Park Stromovka

5 tipů, kam v Praze za přírodou

Cestování / 16.2.2014

Mimopražští nevěří, místní to ví. Přinášíme vám několik tipů, kam si jít v Praze odpočinout od městského shonu.

Snad každý mimopražský si naše hlavní město přestavuje jako chaos, shon, davy lidí, hluk a beton všude, kam se podíváš. Avšak stačí se vzdálit jen pár minut od centra, abyste zjistili, že ve velkoměstě se dají najít klidná místa v přírodě.

Prokopské údolí

Na Praze 5, zhruba 20 minut od centra, se rozkládá krásné a klidné Prokopské údolí. Jedná se o přírodní rezervaci s vrchem Děvín. Ačkoli zde za války byly vybudovány podzemní prostory, čímž došlo k zasypání některých cenných úseků, dnes je rezervace místem ideálním k procházce, sportu i pikniku, jelikož je plná zeleně. Navíc je z nejvyššího bodu údolí nádherný výhled na celou Prahu včetně Starého města a nechybí zde ani turistická stezka.

Jezero v Prokopském údolí

I Praha nabízí místa k odpočinku v přírodě. Na fotce jezírko v Prokopském údolí. Zdroj: Wikimedia Commons, Prazak

Závist – největší keltské oppidum

Ve výšce 391 metrů nad mořem se nad dnešní pražskou Zbraslaví, na vrchu Závist, rozprostírá největší keltské oppidum ve střední Evropě. První keltské osídlení v této oblasti je doloženo již v první polovině 6. století před naším letopočtem. Dnes se zde nalézá naučná stezka, která byla vybudována v rámci mezinárodního projektu Keltská Evropa. Závist je nejen naučným turistickým cílem, ale je i vhodným místem k odpočinku a načerpání nových sil.

Královská obora Stromovka

Pražské Holešovice mimo světoznámého výstaviště skrývají další vzácnost – královskou oboru, dnes známou pod jménem Stromovka. Tato téměř 100 hektarová oblast nabízí mnoho cest vhodných pro sport včetně kolečkových bruslí, ale i jen na procházku. V létě se místní rozvalují na dekách kolem mnoha jezírek a pozorují, jak si na vodě hrají kachny nebo jak psi, kteří sem mají volný přístup, lítají za míčkem. Stromovka je rovněž centrem kultury. Nachází se tu planetárium, přes léto se zde konají koncerty i vzdělávací akce.

Divoká Šárka

Tato skalnatá oblast Prahy je nazývána oázou v ruchu velkoměsta. Spadá pod Prahu 6 a nachází se na skalnatých úbočích Šáreckého potoka. Stepní oblast plynule přechází do rozsáhlého lesa, díky čemuž je tato rezervace největším pražským parkem. Místní stezky jsou vhodné k odpočinkovým procházkám, vycházkám se psem a při sluníčku se vám tudy i krásně poběží.

Park Divoká Šárka

Divoká Šárka nabízí možnost procházky v zimě. Zdroj: Wikimedia Commons, Aktron

Letenské sady

Veřejný park na Letné, Praha 7, byl vybudován ve druhé polovině 19. století. Jedná se o největší nezastavěnou zelenou plochu v celé Praze. Nabízí možnost strávit volný čas sportem nebo třeba piknikem, ale hlavně odpočinkem a relaxací. K tomu poslouží i nádherný výhled na Vltavu a stověžatou Prahu. Až do roku 1962 zde býval dominantou Stalinův pomník. Ten byl nakonec vyhozen do vzduchu a dnes na jeho místě stojí metronom. Odtud se dá po schodišti sejít až dolů na nábřeží k Vltavě.

Praha skutečně není jeden velký shon a městský hluk, možností, kde i v Praze můžeme relaxovat v přírodě, je bezpočet. Jestli nevěříte, přijeďte se přesvědčit sami.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons, Aktron

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentářVaše názory