Nejproduktivnější hráči v historii NHL

Sport / 30.1.2014

Každým dnem se zapisují nové a další statistiky. Kdo ve změti čísel NHL vychází nejlépe?  Je to Gretzky, Lemieux nebo český klenot Jaromír Jágr?

Statistiky produktivity

Mario_Lemieux

Mario Lemieux, famózní hráč, který bojoval s četnými zraněními.

Produktivita, součet gólů a asistencí, se všeobecně považuje za nejdůležitější statistiku při měření důležitosti a velikosti hráče. Složitější je však porovnání statistiky v různých obdobích. Například NHL před padesáti lety byla mnohem pomalejší a s postupem času se hra nejen zrychluje, ale také vyrovnává a současně se zaměřuje často více na defenzivu. Proto se množí názory, že již není možné nikdy sesadit krále statistiky, „The Great One“, Waynea Gretzkyho. O tom, zda by Gretzky exceloval v současném hokeji a zda by dosáhl stejných čísel, se dá polemizovat. Avšak o výjimečnosti Gretzkyho na svou dobu se polemizovat nedá a jelikož své protihráče převyšoval minimálně o třídu, a to konstantně po dvacet let, zaslouží si jednoznačně titul nejproduktivnější hráče historie NHL.

Historická tabulka produktivity NHL, ve které se objevuje devět zástupců Kanady a jeden, nám nejbližší, Evropan.

istorická tabulka produktivity

Současní lídři

Wayne Gretzky

Legendární číslo pro legendárního hráče.

K otázce překonání Gretzkyho rekordu přidám do porovnání současnou hvězdu NHL, Sidney Crosbyho. Kdyby si tento 26 let starý kanadský rodák udržel svoji (na momentální poměry NHL) famózní formu 1,41 bodu na zápas, trvalo by mu dalších 18 sezon, než by Gretzkyho vyrovnal, navíc za předpokladu, že by nevynechal žádný zápas. Zda se dočkáme takto produktivního 44 let starého Crosbyho, pochybuji. Zda je ale Crosby nový Gretzky své doby, o tom osobně nepochybuji.

Na závěr je tu seznam deseti nejproduktivnějších, stále aktivních hráčů, kterým vévodí Jaromír Jágr.

Tabulka produktivity aktivních hráčů

O rekordech Jaromíra Jágra, jeho statistikách a přínosu pro NHL i český hokej zase někdy příště.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Miroslav Jirásek

Miroslav Jirásek

Sportovně založený student VŠE, který si rád hraje - jak s balonem, tak s počítači, tak s přítelkyní. Hltá každý zápas Arsenalu, kvůli kterému by zmeškal i vlastní pohřeb, rád čte, dívá se na anglické filmy, užívá volného času s kamarády. Má chuť se neustále něco užitečného dozvídat, kromě drbů, které považuje za největší zbytečnost na světě.

Zanechte komentář