Cestovatel Marek Císař

Nejpřátelštější lidé jsou v Iránu, říká cestovatel Marco Emperador

Cestování / 12.2.2014

Pojďte procestovat svět v rozhovoru s profesionálním cestovatelem.

Cestování je jeho vášní. Navštívil 72 zemí, miluje hory, z cest si přiváží nádherné fotografii a rodné Valašsko navštíví vždy s radostí. Že nevíte, o kom je řeč? Nevadí, seznamte se s Markem Císařem.

Kdy jste cestování přišel na chuť a kam vedly vaše první zahraniční kroky?

Cestování mě chytlo již odmalička, kdy jsem na první cesty vyrážel s rodiči. Za „zlomovou“ dobu však považuji moji první cestu mimo Evropu, kdy jsem v den mých dvacátých narozenin vyrazil sám do severozápadní Afriky, do Maroka. Tato cesta byla mojí první velkou zkouškou, kterou jsem s několika „šrámy“ prošel, a od té doby jsem vše zaznamenával v cestovních denících a začal se považovat za začínajícího cestovatele.

Už jste toho procestoval opravdu hodně. Povězte, kolik států jste již navštívil a kde se vám líbilo nejvíce?

Do dnešního dne jsem navštívil celkem 72 zemí světa a do některých z nich se stále rád vracím. Je velmi těžké vybrat to „nej“, protože se mi líbilo na mnoha místech. Nejpřátelštější lidi jsem nalezl (pro mnohé překvapivě) v Iránu, který mám velmi rád. Nejhezčí příroda byla pro mě naopak v USA, a to zejména díky obrovské různorodosti a pestrosti krajiny, včetně pozorování mnoha divokých zvířat, ke kterým se dostanete doslova na dosah. Pro biblickou historii miluji Izrael a celkově celý Blízký východ.

Mezi další země, které mě velmi zaujaly, určitě patří Nový Zéland, Kanada, Thajsko, Mexiko, Guatemala, Kostarika, Ekvádor, Peru, Bolívie, atd. Je toho opravdu hodně, mohl bych jich jmenovat ještě spoustu, ale nesmím zapomenout ani na moje rodné Valašsko a krásnou krajinu na Slovensku. Je to můj domov, do kterého se vždy rád vracím.

Marco Emperador si domov vytvoří všude.

Marco Emperador si domov vytvoří všude.

A naopak, kam se už určitě nevrátíte?

Myslím si, že není na světě země, kam se nechci vrátit. I tam, kde se mi nelíbilo tolik, jako v jiných zemích, a nemám v plánu se tam vracet, bych dokázal opět vyrazit, kdyby bylo potřeba.

Dáváte přednost moři, horám nebo městům?

Jednoznačně dávám přednost přírodě. Mám rád jak hory, jezera, řeky s vodopády, moře, tak vysušené pouště, kaňony, džungle… Rád to střídám, každou chvilku něco, aby byl život co nejpestřejší. Ale kdybych si měl vybrat jen jedno, byly by to hory. Naopak velkým, hlučným, znečištěným a přelidněným městům se snažím vyhýbat, ačkoli jsou města, která mě například díky své historii nebo jiné kráse lákají a mám je rád.

Ocitl jste se někdy v opravdu nebezpečné situaci?

Několikrát ano. Ačkoli si života vážím a na cestách nehazarduji, občas se můžete dostat do situace, kdy může jít o život. V Dháce v Bangladéši jsme vyvázli z nebezpečného krvavého povstání, to samé jsem zažil i na dvou místech v Guatemale, kde se střílelo. V Managui (Nikaragua) na ulici, kde jsem spal, zastřelili tu noc cestovatele z Ameriky a mě zachránila statečná majitelka domu, která mě neprozradila. Jednou jsem se málem utopil v moři a strach o život jsem měl při přechodu z Panamy do Kolumbie přes Darienskou džungli plnou pašeráků drog, vojáků a paramilitantních skupin.

To k cestování ale patří. Nyní to vypadá možná šíleně, ale to je výčet během 17 let na cestách a ve skutečnosti cestování není o moc nebezpečnější než život u nás v České republice, kde taky nemáte žádné jistoty, co bude „zítra“.

