Vyhlídka na Prahu

Necestujte daleko, když i doma máte poklad

Cestování / 8.2.2014

Rádi bychom navštívili druhý konec světa, ale často neznáme ani vlastní město. Není to škoda?

Poznat svět za velkou louží by chtěl téměř každý. Svět někde jinde než tady se totiž zdá být lákavější, zajímavější. V Londýně Big Ben, v Paříži Eiffelovku, v Benátkách gondoly a na Manhattanu Wall Street. A co máme tady? Velké kulové, řekl by možná někdo z vás. Jenže to není úplně pravda. Každé město má svého ducha, tajná místa, která vezmou dech a kde se budete cítit moc hezky. Jde o to je najít.

Říká se totiž, že všude dobře, doma nejlíp. Tak zkuste pro jednou zahodit katalogy s neodolatelnými destinacemi a přestat kontrolovat ceny letenek na WizzAir. Začněte se dívat kolem sebe a poznávat krajinu, ve které žijete. Přinášíme pár nenásilných tipů, jak na to.

Louvre v Paříži

Chceme navštěvovat cizinu. Známe ale místo, kde žijeme?
Zdroj: pixabay.com

Běžte na prohlídku městem

Zkuste zapátrat, jestli vaše město nepořádá komentované prohlídky památek a zajímavých míst. Pořadatelé vás provedou stavbami, okolo kterých možná každý den procházíte, ale třeba ani nevíte, jak se jmenují. Kostel Nanebevzetí Panny Marie nebo Nejsvatějšího srdce Páně? Anebo to je pro vás prostě jen kostel? Řeč nebude jen o něm. V každém městě je spoustu míst, o kterých stojí za to něco vědět. Nejen že se tím na nevědomé úrovni upevní váš vztah k místu, kde žijete, ale můžete své znalosti využít, až budete provázet městem své přátele.

Náš tip: Možná, že ve vašem muzeu či v kulturním domě bude zrovna probíhat výstava, která se váže k historii města. Dejte jí šanci!

Zajděte si na českou klasiku!

Jednou zapomeňte na italské těstoviny nebo americké hamburgery a cíleně si v restauraci vyberte poctivou českou klasiku jako správný vlastenec! Kdy naposled jste to udělali?

Svíčková na smetaně s brusinkamizdroj

Běžte tam, kde jste ještě nebyli

Znáte všechny kouty města, ve kterém žijete? Vsadíme se, že ne. Navštivte proto i ty, kam jste se ještě nedostali. Třeba objevíte tamní genius loci, který vás uhrane. Každé město ho totiž někde má. Ideální je propojit tento výlet s něčím konkrétním – návštěvou výstavy, vyhlášeného second-handu či fotbalového stadionu, který znáte jen z obrazovky. Poznávání nových míst nás vytrhává ze stereotypu a dělá náš život zajímavějším. Využít můžete i přátele, kteří bydlí v části města, kde jste ještě nebyli. Nechte se provést! Podobně se pohybujte i ve městě, kde studujete. Zkuste svou zajetou trasu jednou změnit a zabočte dřív než obvykle. Nikdy nevíte, na co cestou narazíte!

Náš tip: Spojte návštěvu neznámých míst s návštěvou tamních kaváren. A udělejte si z toho svůj zvyk. Třeba objevíte nějakou zapadlou, kde dělají světový cheesecake a brilantní espresso.

Pohled na noční město

Noční město má své kouzlo.
Zdroj: George Hodan

Projděte se nočním městem

Zima večerním procházkám příliš nepřeje, zato v létě jsou ideální. Zajděte si s vaší drahou polovičkou nebo s přáteli na večeři a po ní se nechejte ukolébat klidným městem bez lidí. Osvětlené budovy mají své kouzlo, město na pár hodin změní svou tvář a  procházky vás příjemně naladí na meditativní notu. Potemnělé ulice vyhřáté z horkého dne svádí ke klidným hovorům. Zaručujeme vám, že se z takové procházky vrátíte domů v hezké náladě.

Náš tip: V zimě se kouzla večera úplně tak vzdávat nemusíte. Dechberoucí bývají vločky sněhu ve světle lamp. Možná  nic o vašem městě nepoví, ale pohladí vaši duši a mimoděk vykouzlí úsměv na rtech. A to je moc dobře.

Plánujte si výlety

A zkuste z toho udělat tradici. Každý měsíc navštívíte nové město ve svém krajiA když budete mít všechno křížem krážem zcestovalé, dejte se do další štace a navštivte sousední region. Abyste si z návštěvy skutečně něco odvezli, nastudujte si předem pár informací, vytiskněte mapu a zvýrazněte místa, která navštívíte. A nemusíte to přehánět, honba za pokladem to není. Pouze příjemně strávený den, ve kterém poznáte něco nového. Z každého výletu si nezapomeňte přivést talisman – třeba pohlednici nebo jiné propagační letáčky týkající se města.

Náš tip: Založte si cestovatelský deník. Ke každému městu si napište poznámky, nalepte pár fotek a vstupenku z výstavy nebo návštěvy restaurace. Podobně si můžete založit i šanon a do průhledných složek zakládat informace o jednotlivých městech. Bude vás to bavit.

Socha s panorama města-

Cestujte po vašem kraji a nacházejte kouzelná místa.
Zdroj: Petr Kratochvíl

Začněte se o místo, kde žijete, zajímat více. Víte vůbec, odkud pochází jeho název a kdy bylo založeno? A jak vlastně chutnají dorty v cukrárně, kolem které často procházíte a nikdy jste se nezastavili? Není třeba jezdit daleko, abychom našli štěstí. Možná vězí za rohem. Tak mu jděte naproti!

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Silvie Olbrichová

Silvie Olbrichová

V duši stále malá holka, která má ráda milé lidi, hřejivé slovo, motivační citáty a fotografie. Inspiraci hledá všude kolem sebe a nachází ji i tam, kde ostatní ne. Miluje, když den prožije naplno a napíše hezký článek. Kontaktovat ji můžete na silvie.olbrichova@generace21.cz

Zanechte komentář