Antikoncepce

Antikoncepce: dobrý pomocník, nebo zabiják krásy?

Krása a móda / 1.2.2014

Ochrana před početím, dobrá pleť, srovnání cyklu, ale také deprese, náladovost nebo větší chuť k jídlu. Opravdu nám antikoncepce vždy jenom pomáhá?

Antikoncepce je v poslední době jedním z nejdiskutovanějších témat. Nejen blogy jsou jí plné. V dřívější době ženy jen sáhly po pilulce a příliš neřešily, že je plná hormonů. Viděly výhody, které jim přináší. Dnes se ovšem probírá nejen její škodlivost pro ženský organismus, ale i případné vysazování a nepoužívání. Proč vlastně?

V dnešní době si ženy mohou dopřávat luxus výběru druhů. Existuje několik možných variant nejen antikoncepce samotné, ale i například značek pilulek. Existuje značka, která vám pomůže s akné nebo díky které nebudete mít deprese. Záleží opravdu jen na správném výběru značky a druhu. Některé ženy nerady používají hormonální antikoncepci z důvodu následného vysokého přírůstku váhy nebo neustálých depresípřecitlivělosti. Hned poté antikoncepci logicky vysazují, pročistí tělo různými čaji a zdravou stravou a zkrátka se k antikoncepci nechtějí již vrátit. Kdo by se chtěl také vrátit k něčemu, co mu nedělalo dobře? Ovšem většina z těchto žen si mnohdy neuvědomuje, že je na výběr opravdu spousta variant jiné antikoncepce, která by jim vyhovovala. Existuje například antikoncepce chemická, kterou představují různé čípky, nebo i bariérová, kupříkladu pesar.

Pokud bych měla rozvinout problém váhy: samotná antikoncepce přírůstek váhy nikdy nezpůsobuje! Ano, může vám způsobit zadržování vody nebo podpoří větší chuť k jídlu. V tomto případě ale spoléháte na svoji znalost těla a pokud zpozorujete takové obtíže, měly byste se objednat na nejbližší termín, který vám nabídne sestřička u gynekologa, a antikoncepci změnit.

Kondom

Hormonální antikoncepce vás neochrání před pohlavně přenosnými chorobami. To dokáže při správném použití jen kondom.
Zdroj: www.freedigitalphotos.net

Osobně antikoncepci beru v kuse zhruba pět let. Nepoužívám tradiční pilulky, ale antikoncepční náplasti, díky kterým nemusím myslet na každodenní užívání. S náplastmi jsem byla velmi spokojená až donedávna, kdy mi přestaly úplně vyhovovat. Na úplné vysazení antikoncepce ale rozhodně nemyslím. Raději jsem se proto objednala ke své gynekoložce a prodiskutuji s ní jinou formu, což bych doporučila všem ženám a dívkám, které nejsou spokojené.

Od té doby, co mají ženy možnost používat antikoncepci, se výrazně snížil počet potratů. Ano, podstrkujete svému tělu hormony, které s ním mohou ledacos špatného udělat, ale pokud jsou dívky, obzvláště v mladším věku, již sexuálně aktivní, rozhodně bych o jejich braní hormonální antikoncepce alespoň uvažovala. Poslední dobou totiž rapidně stoupá počet těhotných dívek, které jsou mladší než dvacet let.

O výhodách a nevýhodách antikoncepce natočila pěkné video i blogerka roku 2013 – PetraLovelyHair.

Zkuste si přečíst komentáře ostatních uživatelek antikoncepce pod tímto videem, a to bývalých nebo současných. Dozvíte se zde spoustu protichůdných názorů. Některé ženy uvádějí naprostou spokojenost s jinou formou antikoncepce, ale většina je zkrátka proti. Říkají, že si tím už nehodlají ničit tělo. Samozřejmě, taky je to názor, se kterým se já bohužel neztotožňuji. Pokud nevyhovuje jedna antikoncepce, bude vyhovovat jiná. Je tolik možností.

Hodně diskutované je také to, zda má antikoncepce nějaký vliv na budoucí početí. Pokud prý žena bere delší dobu hormonální antikoncepci, může se stát, že nebude moci dlouho otěhotnět. Nejprve se tělo musí prý očistit od následků a zhruba do jednoho roku je podle studií možné normálně otěhotnět. Ovšem i tento „mýtus“ není zcela potvrzen. Za negativní faktory ovlivňující těhotenství se spíše považuje obezita, vysoký věk nebo různé poruchy příjmu potravy jako je bulimie nebo anorexie. Rozhodující jsou rovněž hodnoty hormonů, které má každá antikoncepce jiná. Pokud je nízká nebo velmi nízká hodnota hormonu ethinylestradiolu, pak se podle výzkumů páry snaží otěhotnět maximálně čtyři až pět měsíců. Kde je potom nutná pravidelnost v užívání pilulek? Je známý fakt, že pokud si zapomeneme vzít pilulku, otěhotnět můžeme. A kolikrát se to už stalo. Zkrátka ani toto není stoprocentní argument pro neužívání.

Antikoncepce a početí

Ani argument, že díky antikoncepci nemůžete otěhotnět, není úplně na místě.
Zdroj: www.jenprozeny.cz

Zkoumala se i doba početí u párů, které používali za antikoncepční metodu kondom. Doba otěhotnění od vysazení byla čtyři a půl měsíce, což není ani méně nebo více než u klasických pilulek. Interval užívání antikoncepce není zkrátka směrodatný pro rychlost otěhotnění. Dokonce otěhotnění s moderními variantami antikoncepce je možné první menstruační cyklus, který má přijít hned po vysazení. Jediná možnost, kdy jsou obavy z pozdějšího otěhotnění na místě, je injekce. Jedná se o depotní antikoncepci, u níž je návrat plodnosti ženy opožděn až o měsíce. Mnohdy se stane, že i o několik let, jak tvrdí výzkumy. Tento druh antikoncepce není vhodný u žen, které si přejí rychlou obnovu plodnosti.

Mé shrnutí: pokud nejste spokojené s výběrem vaší antikoncepce, změňte ji. Gynekolog vám po vyšetření jistě nabídne mnoho variant, ze kterých vyberete tu nejlepší právě pro vás. Pokud jste rozhodnuté nebrat hormony, zkuste nitroděložní tělísko nebo jinou možnost bariérové antikoncepce. Nejsem nijak zastánce léků, ale v tomto případě je to užitečná věc, která mi umožní žít normálním sexuálním životem beze strachu o nechtěné početí. Doporučuji vše důkladně probrat se svým lékařem a se svým partnerem.

Jaké zkušenosti máte s antikoncepcí právě vy?

Zdroj perexové fotografie: www.freedigitalphotos.net

Andrea Mikolášová

Andrea Mikolášová

Ráda zkouším nové kosmetické produkty a sleduji trendy z oblasti vizážistiky. Kontakt: andymikol9@gmail.com

Zanechte komentář