Stan Wawrinka

Wawrinka senzačně vyhrál Australian Open a je světovou trojkou

Sport / 29.1.2014

Švýcarského tenistu Stanislase Wawrinku výhra nad Rafaelem Nadalem a triumf na Australian Open vyhoupl na třetí místo žebříčku ATP.

Úvodní grandslam tenisové sezóny už zná svého vítěze. Je jím Švýcar Stanislas Wawrinka, pro nějž je to první výhra na turnaji velké čtyřky. Poslední překážkou v cestě za triumfem mu byl Rafael Nadal. Zápas, který Švýcar vyhrál 6:3, 6:2, 3:6 a 6:3, ovšem evidentně ovlivnilo Nadalovo zranění. „Celý rok dřete na to, abyste se mohl dostat do takového finále. A pak cítíte, že nemůžete ze sebe dostat maximum. Byla to pro mě těžká situace, ale snažil jsem se bojovat až do konce,“ smutnil po zápase Španěl.

Poprvé před Federerem

Wawrinka na své cestě za triumfem dokázal porazit světovou jedničku Nadala i dvojku Novaka Djokoviče, což se na grandslamu povedlo po 21 letech. Sám Švýcar se v novém žebříčku probojoval na třetí místo, což je posun o pět míst.

Jeho krajan a parťák z vítězné čtyřhry na olympijských hrách v Pekingu, Roger Federer, se propadl na osmé místo, což znamená, že poprvé v kariéře není nejvýše postaveným švýcarským tenistou na okruhu. „Já teď pořád nevím, jestli sním, či bdím. Zítra uvidíme,“ řekl dojatý Wawrinka po vítězném finálovém zápase.

V Austrálii protrhl Djokovičovo prokletí

Osmadvacetiletý vítěz Australian Open se v profesionálním tenise pohybuje od roku 2002. Dosud vyhrál na okruhu ATP šest turnajů ve dvouhře a dva ve čtyřhře. Na grandslamech se nejdále dostal do semifinále, a to na loňském US Open.

O několik měsíců později si zahrál na Turnaji mistrů, kde se dostal také do semifinále. V obou případech skončil na raketě Novaka Djokoviče, se kterým čtvrtfinálovým vítězstvím přerušil hrozivou sérii čtrnácti proher v řadě. I na předchozím turnaji u protinožců ho vyřadil srbský tenista: „Loni jsem tady prohrál bláznivý zápas a pak hodně brečel, za ten rok se toho ale hodně událo,“ řekl letošní vítěz.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons