Within Temptation přitvrdili. Album Hydra není žádný symfonický popík

Hudba Kultura / 31.1.2014

Méně je někdy více – jako na novém CD Hydra od Within Temptation. Ač se na albu nachází pouhých deset skladeb, o to větší a silnější je finální zážitek.

Hydra_Cover

Přebal alba Hydra. Zdroj: facebook kapely

Nizozemská kapela Within Temptation není na evropské rockové scéně žádným zelenáčem. Nejnovější CD Hydra, které dnes vychází, je již šestým studiovým přírůstkem do diskografie této formace. Tříletá pauza od poslední desky The Unforgiving (2011) se vyplatila, hudba na současném albu je totiž agresivnější než kdykoliv předtím. I když Within Temptation nejsou tím nejtvrdším, co může daný žánr nabídnout, kapela rozhodně přitvrdila a Hydře tak nelze vyčítat, že zní příliš popově.

Nové album, na kterém se nachází deset písní, pojali Within Temptation trochu jinak. Rozhodli se u čtyř písní spojit své síly s dalšími muzikanty. V jedné z nich tak například neuslyšíme pouze hlas frontwoman Sharon den Adel, ale i amerického rappera Xzibita. Jistě nejvýznamnější spoluprací, která v rámci tvorby Hydry proběhla, byla ta s Tarjou Turunen, bývalou zpěvačkou finské kapely Nightwish (o čemž jsme vás informovali zde). Ačkoliv právě z této kooperace vyšel první singl celé desky, rozhodně se nejedná o nejnosnější píseň alba. Další a možná i větší „pecky” zůstávaly totiž skryty až do posledního okamžiku.

Minulému albu někteří fanoušci vyčítali, že zní až moc popově. Jak se zdá, Within Temptation na tento podnět zareagovali možná až s příliš velkým odhodláním. Při poslechu Hydry si totiž posluchači odpočinou od řezavého, agresivního zvuku kytary jen minimálně. V některých písních se na pilu tlačí tak moc, až v nich trochu zaniká jemný, něžný a lyrický hlas zpěvačky. Stejně jako té bájné hydře při useknutí hlavy narostly dvě nové, u Hydry od Within Temptation je to obdobné – po skončení jedné tvrdé písně přijdou hned dvě další.

Jediná zastávka na oddech přichází u písně Edge Of The World, která je strategicky umístěna uprostřed alba. Ale ani u této skladby nepřichází, v rámci zvolnění, úplné zadostiučinění. Ačkoliv se rozjíždí jemně, za zvuku afrických rytmů jako vystřižených ze Lvího krále, postupně začne gradovat a ani tento záchranný bod se nakonec nenese v poklidné atmosféře po celou dobu. Jako satisfakci nabízí však Within Temptation píseň úplně závěrečnou, kytarovou baladu Whole World Is Watching.

Kromě značného přitvrzení je však na albu další výrazný aspekt. Na orchestrální zvuk Within Temptation, který jako by vypadl z epického hollywoodského velkofilmu, si posluchači této kapely už zvykli, ale právě i tento prvek na Hydře nabyl na větší masivnosti. Znát je to především u písní Dog Days nebo And We Run. Lidově řečeno celé album má mnohem větší koule, než je u této kapely zvykem.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Zdroj videí: youtube.com

 

Michael Švarc

Michael Švarc

Jsem bývalý student muzikálového herectví na Konzervatoři Jaroslava Ježka v Praze. V současnosti studuji Vyšší odbornou školu publicistiky. V Generaci21 zastávám post editora hudební sekce.

Zanechte komentář