Ariel Šaron

Jak žil a zemřel „buldozer“ Ariel Šaron

V obraze / 23.1.2014

Muž, který si vzal sestru své první manželky.

„Ariel Šaron byl bezesporu jedním z nejzajímavějších izraelských politiků. Původně velký bojovník, kterému vyčítali tvrdé postupy a útoky na uprchlické tábory v Libanonu. Nicméně v pozdních letech rozpoznal, že Izrael potřebuje mír a smíření s Palestinci. Jeho odchod je velkou ztrátou pro Izrael i pro celý svět.“ Takto se Karel Schwarzenberg vyjádřil na sociální síti Facebook o úmrtí izraelského generála Šarona. Ovšem ti, kteří se o politické dění ve světě nezajímali před více než osmi lety, jen stěží dokáží říct, kdo Šaron byl a čím si zasloužil celosvětovou pozornost.

Izraelský „král“ Šaron.
zdroj: Robert D. Ward, commons.wikimedia.org

Generál narozený v roce 1928 celý svůj život zasvětil válečné a politické kariéře. Ve svých čtrnácti letech se zapojil do vojenské organizace Hagana. Působil jako velitel v izraelské armádě již od jejího samotného vzniku v roce 1948. Díky svým neobyčejným schopnostem a dovednostem na válečném poli se v průběhu všech válek, které Izrael vedl, dostával stále na vyšší armádní pozici. Byl dokonce označen za jednoho z nejlepších vojenských stratégů historie. Že by nesmrtelný Hannibal či Alexandr Veliký měli novodobou konkurenci?

Jeho cílem bylo založit židovský stát. Vojenskou dráhu vyměnil za politickou v roce 1973, kdy vstoupil do pravicové strany Likud. Pár okamžiků jeho působení v roli ministra obrany je ovšem sporných, jedním z nich je například nařízení invaze do Libanonu. Mělo dojít k utlumení činnosti tamějšího spolku pro obnovení Palestiny. Výsledkem však mimo jiné bylo zabití několika stovek Palestinců. Za tento čin byl Šaron odsouzen a musel odstoupit z funkce. Jeho zastánci a voliči však tento fakt nijak nezacloumal a Šaron byl v roce 2001 zvolen v pořadí jedenáctým izraelským premiérem. O pár let později nechal násilím vyklidit židovské osady v pásmu Gazy. Rozešel se se svou stranou a založil novou, zvanou Kadima. Měla usilovat o pokrok v jednání s Palestinci.

„Ariel Šaron hrál zásadní roli v boji za ochranu izraelského státu již od jeho založení,“ zmínil ve svém prohlášení izraelský politik Netanyahu.

Osobní život „izraelského krále“

Šaronova první žena Margalit pocházela z Rumunska. S budoucím manželem se setkala ve svých šestnácti letech při práci na poli. O sedm let později se vzali a měli jednoho syna jménem Gur. Zemřela v Izraeli při automobilové nehodě, kdy se srazila s nákladním autem.

Druhá Šaronova manželka Lily též pocházela z Rumunska. Byla to totiž sestra Margality.  Svatbu uspořádali rok po Margalitině úmrtí. Později se jim narodili dva synové. Lily často doprovázela svého muže na jednáních a politických setkáních. Další premiérovou vášní byla klasická hudba, obzvlášť v podání symfonického orchestru.

ariel šaron

Šaronova přezdívka „buldozer“ souvisela s jeho odhodlaností a zároveň i s obvodem pasu, který se mu s přibývajícími lety stále zvětšoval. zdroj: Robert D. Ward, commons.wikimedia.org

Arik, jak zněla jeho přezdívka, v sedmdesátých letech minulého století koupil ranč na okraji pouště Negev v Izraeli. Farma se v překladu jmenovala Sykomorová farma. Šaron sem dojížděl i během působení na politické scéně, místo sloužilo i pro občasné porady. V roce 2006 ho zde postihla mozková mrtvice.

Smrt po mnohaletém kómatu

Po zmiňovaném neštěstí zůstal politik po celých osm let v kómatu. V lednu se jeho stav ještě zhoršil a doktoři mu již nedávali mnoho nadějí. 11. ledna izraelský rozhlas oznámil jeho úmrtí, dožil se 85 let. Následující pondělí se uskutečnil pohřeb, na který přijely delegace z mnoha zemí světa. Svého hrdinu oplakaly tisíce Izraelců. Šaron byl podle svých přání pohřben na ranči vedle své zemřelé chotě. Svůj život popsal ve spolupráci s Davidem Chanoffem v autobiografické knize nazvané Warrior (v překladu „válečník“).

Zdroj perexové fotografie: Robert D. Ward, www.commons.wikimedia.org

Markéta Popelářová

Markéta Popelářová

Na světě je plno věcí, které mě dokážou nadchnout. Ale když začnete konverzovat na téma vzdělávání, věřte mi, jdete na jistotu. Stejně tak si ale s vámi ráda popovídám o cestování, jazycích, zajímavých lidech, hezkých kavárnách a minimalismu. Nejen prostřednictvím článků se pokouším přispět k tomu, aby se lidé dozvídali o nových projektech a myšlenkách, které by je mohly inspirovat k cestě za svými vlastními cíli. Protože na dělání toho, co nás baví, není v životě nikdy pozdě.

Zanechte komentář