9 bláznivých tipů, jak mít v práci lepší nápady

V obraze / 3.2.2014

Zoufale se snažíte vyřešit problém, ale nápady nepřicházejí? Dejte na ozkoušené techniky, se kterými zazáříte nejen v práci.

Typický den v práci. Sedíte za stolem, už třetí kafe a hodiny pomalu ukrajují čas do uzávěrky. A múza si pro dnešek jako na potvoru odskočila někam do teplejších krajin.

Když práce přibývá a inspirace nepřichází…

Znám to také. Zatímco minulý měsíc jsem cestovala a pracovala spíš sporadicky, přicházely nápady díky změně prostředí a rutiny s tak neodbytnou frekvencí, až jsem je nestíhala zapisovat. Teď v lednu jsem zažila menší krizi. Najednou je nesmírně těžké sednout za pracovní stůl, 9 hodin tam sedět a „být kreativní.“ Bez pohybu, poznávání, objevování a snění s otevřenýma očima.

Po rozkoukání mi došlo, že práce se sama neudělá a ty nápady prostě potřebuju. Takže jsem googlila a hledala u svých oblíbených autorů – a vyzkoušela, co se dalo. Mělo to hned dvě výhody. Zaprvé jsem se slušně pobavila a zadruhé si osvojila zajímavé rituály, jak popohnat pravou mozkovou hemisféru k větší aktivitě:

1. Začněte s tužkou a papírem. 

Dělali jste si na škole výpisky? Oprašte tužku a papír i v práci. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Dělali jste si na škole výpisky? Oprašte tužku a papír i v práci. Zdroj: Pavla Lokajová, Generace 21

Na škole jsem si na papír psala veškeré výpisky a kreslila časové osy, s nástupem do práce se však má činnost čím dál víc komputerizovala.

Kouzlo papíru a tužky jsem objevila znovu asi před rokem, po přečtení knihy Austina Kleona Kraď jako umělec. Autor připomíná, že nápady by měly vznikat „analogovou činností“ (psaním, kreslením, slepováním, stavěním) a teprve jakmile vzniknou, můžeme přesedlat na „digitál“ a rozvinout je v počítači.

2. Sepište klíčová slova.

Je jedno, jestli je poznamenáte pod sebe na papír, do excelové tabulky nebo rovnou vytvoříte myšlenkovou mapu.

Tuto techniku mě naučil můj služebně starší kolega, držitel hned několika kreativních ocenění. Nejprve jsem byla skeptická. Přece vím, o čem píšu, nepotřebuju si klíčové výrazy opakovat. Chyba lávky! Sepsáním, přiřazováním a asociacemi jsem se už tolikrát dostala z tápání, že na metodu dnes nedám dopustit.

3. Poslouchejte hudbu.

Poslech hudby vás donese na vzdálená místa. Zdroj: Shutterstock.com

Poslech hudby vás donese na vzdálená místa. Zdroj: Shutterstock.com

Texty písniček jsou skvělá inspirace. Najdete v nich hloubku, zamyšlení, atmosféru, skvělé slovní obraty, šok i pobavení.

Jarek Nohavica (a jeho „lide ohryzavali televizory“), Johhny Cash, Passenger a klidně i mírně sexistický Pitbull – každý nabídne něco, co nakopne vaše myšlení.

4. Vytřeste veškeré bloky.

Skákání, blbnutí a třes uvolňuje nervovou soustavu a vzniklé bloky.

Po přečtení Baghatovy knihy Esence, kde autor popisuje, jak se antilopy v nebezpečí života zbavují stresu šíleným poskakováním, a úžasných výsledcích, které vykazovali Baghatovi post-traumatičtí žáci touto terapií, jsem počkala na chvíli samoty. Jakmile kolegyně odešla na oběd, problbla jsem pár minut a spořádaně se vrátila k pracovnímu stolu. Zrychlený krevní oběh a vnitřní klid skutečně přinesly výsledky.

5. Zmokněte. Alespoň trochu. 

Proč přichází většina nápadů ve sprše? Zdroj: Shutterstock.com

Proč přichází většina nápadů ve sprše? Zdroj: Shutterstock.com

Dobře, nikdo nemá rád lijáky, co nenechají nit suchou. Ale drobné zmoknutí může vzburcovat vaši kreativitu. Déšť obrazně „smyje“ veškeré pocity, bloky a problémy, kterými jste zatěžovali hlavu. Ta se pak může otevřít novým impulzům – a paradoxně přijít s vytouženým řešením.

6. Choďte si často čistit zuby.

Nevím proč, ale největší procento nápadů přichází v koupelně. Při čistění zubů, pilování nehtů nebo sprchování. Co si pamatuju ze školy, vznikla takto i myšlenka Evropské unie.

Zatím jsem ovšem nevykoumala, jak tuto metodu praktikovat v kanceláři – nicméně kdo máte sprchu, zkuste!

Kdo chce přijít na odvážné nápady, musí pracovat odvážným způsobem. Zdroj: Shutterstock.com

Kdo chce přijít na odvážné nápady, musí pracovat odvážným způsobem. Zdroj: Shutterstock.com

7. Změňte perspektivu.

Chcete myslet outside the box? Tak si na tu krabici regulérně sedněte, radí hodně zajímavý článek o kreativitě. Nebo vyjděte z pokoje a pracujte na chodbě. Případně si lehněte na zem.

Krabici jsem bohužel po ruce neměla, ale v klidu prázdného bytu jsem vyzkoušela zbylé techniky. K polehávání jsem si pustila Enyu, takže místo nápadů přišla spíš ospalost. Ale chodba přinesla své ovoce – není však jisté, nakolik jsem psala z náhlého přívalu inspirace a nakolik ze strachu, jak bych vysvětlovala své posedávání na studených kachličkách v případě zarachotění klíčů v zámku.

8. Rozložte síly do celého dne.

Těžko budete sršet nápady od ranní porady až po večerníček. Vypozorujte, kdy jste nejefektivnější, a přizpůsobte tomu pracovní náplň.

Uvedu příklad. Ačkoliv jsem nejaktivnější v dopoledních hodinách, čas nejbohatší na nápady sveřepě přichází až večer nebo chvilku před spaním. Proto si svá vnuknutí sepíšu, ráno znovu zhodnotím a na těch vítězných makám.

9. Smějte se.

Tenhle tip jsem se dočetla skoro všude. A tak jsem ho realizovala. První posloucháním již zmíněného Nohavicy a pár stand up bavičů. Pak jsem se zkusila smát jen tak. Nálada vylítla nahoru a sice jsem nevymyslela nic světoborného, ale práce odsýpala mnohem rychleji než předtím.

Zdroj perexové fotografie: Shutterstock.com

Pavla Lokajová

Pavla Lokajová

Copywriterka, redaktorka a věčná životní idealistka. V hlavě se mi neustále rodí nové nápady. Píšu články, které bych sama chtěla číst. Stephena Kinga považuji za mistra slova, z Marquezových knih čerpám moudrost pro každý den.

Zanechte komentář