Poznejte Evropskou unii

V obraze / 27.12.2012

Máte pocit, že je Evropská unie nuda? Ztrácíte se v tom, kdy že to vlastně vznikla, kdo tam patří a co tam vůbec tolik lidí dělá? Vyrazte do Parlamentaria!

V těsném sousedství institucí Evropské unie na tzv. Schumannovi v Bruselu sídlí od 14. října 2011 také Parlamentarium. Návštěvnické centrum informuje občany Evropské unie ve 23 jazycích o vzniku a fungování této organizace. Při příchodu projdete bezpečnostním rámem, nahlásíte jazyk, ve kterém chcete prohlídku absolvovat, dostanete multimediálního dotykového průvodce se sluchátkem a můžete vyrazit bádat do tajů Evropské unie.

Evropská unie – jasně a zábavně

V Parlamentariu máte možnost pochopit myšlenku Evropské unie „Evropa – jednotná v rozmanitosti“. Interaktivní panely a aplikace spolu s obdrženým multimediálním průvodcem vysvětlí vše, co se týká historie Evropské unie, jejích institucí a fungování. Vzhledem k názvu návštěvnického centra je jasné, že nejvíce prostoru je věnováno právě Evropskému parlamentu. S jeho fungováním se můžete seznámit pomocí 360° projekce modelového zasedání. V době mojí návštěvy byla tato část bohužel mimo provoz, ale určitě je to zajímavé.

Kde Parlamentarium najít. Zdroj: http://www.europarl.europa.eu/visiting/ressource/static/files/access_map.pdf

Kde Parlamentarium najít. Zdroj: www.europarl.europa.eu

Prostřednictvím Parlamentaria můžete zjistit například to, proč Řecko přistoupilo o čtyři roky dříve, než ostatní jihoevropské státy, jak vypadala přístupová jednání s Českou republikou, co je v kterém členském státě zajímavé, proč nám vlastně Evropská unie určuje tvar okurky a název pomazánkového másla a další. Celkem tři patra plná informací, které ale rozhodně nenudí. Záleží jen na návštěvnících, jestli si nejdřív projedou s interaktivním stolkem mapu Evropy, nebo přečtou o lidech, kteří stáli u zrodu této organizace, či zkusí za Evropskou unii odpovědět na klíčové otázky dnešní doby.

Další informace můžete načerpat na webových stránkách Parlamentaria.

Celkově je centrum řešené naprosto skvěle, myslí i na děti nebo hendikepované. Nabízí také možnost pro školy zahrát si na europoslance. Široká je i nabídka služeb, v Parlamentariu je například i kavárna nebo obchod. Stojí za to vyhradit si na návštěvu více času, já na to měla asi tři čtvrtě hodiny a to je naprosto nedostatečně málo. Takže pokud plánujete návštěvu Bruselu, nezapomeňte i na Parlamentarium!

 

Zdroj úvodní fotografie: Jana Brouková, Generace 21

Jana Brouková

Jana Brouková

Chcete být také V obraze? Zaujalo vás něco a chcete se k tomu vyjádřit? Napiště mi na jana.broukova@generace21.cz

Zanechte komentář