barvy duhy, navzájem se prolínající

Drobné zásady pro stylové bydlení

Design / 16.2.2014

Stačí pár jednoduchých rad a vytvoříte si kolem sebe prostředí, které budete mít rádi a s potěšením se s ním pochlubíte i druhým!

Místo, kde bydlíme, je pro většinu z nás útočištěm a základnou, z které vyrážíme do okolního světa. Chceme se zde cítit dobře nejen my sami, ale i s pozvanými přáteli. Mnohdy však máme pocit, že naše bydlení neodpovídá ideálům, které jsme si vysnili při sledování aktuálních trendů v časopisech, při brouzdání po síti či na návštěvě u některých našich známých.

V čem však tkví kouzlo stylového domova, v kterém se budeme cítit dobře? Je omyl si myslet, že na to má vliv cena, kterou utratíme za nábytek a stylové doplňky. Především jde o duši, neboli o koncept jednotlivých pokojů nebo celého bytu. Prozradíme vám tři tipy, jak proměnit vlastní bydlení k pohodovému místu pro život i odpočinek.

Mít uklizeno je základ

Základní a nejdůležitější pravidlo je mít uklizeno. Nemyslíme tím, že je nutné, aby se dalo ze země jíst. Stačí, když vaši snahu o stylové sjednocení vašeho domova, nebude narušovat spousta věcí, které sice potřebujete, ale svým vzhledem nezapadají do vaší vysněné představy. Viděli jste snad na fotografiích svého oblíbeného blogu nebo v časopise nevzhledné kupičky věcí, které by zakrývaly zvolený nábytek? Zkuste si například prohlédnout několik oblíbených fotek interiéru. Vidíte na nich hromádku neuklizeného oblečení či neuklizené nádobí? Je pracovní stůl zavalený nutnými, ale stylově nijak spolu nesouvisejícími kancelářskými potřebami (ideálně ještě s reklamním logem nějaké velké firmy)?

Uvidíte maximálně nedbale, ale přitom s rozmyslem, naskládanou hromádku knih či časopisů, společně s jakoby zapomenutými brýlemi, šňůrou korálů či jinou milou drobností.

Obývák s jídelním koutem laděný do bílé barvy a oživený zeleným akcentem živých rostlin.

Prostor bez zbytečných maličkostí
Zdroj: Fleur Suijten, sxc.hu

Ne nadarmo proto stoupá obliba firem, které nabízí za určitou provizi levné naaranžování prodávaného bytu či domu, aby byl pro kupujícího co nejlákavější. I v tomto případě patří mezi základní pravidla odstranit z bytu většinu nepotřebných věcí. Volnější prostor totiž automaticky evokuje pocit větší a vzdušnější místnosti. Jestliže nemáte dostatek úložného místa ve skříních, pořiďte si krabice. Klidně stačí obyčejné papírové. Můžete je vždy nějak doladit pomocí tapet, lepidla, barviček nebo sprejů. Do krabic potom schovejte věci, které denně nepoužíváte. Avšak i na věci, sloužící vám denně, si můžete pořídit šikovné organizéry v podobě hrníčků, sklenic nebo košíků.

Ze stejného důvodu si pořiďte spoustu věšáčků. Stačí připevnit na zeď, na stěnu skříně, nebo zavěsit šatní ramínko na provázek mezi dvěma policemi. Budete mít tak rychle a jednoduše uklizeno i oblečení, které si za chvilku opět chcete vzít na sebe. A návštěva, která nebude mít svůj kabát přehozený přes opěradlo své židle, se bude cítit hned o něco lépe.

Obklopte se věcmi, které máte rádi

Druhé pravidlo představuje obklopovat se věcmi, které máte rádi. Nic jiného nás nenaladí lépe, než pohled na nějakou maličkost, která nám připomene milý zážitek nebo se nám prostě jen tak líbí! Je jedno, jestli to je šátek z dovolené sloužící jako ubrus na nočním stolku nebo otlučená vázička po babičce na parapetu okna.

zátiší

Obklopte se věcmi, které jsou vám blízké. A je jedno, jestli to je lampička nebo svícen.
Zdroj: sxc.hu

Abychom však předešli problému přeplácanosti, pořiďte si krabici nebo poličku ve skříni na tyto drobnosti. Do svého domova si vyberte pouze ty z nich, jež zapadají do vaší momentální nálady, a zbytek si nechte zase na jindy. Protože kdo říká, že zařízení bytu musí být trvalé a beze změn? Zimní období zaručeně zpříjemní připomenutí si letní nálady nějakým suvenýrem z léta. Naopak v létě vykouzlí na tváři úsměv pohled na vlastnoručně pletenou šálu, nad kterou jsme strávili tolik nekonečných hodin, a nyní ležérně přehozenou přes lampu v předsíni.

Zvolte si jednotící prvky

Posledním krokem je zvolit si v každé místnosti nebo v celém bytě nějaký jednotící prvek – barvu, materiál nebo téma. Zkuste si vybrat například jednu výraznou barvu vzbuzující u vás pozitivní emoce a tu použijte na několika prvcích. V interiéru pak seskládejte pár nových barevných kousků se starým vybavením. Máte starý ošoupaný stolek pod televizi? Kupte nějakou univerzální akrylátovou barvu ve zvoleném odstínu a směle natírejte. Tou samou barvou pak můžete přetřít i obyčejnou zavařovačku a máte originální vázu. Pár tahů na stěně zas vykouzlí zajímavý abstraktní obraz. Když už člověk má v ruce štětec a barvu, napadají ho samy od sebe nápady, co by tak šlo převléct do zářivějšího kabátu.

Modře natřené židle oživují interiér laděný do hněda

Modrý nátěr oživí nejen židle, ale celou jídelnu.
Zdroj: Lioness65, sxc.hu

Také povlak na ozdobný polštář nemusíte vždy kupovat nový. Někdy stačí starý převázat barevnou látkovou mašlí a vznikne rozkošný dáreček, který vám bude denně sloužit k relaxování. I nepoužívaný šátek se může stát obalem pro polštář a vznikne tak zajímavý kus dolaďující vaši finální představu.

Inspirace je všude kolem nás, jen se jí otevřít a investovat trochu naší energie, která se nám pak mnohonásobně vrátí dobrým pocitem, který budeme denně zažívat při pobytu v pohodovém prostředí ušitém nám na míru.

Přejeme vám hodně zdaru!

Zdroj perexové fotografie: Billy Alexander, sxc.hu

Petra Vetterová

Zanechte komentář