Sushi pro neshiky

Na talíři / 11.2.2014

Milujete sushi, ale ve vašem městě není žádný sushi  bar a pracná domácí příprava vás odrazuje? Nebojte,  i na takové dnešní doba myslí a domácí přípravu si zamilujete!

Bez sushi ani ránu

Zdravé a stále oblíbenější sushi je japonskou specialitou, která nemusí nutně obsahovat syrovou rybu, na kterou je v našich končinách stále většinová reakce: „Fůj!“. Ačkoliv jeho obliba roste, zajít si na dobré sushi stále není tak úplně jednoduché. Kromě luxusních restaurací ve velkých městech, kam si ovšem člověk nezaskočí jen tak na rychlý oběd, je zde ještě varianta fast foodů.

Do sushi fast foodu sice na rychlý oběd zaskočit lze, ale pokud vás přepadne chuť experimentovat, jejich nabídka vás mnohdy neuspokojí. Mnoho nadšenců se tak uchýlí k domácí přípravě, která ovšem vyžaduje, kromě ingrediencí, i jistou dávku zručnosti, a i když se snažíte sebevíc, kolikrát se to prostě nepovede podle vašich představ.

Sushi pro neshikovné

Perfect Roll vytvoří dokonalé sushi maki. Zdroj: Aukro.cz

Pro úsporu času, práce i nadávek při domácí přípravě sushi jsou na trhu dostupné různé vychytávky a pomůcky, a to zejména na klasické sushi maki a nigiri.

Jednou z takových pomůcek je i Perfect roll, který vám značně ulehčí práci. Nejdříve si nastříháte řasu na šířku gumového pásku, vložíte do strojku, z půlky naplníte ingrediencemi a zatáhnete za gumu, tím se vám vytvoří perfektní váleček, který zbývá už jen nakrájet a podávat. Perfect roll je výrobek německé firmy, ale k sehnání je i u nás na Aukru od 119 Kč.

Příprava sushi nemusí být složitá. Zdroj: sushezi.com

Další skvělou vychytávkou je Sushezi, které funguje na podobném principu jako balička cigaret. Naplníme obě poloviny válečku, zavřeme a vytlačíme ven rolku, kterou už jen zavineme do řasy, obalíme v sezamu či omeletě. Bohužel Sushezi je zatím v ČR nedostupné, sehnat lze přes eBay cca za 600 Kč.

Easy Sushi Maker vyrobí dlouhý válček. Zrdroj: sushisushi.co.uk

Easy Sushi Maker vytvoří dlouhý váleček. Zdroj: sushisushi.co.uk

Podobných strojků na sushi existuje celá řada, většinou na obdobném pricnicpu baličky cigaret. Jeden takový, s nepříliš originálním názvem Easy Sushi Maker, lze koupit i na britském e-shopu sushisushi také za cca 600 Kč. Podobně jako u prvního zmiňovaného se strojek naplní a zatáhne za měkký plast a tím se vytvoří váleček. Výhodou je, že výsledný  váleček je delší a velikost řasy se nemusí předem nijak upravovat.

Sushi v srdci i v kostce

Rice Cube funguje na principu lisu. Zdroj: ebay.co.uk

Pokud už vás nebaví sushi v kulatém tvaru či chcete sushi nigiri, tak pro vás je tu Rice Cube. Designová vychytávka na všelijaké výtory z rýže a nejen z ní. Funguje na pricipu lisu, tedy stlačením dvou částí formy, které rýži  vytvarují do kostky. Tento australský produkt je k dostání na eBay od 400 Kč.

Se sadou můžete tvořit sushi rozličných tvarů. Zdroj: ebay.co.uk.

Možná už máte doma nějakou vychytávku na perfektní sushi válečky, nebo jste tak zruční, že umíte udělat vzhledný váleček jen za pomocí utěrky či rohože (pak tedy klobouk dolů), ale jíst sushi jako kolečka už vás prostě nebaví. Pak je právě pro vás sada Sushi Master.

V sadě je vám k dispozici celkem pět různých formiček. Kromě sushi srdíček (Valentýn se blíží) nebo klasického kulatého tvaru můžete vytvářet i obdélníkové, čtvercové  či trojúhelníkové sushi. Formy jsou přizpůsobené tak, že po vytvarování můžete sushi rovnou nakrájet ještě v plasové formičce. V sadě je i špachtle na převracení rýže při chladnutí a velká vidlička a nůž.  K dostání opět na eBay od 300 Kč.

Sushi to nekončí

Sushezi nabízí spoustu možností. Zdroj: Sushezi.com

S uvedenými pomůckami lze vytvářet i mnohé jiné pamlsky, nejen sushi. Na webových stránkách jednotlivých výrobců často najdete recepty a tipy na různé slané chuťovky, rolky, ba dokonce i sladké dezerty, takže se nemusíte bát, že byste tyto pomocníky v kuchyni dostateně nevyužili.

Například Sushezi můžete využít k přípravě nevšedního cukroví nebo slaných chuťovek, kdy se místo rýže vytvoří hmota z chleba, masa a dalších ingrediencí a jako náplň můžete použít téměř ckoliv: rajčatové pesto, sýry, olivy. Fantazii se meze nekladou.

Takže milovníci japonské kuchyně, teď můžete pořádat sushi párty, dýchánky a sedánky a dosyta si užívat nejen jídla, ale také slov chvály a obdivu na vaši adresu. Až přijde na řadu palčivá otázka, jak že se vám povedlo tak dokonalé sushi, prostě omýlejte dokola starou známou písničku o rohoži a šikovných rukách (a doufejte, že to nikdo nebude chtít předvést, pak Bůh s vámi). Každý má v kuchyni své malé tajemství a nakonec jste to sushi přece dělali vy, nebo ne?

Zdroj perexové fotografie: photl.com

Petra Junková

Petra Junková

Ráda poznávám daleké kraje, jejich chutě, vůně a taky nové zažitky, a to nejen na talíři. Kromě vaření miluju i dobře vychlazenou desítku, filmy Tima Burtona, hudbu Marilyna Mansona, styl Dity Von Teese, všechny možné i nemožné knížky, babí léto, tetování a černý humor.

Zanechte komentář