Spisovatelé, kteří se narodili pod stromeček

Literatura / 24.12.2012

Víte, jací autoři si datum svého narození uměli skutečně vybrat?

Myslíte si, že datum narození předurčuje váš osud? Jsou lidé, kteří přišli na svět během nějakého významného dne obdařeni většími tvůrčími schopnosti, než ti, kteří mají v občance uvedeno „obyčejné datum“?

Následující autoři vás přesvědčí o tom, že na dni narození možná záleží, zvlášť pokud se narodíte na Vánoce.

Adam Mickiewicz

(24. prosince 1798 – 26. listopadu 1855)

Mickiewicz je jedním z nejslavnějších polských romantických básníků. Proslavil se svými díly Konrád WallenrodPan Tadeáš. I když byl ve své době dost slavný a znal se s uměleckou a intelektuální smetánkou Ruska (Puškin), v lásce mu štěstěna moc nepřála.

První dívka Maryl, do které se zamiloval, se provdala za bohatého hraběte. V Paříži potkal Evu, kterou si chtěl také vzít, jenže její otec svatbu nepovolil. Nakonec se vrátil do vlasti a oženil se s překrásnou Cecile. Ta však nedlouho po svatbě duševně onemocněla.

Adam Mickiewicz. Zdroj: wyklady.org

Adam Mickiewicz. Zdroj: wyklady.org

Jiří Brdečka

(24. prosince 1917 – 2. června 1982)

Jeho jméno vám možná nic neřekne, pokud ale zmíním komedii Limonádový Joe, bude vám Jiří Brdečka o něco známější. Brdečka byl všestranně nadaná osobnost, kromě novinařiny a vlastní literární tvorby se věnoval i kresbě a režírování animovaných filmů.

Limonádový Joe nejdřív vycházel jako cyklus pohádek v časopise Ahoj, poté vyšel jako kniha. Následně byla zdramatizována a hrála se na prknech, která znamenají svět, načež ji v roce 1964 Oldřich Lipský za asistence Jiřího Brdečky zrežírovali.

Jiří Brdečka se narodil v Hranicích na Moravě. Zdroj: genedeitchcredits.com.

Jiří Brdečka se narodil v Hranicích na Moravě. Zdroj: genedeitchcredits.com.

Stephenie Meyerová

(24. prosince 1973)

Celosvětově známá americká spisovatelka, kterou si oblíbila především generace teenagerů. Zná ji každý, málokdo však ví, že se autorka narodila na Štědrý den. Možná za to může skutečnost, že své datum narození nemá uvedeno na svých oficiálních webových stránkách.

Rok 2005 byl pro Meyerovou klíčový, protože vyšel první díl upírské série s názvem Stmívání. Ságu doplňuje krátká novela Krátký druhý život Bree Tannerové, která popisuje pocity novorozeného upíra. V roce 2008 vydala první sci-fi pro dospělé The Host.

Stephenie Meyer. Zdroj: stmivani.eu.

Stephenie Meyer. Zdroj: stmivani.eu.

Henry Miller

(26. prosince 1891 – 7. června 1980)

I přesto, že se Miller nenarodil přímo na Štědrý den, ale až na svatého Štěpána, ho chci uvést, protože by byla nesmírná škoda nezmínit tak výraznou literární osobnost. Miller si nebral servítky, svým nespoutaným způsobem života ovlivnil Beat generation a volným přístupem k sexu i hnutí hippies.

Ve třicátých letech pobýval v Paříži, kde se potloukal s chudáky a prostitutkami, své zážitky a dobrodružství popsal v knize Obratník raka. Odmítal v ní americký způsob života, prosazoval volnou lásku, a proto byla kniha zakázána a nesměla být vydávána. Kniha prý byla natolik pornografická, že kvůli ní byl Miller dokonce i souzen. Soud mu však přinesl ještě větší popularitu a kniha se tak stala ještě čtenější.

Henry Miller. Zdroj: galerieart.cz.

Henry Miller. Zdroj: galerieart.cz.

Zdroj perexové fotografie: christmaswallpapers.com

Jitka Holčáková

Jitka Holčáková

Editorka sekce Hudba, studentka žurnalistiky na Univerzitě Palackého, knihomol, psavec, hudební maniak a životní optimistka, co se řídí heslem "Nesnaž se porovnávat s ostatními, snaž se být lepší verze sebe sama!"

Zanechte komentář