Kouzlu San Marina podlehne každý

Cestování / 2.2.2014

Vydejte se do nejstarší republiky světa, která si dodnes uchovala ráz dob minulých.

prvním dílu jsme vám představili nejmenší stát světa – Vatikán. Dnes se v Itálii ještě trochu zdržíme a seznámíme se s další zemičkou, která se nachází asi 300 kilometrů severně od Vatikánu. Tou zemičkou je právě Republika San Marino.

Nejstarší republika na světě

ZAJÍMAVOSTI

  • Ročně navštíví San Marino 20x více turistů, než kolik zde žije obyvatel
  • U moci se střídají dva regenti, kteří jsou voleni na půl roku
  • V San Marinu se nachází okruh Formule 1

Republika San Marino, která je domovem bezmála třiceti tisíc obyvatel, se rozkládá nedaleko oblíbeného letoviska Rimini na severu Itálie. Svojí rozlohou kolem šedesáti kilometrů čtverečních získala na žebříčku nejmenších evropských zemí třetí místo. Může se ovšem pyšnit jedním nej. Údajně se jedná o nejstarší republiku na světě, která vznikla ještě za dob antického Říma. Navzdory své samostatnosti je San Marino velmi závislé na Itálii, kterou je zemička zcela obklopena.

San Marinem procházejí hřebeny Apenin, které vytvářejí poměrně drsný terén. Nejvyšší horou je Monte Titano, na jejímž svahu se rozkládá hlavní město San Marino Città. Na vrcholech hory také najdeme tři sanmarinské pevnosti – La Rocca, La Cesta a Il Montale, které tvořily obranný systém země a dnes jsou turistickým cílem číslo jedna. Všechny tyto pevnosti jsou vyobrazeny na sanmarinské vlajce a státním znaku a jsou symbolem San Marina. Samotné San Marino Città se může pochlubit Vládním palácem či Bazilikou svatého Marina.

Bazilika sv. Marina

Bazilika sv. Marina v sobě údajně ukrývá ostatky zakladatele San Marina. Zdroj: Wikimedia Commons

Ačkoliv hlavním městem republiky je San Marino Città, nacházejí se tu dvě větší města. Tím významnějším je Borgo Maggiore, které je tepnou celé země. Turisté zde jistě ocení řadu muzeí a historických budov. Už jen procházka úzkými středověkými uličkami ve vás vyvolává pocit, jako byste se přenesli o několik století nazpátek. Z Borgo Maggiore se můžete do San Marino Città vydat kabinovou lanovkou.

Nákupní ráj

Pokud je vaší vášní nakupování, v San Marinu se budete cítit jako doma. San Marino totiž patří do bezcelní zóny a ačkoliv není členem Evropské unie, úřední měnou je zde euro. Seženete tady zboží od typických místních výrobků přes šperky a suvenýry až po luxusní oděvy.

ulička v San Marinu

Mnoho míst si dodnes uchovalo původního ducha. Zdroj: flickr.com, Filip Knežić

Nesčetné množství památek zasazených do měst, která si dodnes uchovala středověkou atmosféru, si musí zamilovat každý.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, fdecomite

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář