Odhalení nevěry v přímém přenosu

Osobní rozvoj Vztahy / 5.2.2014

„Haló, chci si prověřit partnera. Jsem si jistá, že mě nepodvádí, jen jsem zvědavá, jak zareaguje.“ Jak tohle může dopadnout? Kdo nemá svědomí čisté, ať nezvedá telefony.

Nevěra už do velké míry zapadla do našich běžných životů, nad tím, že je někdo nevěrný, už se mnozí z nás ani nepozastavují. Lidé chybují, stačí malé škobrtnutí a snadno se může stát, že se zapomenete v cizí posteli. Vše se do nedávné doby dělo za zavřenými dveřmi, v soukromí. Ale lidé chtějí stále více a jsou daleko vynalézavější. Vidět, slyšet a někoho přistihnout při nevěře a čekat na rozuzlení. Bude nevěrníkovi odpuštěno? Nebo bude definitivní konec?

Když už reality show nabízejí pořady o podivínech, co se zavírají ve vilách, seznamovací show pro farmáře či milionáře, tak proč ne show, která chce vzbudit co nejvíce rozruchu, pláče a nachytat provinilce přímo na místě činu.

Na prohřešcích nevěrníků je postaven velký byznys, české detektivní kanceláře dokonce přiznávají, že jsou živy z vyšetřování partnerských nevěr. Existuje vlastně ještě něco, co jsme neviděli a co by nám doslova vyrazilo dech?

Kdo přišel s myšlenkou takto postavených reality show?

S původním formátem přišla americká reality show Cheaters, která se vysílá na amerických obrazovkách už od roku 2000. Podezíravý partner se do této show přihlásí a nechá svůj záletný protějšek sledovat „detektivy“. Ti nastřádají informace o tom, co dotyčný v průběhu dnů dělal, kde byl a s kým se stýkal. Podváděný dostane možnost svého nevěrného partnera nachytat přímo při činu. Jak končí každá epizoda? Pláčem, nadávkami, hysterií či naprostou apatií.

To, že show běží už čtrnáctým rokem, svědčí o tom, že diváky cizí osudy plné hádek, zklamání a zlomených srdcí zajímají. Proč? Jsou show založené pouze na negativních emocích tak lákavé tím, že se sami cítíme lépe a naše problémy se zdají menší?

Dá se po veřejném odhalení nevěry vztah ješte slepit? zdroj: sxc.hu

Dá se po veřejném odhalení nevěry vztah ještě slepit? Zdroj: sxc.hu

Nevěra „po Česku“

Ani v českých luzích a hájích nejsme pozadu. Hitrádio Orion vysílá každé ráno pořad s názvem Válka růží. Nevíte, o co kráčí? Scénář je den co den totožný. Podezíravá žena zavolá do rádia, že si přeje proklepnout svého muže. Moderátorka rádia zavolá tomuto muži z pozice fiktivního květinářství, které začíná svůj provoz, a v rámci promo akce nabízí zdarma kytici růží, kterou mohou zaslat komukoliv.

Co vězí za touhou testovat partnera těmito prazvláštními způsoby? Zábava, zvědavost nebo důvodné podezření?

Komu se muži v hledáčku své partnerky rozhodnou kytici zaslat? Často nikoliv zrovna té, která čeká na druhé straně drátu a napnutě celý hovor tajně poslouchá. Příběhů v tomto pořadu bylo nespočet. Dvojí život v podobě manželky a milenky s dítětem, žárlivost mezi manželkou a tchýní či dávné majetkové spory, které díky jednomu telefonátu vyplavaly na světlo světa.

Ve stopách formátu amerických Cheaters se snažila jít i slovenská televize JOJ, která nabídla slovenským divákům pořad Nevera po Slovensku. Po třetím díle pořad stáhli z vysílání kvůli nízké sledovanosti.

Jak to někdy může dopadnout?

Do jaké míry jsou příběhy a situace reálné a co zavání podvrhem? To vědí pouze sami producenti těchto show. Diskuze k pořadům ale nemluví zrovna ve prospěch tvůrců, většina lidí se domnívá, že jsou všechny příběhy smyšlené a nejde o „skutečné lidi z ulice“, kteří o ověření věrnosti svého partnera žádají. Ale to nemění nic na tom, že reálné příběhy to být mohou, ovšem v nereálném formátu. Co myslíte?

Jaký je prototyp lidí, kteří zkouší své partnery? A proč to vlastně děláme? Není přece jen trocha pravdy na pořekadle ,,Co oči nevidí, srdce nebolí“? Někdy je možná vážně lepší nevědět a po ničem zbytečně nepátrat.

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com (upraveno)

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář