Musíte se naučit vidět příležitosti, a ne překážky, říká populární jogínka Rachel Brathen

Krása a móda / 7.2.2014

Mnoho z vás možná nikdy o Rachel Brathen alias „yoga girl“ neslyšelo, nicméně tato energická Švédka rozhodně stojí za představení!

Rachel pochází ze Švédska, odkud se v osmnácti letech odstěhovala na Costa Ricu, kde začala pravidelně praktikovat jógu a postupně se dostala až k jejímu samotnému vyučování. V roce 2010 se pak přestěhovala na ostrov Aruba v Karibiku, kde vyučuje kromě klasické jógy také tzv. SUP jógu, což je jóga na surfovacím prkně. Díky své pozitivní energii se brzy vypracovala na hvězdu sociálních sítí. Na Facebooku tuto mladou jogínku sleduje přes 110 tisíc fanoušků a na Instagramu dokonce přes půl milionu lidí! Kromě jógy na Arubě Rachel cestuje po celém světě a pořádá pravidelné workshopy a další jóga akce. Kromě toho má také svůj vlastní blog, který si můžete prohlédnout zde.

Rachel je mým velkým vzorem od té doby, co jsem sama začala s jógou a hledala jsem nějakou inspiraci. Její fotky i videa vyzařují úžasnou přátelskou energii a je zkrátka nemožné si tuto mladou veganku-jogínku nezamilovat. Proto jsem byla opravdu nadšená, když jsem si mohla přes skype s Rachel osobně popovídat. Tentokrát však nešlo o rozhovor o józe. S Rachel jsme si povídaly především o moderní společnosti, o životním stylu a také o vyhlídkách do budoucna.

Mohla byste našim čtenářům nejprve shrnout vaši cestu k jedné z nejpopulárnějších jogínek na světě? Co považujete za nejvýznamnější události?

Samozřejmě.  Vlastně já ani nemám nějaké opravdu významné milníky. Všechno to vzniklo z takových maličkostí. Nejprve jsem začala dávat více videí a fotek online, začala jsem si vést vlastní blog, spojovat se s novými lidmi a pak vše šlo velmi rychle. Ale s učením jógy jsem začala dávno předtím. Poté, co jsem si založila instagram, počet fanoušků začal rychle růst.

Hodně lidí se v dnešní době stále bojí změnit svůj život a raději zůstávají v té své „komfortní zóně“.  Proto bych se vás chtěla zeptat, jak jste vlastně přišla na ten nápad odstěhovat se tak daleko od svých přátel a rodiny a jak se vám podařilo překonat ten strach z neznámého?

Byla jsem hodně mladá, když jsem odešla z domova.  Ale tenkrát jsem toužila po dobrodružství, těšila jsem se na to „neznámé“, protože ve Švédsku jsem žila celý život a bylo to pořád stejné. Každopádně jsem se zpočátku bála. Měla jsem ve Švédsku přítele, kterého jsem vlastně opustila a proplakala jsem celou cestu v letadle. První dny byly náročné, ale už jsem se rozhodla, že chci něco takového, a že do toho musím vložit 100 %. Myslím si, že pokud se soustředíte jen na strach a na to, co vás drží zpátky, tak pak je velmi těžké užít si ty dobré věci. Takže jakmile všechny negativní emoce necháte za sebou a necháte se „unášet proudem„, je vše mnohem snazší. Musíte se naučit vidět  příležitosti, a ne překážky.

yoga girl

Rachel je velmi přátelská a milá. Zdroj: Alea Warner

Propagujete zdravý životní styl a relaxaci, ale v dnešní době, zejména ve velkých městech, lidé neustále spěchají a často je to velmi stresující život. Co si o tom myslíte a co byste takovým lidem doporučila? Jak najít tu správnou harmonii a naučit se odpočívat?

Osobně bych se zaměřila na jógu (úsměv). Je to něco, co můžete dělat kdykoliv – když se ráno probudíte nebo večer než jdete spát. Je to jedna z těch věcí, jejíž účinky vidíte okamžitě, a zejména pokud jste vystresovaní a nervózní, tak potřebujete něco, co vás hned zklidní. A s jógou se hned cítíte uvolněněji a lépe. Další věcí, kterou bych doporučila, je soustředit se co nejvíce na věci, které vás rozveselují, u kterých se cítíte šťastní. Práce je důležitá, ale je důležité se také soustředit právě na ty maličkosti, ať je to cokoliv.

Také hodně cestujete a tak vidíte, jak lidé žijí v různých koutech světa. Jak se díváte na dnešní moderní společnost masivní výroby a spotřeby?

Hmm, no svět se každopádně hodně mění. Je velmi náročné odolat tomu pokušení, jelikož takto svět zkrátka vypadá, ale myslím si, že čím více jdeme po masové spotřebě a moderních věcech, tím více nám zároveň scházejí úplně jednoduché, obyčejné věci. Proto se mnoho lidí v dnešní době uchyluje například k meditaci nebo se snaží jíst co nejpřirozeněji. Lidé jsou zkrátka přehlcení. Je to jako epidemie stresu. Ale myslím si, že každý takto nemusí žít. Lidé mají právo si vybrat, jakým způsobem a kde budou žít. Můžete si zvolit žít klidný život, ale samozřejmě je potřeba udělat to rozhodnutí.

A bylo například těžké rozhodnout se pro veganství?

Ne, to vůbec. Je těžké si to na Arubě udržet, protože tady nemáme žádné veganské restaurace ani specializované prodejny, ale krátce poté, co jsem přešla na veganství, začala jsem se cítit lépe a opravdu mi to prospívá, takže to pro mě nebyla žádná velká výzva.

Můžete si zvolit žít klidný život, ale samozřejmě je potřeba udělat to rozhodnutí.

Na vašich fotkách a videích vždycky vypadáte tak pozitivně a klidně. Určitě se ale někdy cítíte naštvaně nebo smutně. Jak se tedy s těmito negativními emocemi vyrovnáváte, nebo naopak jak se udržujete v té neustálé pozitivní náladě?

Nejsem takto pozitivní pořád, myslím, že nikdo není neustále šťastný. Nejdůležitější je být smutný, když se tak cítíte, nebo být naštvaný, to je naprosto v pořádku. Nesnažit se odsunout ty negativní emoce a tvářit se, že jste šťastní, když to tak není. Je zdravé nechat věci být, být tím kdo jste a ventilovat vaše pocity.

Takže předpokládám, že vám na negativní emoce nejlépe pomáhá jóga (smích).

(Smích) Ano, jóga vždycky zabere. Ale ne, když se člověk cítí mizerně, tak je taky naprosto v pořádku být celý den doma na gauči a jíst čokoládu.

Jste také velmi fotogenická a hezká. Na fotkách a videích vždycky záříte a myslím, že by naše čtenáře určitě zajímalo, jak o sebe pečujete. Máte nějaké tipy ?

No, myslím, že nejdůležitější pro krásu je zhluboka dýchat (úsměv). Když dokážete zhluboka dýchat a odfiltrovat stres, tak budete více vyrovnaní. A vyrovnaní lidé jsou také klidnější a šťastnější. Myslím, že šťastní lidé jsou zároveň také atraktivní. Samozřejmě co se týče životního stylu, tak pít spoustu vody, jíst co možná nejpřirozenější stravu.

Rachel má v oblibě jóga prvky,  zaměřené na sílu v rukou a balanc. Zdroj: Alea Warner

Rachel má v oblibě jóga prvky, zaměřené na sílu v rukou a balanc. Zdroj: Alea Warner

A používáte také nějakou speciální kosmetiku ?

Ano, používám arganový olej na vlasy a vodu z růží na pleť, ale to je tak všechno. Opravdu nepoužívám žádné speciální kosmetické přípravky.

A existuje něco na vašem těle nebo i co se vaší povahy týče, s čím byste byla nespokojená nebo co byste chtěla změnit?

Ne. Myslím si, že člověk by měl přijmout svoje tělo takové, jaké je. Samozřejmě se věci mění, někdy přiberu pár kilo, jindy zase shodím. Není ani tak důležité změnit svoje tělo, jako změnit způsob vnímání svého těla. Zkrátka přijmout to, jací jste.

ZAJÍMÁTE SE O JÓGU? Pak vás jistě zaujme i rozhovor s americkou jogínkou Tarou Stiles!

Jaký máte vztah k módě?

Móda (smích)... Já o módě vůbec nic nevím (smích). Ráda si obleču hezké šaty, ale žijeme tady na Arubě, kde normálně nenosím ani boty. Chodíme každý den na pláž, takže nekupuju moc oblečení.

Kupujete asi spíš plavky, že?

Ano, plavky rozhodně kupuji nejčastěji.

Je to velmi zajímavé, nedokážu si představit žít takto neustále na pláži. Nejste toho někdy přesycená? Nechybí vám někdy ten ruch?

Ne, to vůbec. My totiž tak moc cestujeme, že mám akce až dost. Když jsem doma, tak to je téměř jako být na dovolené, takže jsem velmi ráda doma a užívám si to. Příští rok máme naplánováno 35 týdnů cestování, takže to je opravdu hodně a je příjemné být pak v klidu doma.

yoga girl3

Na hodině jógy se nejen uvolníte, ale můžete si užít i spoustu zábavy. Zdroj: Alea Warner

Ještě bych vám ráda položila poslední otázku. Momentálně děláte, co vás baví, žijete na úžasném ostrově, máte tisíce fanoušků a jste taky zasnoubená. Jaké máte do budoucna další cíle? Popřípadě jaké máte plány na tento rok?

Ano! Ráda bych více pomáhala mladým ženám a dívkám. Už máme nějaké projekty, realizujeme různé ozdravné pobyty a jóga pobyty a tak dále, ale většina z těchto akcí je hodně nákladných, protože si musíte koupit letenky a ubytovat se někde v hotelu a zkrátka to stojí spoustu peněz. Ale každý den dostávám hodně emailů od mladých žen z celého světa, které žádají o pomoc a o rady. Spousta z nich má problémy s vnímáním svého těla, některé trpí poruchami příjmu potravy nebo jsou zkrátka nešťastné. Já bych se ráda těmto lidem více věnovala a našla takovou cestu, která nebude stát peníze. Takže teď se snažíme vytvořit nějaké projekty, které by pomohly právě těmto lidem. Zatím se snažím alespoň více psát na blog, odpovídat na co nejvíce dotazů a emailů a mluvit více s lidmi.

Zdroj perexové fotografie: Alea Warner

Radka Ostřížková

Radka Ostřížková

Multifunkční studentka s příliš mnoha zájmy, která zkouší také psát.

Zanechte komentář