Ceny Czech Grand Design 2013

Design / 1.2.2014

Objevte s námi nominace cen za rok 2013 a udělejte si vlastní názor na umělce, kteří představují svou mimořádnou práci.

Všechno, co vás zajímá ohledně autorského designu v České republice, máte možnost sledovat skrze tuto společenskou událost, která si dala za cíl upozornit veřejnost, ať už odbornou, nebo laickou, na kreativní činy v oblasti designu.

Buďte v obraze

Výroční ceny Akademie designu ČR každoročně pořádá agentura Profil Media už od roku 2006 a může se pyšnit svou letitou oddaností a snahou pravidelně oceňovat a představovat veřejnosti výjimečné umělce a jejich produkty. Zároveň také tato akademie působí jako hodnotící orgán, ve kterém zasedá seskupení teoretiků, kritiků, publicistů a kurátorů z oblasti designu. O cenách Czech Grand Design se rozhoduje ve třech kolech, přičemž v prvním kole členové Akademie designu ČR navrhují v jednotlivých kategoriích umělce, které dlouhodobě sledovali a konkrétně popisují důvody, proč by měli být nominováni. V dalších kolech se rozhoduje pomocí počtu hlasů, kteří jednotlivci získali a podle tohoto kritéria se rozhodne o vítězi ať už v jednotlivých kategoriích, nebo v celkovém měřítku.

Nominace na designéra roku: Jan Čapek a jeho nafukovací hračka pro firmu Fatra Napajedla. Zdroj: Profil Media

Nominace na designéra roku: Jan Čapek a jeho nafukovací hračka pro firmu Fatra Napajedla.
Zdroj: Profil Media

Osobnost, která dostane největší počet hlasů napříč všemi kategoriemi, bude uvedena jako Grand designér roku a získá příležitost navrhnout cenu pro další ročník. Pro rok 2012 hlavní cenu navrhli šperkaři Zdeněk Vacek a Daniel Pošta. Vzala na sebe podobu zlaté špejle na cukrovou vatu. Tuto nezvyklou cenu získala vítězka minulého ročníku, designérka Lucie Koldová.

Koho můžete sledovat

Pro nominaci je na výběr z pěti kategorií, které se sice od sebe liší svou uměleckou působností, ale všechny mají stejný cíl – zazářit svým osobitým stylem a designem. V kategorii Designér roku jsou ve třetím kole nominováni Jan Čapek se svou kolekcí nafukovacích hraček, studio Dechem se svými svítidly a bytovými doplňky a Jan Plecháč & Henry Wielgus. Mezi módními návrháři se ve třetím kole umístili tváře jako Monika Drápalová, Jakub Polanka a Hana Zárubová, která je dvojnásobnou držitelkou titulu Módní designér roku. Nominaci mezi šperkaři obdrželi umělci Markéta Richterová, Eva Eislerová a Janja Prokić.

Fotografie finalistky Báry Prášilové, Work in Progress II. Zdroj: Profil Media

Fotografie finalistky Báry Prášilové k módní kolekci Work in Progress II.
Zdroj: Profil Media

grafickém designu zazářila studia Anymade a Oficine a tým Štěpán Malovec, Petr Knobloch a Tomáš Brousil. O titul fotograf roku se letos uchází Kristina Hrabětová, dvojice Martin Polák a Lukáš Jasanský a Bára Prášilová, která zároveň v roce 2011 zvítězila s fotografiemi módní kolekce finalistky Hany Zárubové a i letos soutěží se snímky její další kolekce Work in Progress II.

Nově otevřená galerie v Praze s názvem Praguekabinet se uchází o cenu Obchod roku. Zdroj: Profil Media

Nově otevřená galerie v Praze s názvem Praguekabinet se uchází o cenu Obchod roku.
Zdroj: Profil Media

Ceny doplňují ještě kategorie Obchod roku, Výrobce roku a Objev roku, které taktéž přináší velmi zajímavé novinky v oblasti designu, kterými se můžete inspirovat.

Zapište si do diáře

Nominované produkty máte možnost vidět ve výstavním sále Národního technického muzea v Praze v termínu od 24.1. – 31.3. 2014, kde můžete zároveň shlédnout a obdivovat architekturu celé výstavy, kterou tvoří společnost Hipposdesign. Vyvrcholení cen Grand Czech Design proběhne 9. března 2014 ve Stavovském divadle v Praze již poosmé a rozhodne se zde jak o jednotlivých vítězích jednotlivých kategorií, tak i o Grand designéru roku. Nenechte si tuto příležitost uniknout, máte se rozhodně na co těšit!

Přinášíme vám krátké video s vítězkou minulého ročníku Czech Grand Design, Lucií Koldovou, která popisuje cíl a motivaci, odrážející se v jejich produktech.

Zdroj perexové fotografie: facebook.com/CzechGrandDesign

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář