Model Free to play

Technologie / 8.1.2013
V poslední době se stále více objevují hry s modelem Free to play (dále F2P). Dnes si řekneme výhodynevýhody tohoto systému.

Co je F2P

F2P je model který umožnuje hrát hru bez jakýchkoliv poplatků. Tento systém se uplatňuje u online her a je čím dál oblíbenější. Často vývojářům vynáší více, než kdyby hru prodávali.

Omezení

Nic není zadarmo. Ve F2P hrách jste většinou omezováni skoro ve všem. Pokud se chcete nějakého toho omezení zbavit  musíte něco zaplatit. Zde je velkou výhodou, že ve F2P hrách většinou nejdete do ničeho naslepo. V době, kdy člověk si chce něco koupit, už má nějaký ten čas nahraný a ví přesně, co za své peníze dostane. Tento systém často funguje přes herní Item Shopy.  Každé omezení má určitou cenu ve speciálních měně, kterou si můžete koupit za své reálné peníze. Tyto obchody často bývají nastavené, aby vám nákup nevyšel, a museli jste si koupit další balík těchto speciálních peněz.

Item shop ze hry League of Legends

Populace

Jednou z největších výhod je celkově větší populace. Je mnoho lidí, kteří nechtějí do hraní nic investovat. Bohužel u F2P her je i daleko horší komunita. Daleko více lidí ve F2P hrách například trollí (úmyslně kazí hru), jelikož nemají nic moc co ztratit. Když dostanete ban ve hře, která je zadarmo, tak se nic moc nestane, zatímco u her, které si člověk platí, je to daleko horší.
Ze své osobní zkušenosti můžu říct, že F2P hry se hrají daleko lépe s přáteli. Skoro vždy se najde v nějaké skupině lidí člověk, co nechce nic platit.

Pay to win

Zde se nachází jeden z hlavních problémů F2P her a to je fenomén zvaný Pay to win (často se pro něj používá zkratka P2W).
Za reálné peníze si často může hráč koupit výhodu nad neplatícími hráči.  Tato mechanika hru silně znechucuje hráčům, kteří tuto výhodu nemají. Často člověk může zaplatit, aby si pouze urychlil získávaní různých předmětů, většinou však do těchto her člověk musí investovat hrozně času, pokud si chce něco otevřít bez zaplacení.

Poplatky

Další možností placení ve F2P hrách jsou často měsíční poplatky. Měsíční poplatky ve F2P hrách vám většinou seberou všechna omezení, ale zase musíte platit každý měsíc.  Spousta lidí je často nadšená z F2P her kde je málo omezení. Bohužel spousta těchto her má problémy s financemi. Pokud hráče nic neomezuje, tak nemají důvod cokoliv do té hry investovat, což vede hru ke krachu. Proto vývojáři musí své hráče omezovat natolik, aby si něco zaplatili.

Přechod z P2P na F2P

Star Wars: The Old Republic

Zdroj: http://www.swtor.com

Mnoho her tento přechod v poslední době provedla. (P2P je zkratka pro pay to play, tyto hry požadují měsíční poplatky, ale zase máte přístup k celé hře bez jakýchkoliv omezení.)
Většinou vývojáři tento přechod provádí při finančních problémech, aby se vyhnuli krachu. Skvělou ukázkou tohoto přechodu je určitě MMO SWTOR, které na tento systém přešlo 11 měsíců po vydání. (Také je skvělou ukázkou toho, nakolik vás můžou F2P hry omezovat.)

Shrnutí

F2P hry mají své výhodynevýhody. Je na každém, aby se rozhodl, jestli má cenu tyto hry hrát. Pokud se rozhodnete F2P hry hrát, počítejte, že budete omezováni ve velké míře. Tento systém je u některých her proveden velmi přijatelně, zatímco u spousty her ne. Bohužel nic není úplně zadarmo. Všichni musejí nějak vydělávat.

V mém příštím článku se podíváme na výběr několika nejzajímavějších  F2P her této doby.

Zdroje perexového obrázku: ubi.com

Michal Svoboda

Ve svých článcích se budu hlavně zabývat nezávislými hrami. Mezi mé záliby patří počítačové a deskové hry, vystřihovánky a anime.

Zanechte komentář