speedskiing v Les Arcs, adrenalin, rychlostní lyžování

Na lyžích rychleji než závodním autem

Sport / 17.2.2014

Autor:

Jak jen díky gravitaci dosáhnout rychlosti vzlétajícího letadla a zrychlení jako Formule 1? Přesně o tom je rychlostní lyžování.

Nejrychlejší lidé světa, držitelé světových rekordů v rychlostním lyžování:

Kat. mužů: Simone Origone, 251,4 km/h

Kat. žen: Sanna Tidstrand, 242,59 km/h

Závodí se dokonce v kategorii fyzicky hendikepovaných, držitelem rekordu je Eric Barone, 222 km/h.

Co je to rychlostní lyžování? Zábava a životní styl několika stovek sportovců z celého světa, kteří mají zálibu v rychlosti. Je rovněž oficiálně uznaným sportem pod hlavičkou Mezinárodní lyžařské federace, každoročně probíhá několik závodů světového poháru, jednou za dva roky pak mistrovství světa. Krom toho probíhají závody s pokusem o překonání světového rekordu – ten je aktuálně 251,4 km/h, držitelem je Simone Origone z Itálie.

Historie  a vývoj

Prvotní verze tohoto ultra šíleného sportu, jehož cílem je dosáhnout maximální možné rychlosti na lyžích jízdou z prudkého svahu „šusem“, se datuje na začátek 20. století, kdy na svazích Skalistých hor uspořádali první závod horníci z tamních dolů. První oficiální závod proběhl v roce 1930 v Saint Moritzu a Rakušan Léo Gasperl stanovil první světový rekord na 139 km/h.

Video: Jak to může vypadat, když lyžař v maximální rychlosti upadne?

S novými technologiemi a lepším vybavením se posouvaly rovněž hranice rychlosti. Když v roce 1970 překonal Japonec Morishita hranici 180 km/h, netušil, že již o osm let později padne mytická hranice 200 km/h a že o dalších dvacet let později bude světový rekord na takové úrovní, že hravě strčí do kapsy běžné osobní automobily a učiní tak z rychlostního lyžování nejrychlejší sport světa bez využití motoru.

Jak to vlastně funguje?

Zapomeňte na sjezdovky, zapomeňte na obloučky. Tento sport se provozuje na speciálně upravených tratích a jezdí se přímo dolů. Dráha má přesně 1 kilometr. Prvních 400 metrů je na nabrání rychlosti, následuje 100 metrů dlouhý úsek, kde se měří rychlost a posledních 500 metrů slouží ke zpomalení jezdce. Takto upravených drah je po celém světě necelých třicet.

Video: Vydřený světový rekord v podání Phillippe Billyho, dnes už překonaný.

Vybavení se dělí dle startovní kategorie – ty jsou dvě – speed one, vrcholová kategorie, kde se jezdí na speciálních lyžích, je možné používat aerodynamické přilby, latexové obleky a další. Druhou kategorii tvoří tzv. speed down hill. Jedná se o konvenční kategorii, ve které se používá běžné vybavení jako na sjezdovce. V této kategorii jezdci dosahují nižších rychlostí. Světový rekord tvoří „pouze“ 210,77 km/h.

V České republice se tomuto sportu věnuje skupina lyžařů, kteří se účastní jak závodů světového poháru, tak reprezentují na mistrovstvích světa. Přesto se nejedná o profesionální sportovce, jejich aktivitu nezaštiťuje ani nesponzoruje žádná sportovní asociace.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář