I halda se stala turistickou atrakcí

Cestování / 4.2.2014

Kde najdete subtropy v Ostravě? Na nejvyšší hoře, která vlastně ani není horou.

Ostrava není jen černá skvrna na mapě České republiky, má mnoho co nabídnout a prostřednictvím Generace 21 máte příležitost se s některými atrakcemi seznámit. Není našim cílem popírat těžký a strojírenský průmysl, na němž město v historii stálo, spíše naopak. Je jistě zajímavé sledovat, čím průmysl Ostravě přispěl. Nebýt hornictví, nikdy by nevznikla halda Ema, která je v současnosti naprostou raritou.

Tip Generace 21: Pokud vás zajímá hornická minulost Ostravy, navštivte muzeum hornictví na Landeku. 

Populární halda

halda ema ostrava

Z Emy je za jasného počasí vidět celé centrum Ostravy a přilehlé oblasti. Zdroj: foter.com, CzechR

Jako Říp nad Čechami se kuželovitá halda Ema tyčí nad moravskoslezskou metropolí. Stejně jako na Říp i na Emu vystoupají tisíce turistů ročně. Jen v první den letošního roku na ni během již tradičního novoročního výstupu vystoupalo 551 lidí. Počet účastníků výrazně ovlivnilo počasí, loni se například za jasného dne novoročního výstupu zúčastnilo 1065 lidí.

Halda Ema se však netěší vysoké popularitě pouze díky své poloze a výšce, ačkoli tyto faktory sehrávají velmi významnou roli. Vzhledem k tomu, že je halda prakticky hned u centra města, je jednak dosažitelná pěšky, jednak je z jejího vrcholu výborný výhled na město, obzvláště teď v zimních měsících, kdy ve výhledu nebrání olistěné koruny stromů.

Ostravská sopka

Počátky haldy sahají až do roku 1920, kdy se zde začala navážet vytěžená hlušina z dolu Trojice. Dnes je Ema tvořena miliony tun této hlušiny. V šedesátých letech došlo ke vznícení jádra haldy a její nitro hoří dodnes. To vyvolalo hned několik důsledků. Teplota v nitru haldy se pohybuje okolo 1500 °C, díky tomu se na haldě a v jejím okolí nachází některé druhy fauny a flóry, které můžete jinak běžně vídat pouze v subtropickém pásmu. Jednu dobu se dokonce uvažovalo, že by se na haldě zřídilo arboretum.

Navíc díky stálému hoření jádra kopce na povrch uniká oxid siřičitý, který vytváří bílý dým. Doutnající haldě se tak často přezdívá Ostravská sopka. Halda má načervenalou barvu a nachází se zde vzácné nerosty, které vznikají právě díky vysoké teplotě a stálému zahřívání. Ze stejného důvodu není její vrchol nikdy pokrytý sněhem. Navíc porovnáme-li její velikost před hořením a v současnosti, je o osm metrů nižší než dříve a tedy dosahuje výšky 315 m. n. m.

Halda ema ostrava

Proudy dýmu nejsou na haldě nic ojedinělého. Zdroj: Wikimedia Commons, Radek Bartoš

Naučná stezka

Klub českých turistů vybudoval na haldu Emu naučnou stezku. Trasa začíná u tramvajové zastávky na Černé louce nebo u zoologické zahrady v Ostravě – Michálkovicích, podle toho, z kterého směru se na Emu vydáváte. Během cesty narazíte postupně na dvanáct naučných tabulí. Začnete-li na výstavišti Černá louka, povede vás stezka dále přes Hradní lávku kolem Slezskoostravského hradu až k haldě.  Stezka nevede až na samý vrchol haldy, tam je díky stále pracujícímu jádru Emy vstup povolen jen na vlastní nebezpečí, nicméně stojí zato to risknout a užít si úžasný výhled na město. Po žluté, jak je naučná stezka značena, na zpáteční cestě minete Keltičkovo muzeum, Slezskoostravskou radnici, slavný tank a přes Sýkorův most se dostanete do výchozího místa. Trasa stezky není vůbec náročná a jistě se vyplatí ji absolvovat. Vždyť kde jinde můžete vylézt na horu, která uvnitř hoří a vně se z ní kouří?

Zdroj perexové fotografie: foter.com, CzechR

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář