Změna začíná u každého z nás

V obraze / 7.2.2014

Každý by měl bojovat s tím zlem, na které stačí.

Všichni si stěžují. Slyším kolem sebe neustálé stížnosti, jak nás naše vláda a politici okrádají a tunelují náš stát, jak je všude samá korupcepodvody, jak nám všichni jenom lžou, jaké vládne ve společnosti zlo a že vůbec nefunguje spravedlnost.

Ano, je to tak. A pokud chceme změnu, tak musíme začít něco dělat, ne jenom sedět a nadávat (tím ostatně tu všeobecnou společenskou negaci jenom podporujeme).

Zákon zrcadlení

Je důležité si uvědomit, že MY jsme ta společnost. Společnost, na kterou nadáváme, tvoříme my všichni a stejně tak jsou z této společnosti voleni politici a vláda. Oni nespadli z Marsu, aby nám tady začali škodit a šířit zlo, jsou to lidé jako my. A staví nám zrcadlo.

Jak říká zákon zrcadlení: „Co vyzařuji ze sebe, to se mi stejnou měrou do života vrací.“

Dáváme si vzájemně zrcadlo. Zdroj: sxc.hu

Dáváme si vzájemně zrcadlo.
Zdroj: sxc.hu

Takže pokud nadáváte na podvody, lži a obcházení zákonů u politiků, tak je dobré se zaměřit i sám na sebe a na své svědomí. Často se totiž jejich povahy od těch našich moc neliší. Každý jenom hraje ty své hry na jiné úrovni.

Na jednu stranu chceme, aby se k nám hierarchicky výše postavení chovali lépe, ale pak se k cizím lidem chováme stejně lhostejně a sobecky. Nadáváme na lži a podvody, ale často lžeme a podvádíme i své blízké.

Podnikatelé nadávají na restrikce státu, ale mnoho z nich se snaží maximalizovat svůj zisk na úkor fair-play, práv zaměstnanců nebo ochrany přírody. Kolikrát sami obcházíme pravidla, abychom dosáhli lepšího výsledku. V podstatě požadujeme od jiných chování, které sami nedodržujeme.

Samozřejmě to platí i naopak a my dáváme zrcadlo vládě. Proč bychom měli dodržovat nějaká pravidla, když oni je také nedodržují, proč se máme snažit být poctiví, když ti nahoře kašlou na svá poslání a snaží se jenom využít kdejaké příležitosti k nahromadění peněz a moci. Rozjíždí se tak koloběh negace na obou stranách, který je čím dál tím těžší roztočit správným směrem.

Zdroj: sxc.hu

Jedinec může odstartovat řetězec uvědomění.
Zdroj: sxc.hu

Někde se začít musí.

Jak tohle všechno změnit? Každý musí začít sám u sebe a převzít zodpovědnost za své činy. Námitka, že jedinec v milionech lidí nic nezmůže, je výmluva.

Zmůžeme hodně, jednak naše činy mohou být zdrojem inspirace a odvahy pro ostatní, kteří jsou současnou situací znepokojeni (a že jich není málo) a jednak je prokázáno, že změny v oblasti psychických kvalit fungují na jiné úrovni poměrových pravidel. Tedy že jeden pozitivně myslící člověk může přebít vliv mnoha lidí žijících „stádně“. Jedinec tak může odstartovat postupný „řetězec uvědomění“, který vyústí ve změnu společnosti.

„Změnou, kterou hledáme ve světě, se musíme stát my sami.“

Mahátma Gándhí

Je dobré také podporovat lidi, kteří se svými osobními projekty snaží o změnu. Tyto lidi většinou nenajdete na prvních stránkách novin či známých internetových portálů. Všeobecně nám naše média podávají více negativní zprávy než ty o lidech, kteří něco zlepšili ve společnosti. Přitom právě tito lidé mohou být hnacím motorem ke změně. Pokud bychom o nich slýchali v každodenním zpravodajství, nálada ve společnosti by se také změnila.

Zdroj: sxc .hu

Změna začíná u člověka, kterého vidíte v zrcadle.
Zdroj: sxc .hu

Vy jste ti, na které čekáte

Neočekávejte žádného spasitele, který přijde a zařídí, aby se nám zde žilo lépe. Ani demonstrace a volby nejsou zárukou změny a úspěchu. Vy jste ti, na které čekáte.

Vy můžete změnit, jak naše společnost bude vypadat a jaké hodnoty uznávat. Všichni můžeme šířit optimismus, pravdu a spravedlnost tam, kam naše moc dosáhne, ať už je to studentská rada, domovní schůze, setkání s přáteli nebo rada města.

Věřte, že i malá pomoc, úsměv, spravedlivé rozhodnutí, které jste schopni udělat, mohou způsobit velké věci. Změna začíná u člověka, kterého vidíte v zrcadle.

Mimochodem, Michael Jackson nám to radil už v roce 1988.

Zdroj perexové fotografie: commons.wikimedia.org

Zdroj videa: youtube.com

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentářVaše názory

  • Bonnie

    Já změnu udělám, já se totiž odstěhuju 😉