Jezdíte sám nebo jste součástí party?

Na hodně cestách jsem byl sám, což má své velké výhody, ale i nevýhody. Jezdím ale rád i ve dvou nebo v menší partě, protože mi dělá velkou radost sdílet krásné chvíle s druhými.

Kolik dřiny se za profesionálním cestovatelstvím skrývá a jak dlouho obvykle výpravu připravujete?

Mnoho lidí, když vidí na mých výstavách nebo na webu krásné fotky a videa, si myslí, že si na cestách člověk jen užívá, a přemýšlí, kolik to muselo všechno stát peněz. Kdo mě ale zná z přednášek a zaposlouchal se do mého vyprávění, tak zjistí, že cestování v mém podání je i dřina. Kromě krásných míst a zážitků člověk prožívá i únavu, smutek, nepohodlí a mnoho jiného.  Ale právě díky tomu, že člověk zažije na cestách to dobré i zlé, více si všeho váží a má možnost se dívat na náš svět objektivně.

V minulosti jsem se na mnoho výprav nijak nepřipravoval.  Zejména na kratší cesty po Evropě. Dostal jsem myšlenku, nebo chuť někam vyrazit, a když jsem měl čas, hodil jsem pár (už z minulých cest osvědčených) věcí do batohu a vyrazil hodinu poté na cestu. Nebo když jsem našel v akci nějakou extrémně levnou letenku, na přípravu není moc času.

Marek Císař na cestách

Ať už cestuje s „plnou polní“ nebo jen nalehko, foťák má vždy při ruce.

Na druhou stranu v posledních letech se na některé „velké“ cesty dopředu připravuji – sháním finance, dělám si hrubý plán, co bych chtěl vidět (který jsem ale kdykoli připraven měnit přímo na cestě) a zjišťuji si danou situaci v každé zemi, do které se chystám. Z mých zkušeností je dobré vyrazit na cestu připraven, ale neplánovat ji do detailů, kterých se budete za každou cenu držet. Nejlepší zážitky na cestách jsou ty, o kterých dopředu nevíte a které vyvstanou z mnoha různých situací.

Stýská se vám na cestách po domově nebo se naopak při každém pobytu v České republice těšíte, až zase odjedete?

Obojí. Jsem typ člověka, který má rád v životě pestrost. Velmi rád vyrážím na cesty, ale miluji svůj domov na Valašsku, rodinu a přátele, ke kterým se vždy budu rád vracet. Když jsem doma už několik měsíců, těším se na cestu. Naopak když jsem na cestách delší dobu, těším se zase domů.

fotograf Marek Císař

Markovy nádherné fotografie můžete spatřit na jeho výstavách.

Z cest si přivážíte nádherné fotografie, je možné je někde vidět osobně, například na výstavách?

Ano, fotografie je možné vidět občas na některých výstavách nebo fotografických soutěžích, ale nejlepší možnost je navštívit některou z mých přednášek, kde si můžete prohlédnout nejen mé fotografie a videa, ale taky poslechnout zajímavé informace a příběhy, které jsem na cestách prožil. Navíc v současné době je taky na prodej můj nástěnný kalendář A3 na rok 2014, který je z mé poslední cesty kolem světa, do něhož jsem vybral z několika zemí ty nejhezčí fotografie.

Co plánujete do budoucna a kterou zemi byste rád navštívil?

Kromě menších cest po Evropě mám v plánu vyrazit příští rok v zimě do Afriky. Můj velký cíl je objet Afriku celou dokola na motorce, ale zde bych byl z finančních důvodů nucen sehnat sponzory.  Pokud je neseženu, vyrazím klasickým způsobem s báglem na zádech na kratší, ale taky zajímavou cestu – z Jihoafrické republiky do Keni.

Moje zážitky z cest, informace o přednáškách a ukázky několika fotografií a videa můžete nalézt na mém webu – www.marekcisar.cz nebo na facebooku – Marco Emperador

Zdroj všech fotografií: archiv Marka Císaře

Eliška Marková

Eliška Marková

Cestování, fotografování, běh a politika, to je moje!

Zanechte komentář