fotograf Uherský Brod

    Velice zajímavý nápad. Líbí se mi hlavně to sladění barev u toho růžového provedení, fakt hezké =)