Chinaski slaví dvacet let od založení

Hudba / 27.1.2014

Nové hity, klipy, cd, kniha a koncert, to vše si připravila skupina Chinaski ke svým dvacátým narozeninám.

Michal Malátný se jmenuje vlastním jménem Michal Novotný, vystudoval činoherní herectví na DAMU a zahrál si i v několika filmech.

Název kapely vznikl podle postavy Charlese Bukowského.

Skupina Chinaski pod tímto názvem vznikla v roce 1994 a letos slaví s velkou pompou 20 let, ale její historie sahá ještě dál. Původně se jmenovali Starý hadry a hráli spolu už od roku 1987, kdy kapelu založili Pavel Grohman a Michal Malátný.

Rok 1994 se stal přelomovým, kapela se přejmenovala na Chinaski a v roce 1995 jí vyšlo první stejnojmenné album. Sama si pamatuji, jak jsme ji se ségrou poslouchaly a hity jako Zuby umělý, PunčocháčeMůžeš mi psát jsme přetáčely pořád dokola. Vždyť právě Punčocháče stále nechybí skoro na žádném koncertě.

V září roku 1995 se už kapela těšila z prvního klipu k písni Pojď si lehnout pod režií Jana Hřebejka. Výraznější slávy se kapele dostalo až po vydání desky Dlouhej kouř se stejnojmenným hitem, který byl nejhranějším v rádiích.

Diskografie

 • Chinaski, 1995
 • St. hadry, 1997
 • Dlouhej kouř, 1997
 • 1. signální, 1999
 • Na na na a jiné popjevky, 2000
 • Originál, 2002
 • Premium 1993–2003, 2003
 • Docela vydařenej den, 2004
 • Autopohádky, 2004
 • Music Bar, 2005
 • Movie Bar, 2006
 • 07, 2007
 • Když Chinaski tak naživo, 2008
 • Autopohádky 2, 2008
 • Není na co čekat, 2010
 • Písničky z Autopohádek, 2011
 • Best of Chinaski – 20 let v síti, 2013

Čekání na slavíka

Hity úspěšné, cd prodávaná, v roce 2002 dokonce měla kapela dva klipy v TOP 20, ale slavík stále nepřišel. Ve zmiňovaném roce skončili dokonce až pátí. Zlom nastal v roce 2004, kdy kapela získala stříbrného slavíka a o rok později konečně zlatého. Celkově získali dva zlaté, deset stříbrných a dva bronzové. Sami na svých stránkách už berou druhé místo jako tradici.

Dvacet let a třináct členů

DSC_6099xByl by zázrak, kdyby za takovou dobu byla kapela stále ve stejném obsazení. Někteří si určitě pamatujete zpěváka Petra Rajcherta, který se proslavil především hraním v seriálu Život na zámku, kde často zaznívaly i písně kapely nebo se objevovaly plakáty v pozadí. Za celých dvacet let prošlo kapelou třináct lidí a vždy bez výrazných zmatků, které by se kapely nějak dotýkaly.

Až na nešťastný rok 2008. V červenci nejdříve došlo ke zranění Michala Malátného, který se ale i přes to, že měl ruku v ortéze, rozhodl dále hrát. Přišel ale osudný 25. červenec, kdy při dopravní nehodě zemřel zakladatel a bubeník kapely Pavel Grohman s přezdívkou Hroch. Kapelu to opravdu zdrtilo, ale v září vydala do médií prohlášení, že pokračují zatím s Davidem Kollerem a začali zkoušet s novým bubeníkem. Otakar Marpo Petřina zůstal prozatím v kapele na stálo.

14. října 2010 jsem zažila na koncertě ten nejemotivnější okamžik, kdy kapela zazpívala hit Šatna. Každého, kdo tam byl, se musela atmosféra dotknout. Podívejte se, jak ji zazpívali na stejném tour v Pardubicích.

Haló, příteli….

Chinaski si rozhodně nehraje na vlastním písečku. Vytvořili mnoho hitů ve spolupráci s jinými umělci. Úspěšné bylo slovenské a české turné s názvem Kláro, přeťal som si žily a s kapelou No name. S tou později nazpívali i píseň Na, na, naaa s československým textem. Spolupráce s našimi slovenskými sousedy ale u No name nekončí. Slavný hit Dobrák od kosti s Chinaski nazpívala, i když česky, Slovenka Zuzana Norisová.

Co si (nám) dali k narozeninám?

Chinaski ke svým 20. narozeninám připravili speciální koncert v pražské O2 aréně, který je téměř vyprodaný. Pokud je ale chcete vidět, vstupenky ještě seženete. Celé to vypukne 6. února 2014 ve 20 hodin. Kromě koncertu kapela vydala knihu s názvem Chinaski poprvé a nedávno vyšel nový hit Hlavolam.

 

A nechybí ani speciální bestofka, kde najdete dokonce dvě cd s největšími hity.  A že jich bylo – najít jeden oblíbený hit je opravdu těžké. Schválně jsem udělala anketu, jestli se fanoušci kapely na něčem shodnou. Výsledek jsem ale vlastně trochu předpokládala. Každý si najde něco, a právě proto je kapela Chinaski tak úspěšná.

Nejvíce zastoupeny byly hity jako Punčocháče, 1. signální, Vrchlabí, Kutil, Vinárna u ValdštejnaDrobná paralela. Objevoval se i Tabáček, Dobrák od kosti, Podléhám, Zadarmo nebo Rádio Bubeneč. Sporné to bylo pouze u písničky Klára, někým milovaná, ale studentka Klára má jiný názor: Za všechny jmenovkyně světa sděluji, že zpívání prvních slov z Kláry bezprostředně po seznámení s námi považujeme za týrání.

Celkově však vedly spíše starší hity nebo nový Hlavolam. A jak to máte vy? Které z písniček jsou vaše nejoblíbenější? A s kterými podle vás sáhli Chinaski vedle? Byly vůbec takové?

Zdroj fotografií: www.chinaski.cz

Zdroj videí: www.youtube.cz

Alice Jendelová

Alice Jendelová

Jsem holka plná protikladů. Ačkoliv už věkem přes 20, stejně milovnice pohádek, Hello Kitty a hlavně Harryho Pottera. Ačkoliv už ne studentka, stejně sběratelka lepíků, notýsků, zvýrazňovačů a všelijakých dalších roztomilostí a nutností z papírnictví. Ačkoliv milovnice domova a svého klidu, stejně cestovatelka celým srdcem s mnoha cestovatelskými sny. A ačkoliv kuchtička, co mnohokrát něco připálí a zaneřádí celou kuchyň, stejně redaktorka sekce Na talíři. ♥

Zanechte komentář