Meryl Streep: Uznávaná hvězda filmového světa

Film Kultura / 25.1.2014

Meryl Streep je uznávaná herečka držící rekord v počtu nominací na Oscara. Jako jediná herečka byla nominována celkem osmnáctkrát.

Meryl Streep se narodila 22. června 1949 v New Yersey. Má dva mladší bratry Harryho a Dana. Může se pyšnit dvěma vysokoškolskými tituly: bakalářským titulem z umění, který dostala na univerzitě Vessar College, a druhým magisterským, který získala na univerzitě Yale.

Meryl už od útlého věku tíhla k umění. Na střední škole byla součástí amatérského divadla a později studovala herectví na Yale. Její spolužačkou na Yale byla i Sigourney Weaver. Nutno podotknout, že už na škole okouzlila Meryl porotu svými hereckými schopnostmi.

Ve filmu Mamma Mia! Meryl Streep dokázala, že kromě herectví ovládá i zpěv.

První krůčky k herectví

První a úspěšnou rolí, která jí odstartovala hereckou kariéru, byla role Anne Marie ve filmu Julia. Jednalo se o malou roli, ale právě díky ní dostala později roli ve filmu Lovec jelenů, za kterou si vysloužila nominaci na Oscara. Tuto roli přijala jen proto, aby mohla být nablízku svému snoubenci, který měl rakovinu kostí – premiéry filmu se nedožil. Dalším trhákem, kde Meryl excelovala, byl film Kramerová vs. Kramer, který si vysloužil 4 Oscary, včetně toho za nejlepší herečku.

V roce 1982 měla tu čest zahrát si ve filmu Sophiina volba, který jí přinesl již druhého Oscara. V tomto filmu bravurně zvládla polský přízvuk ve svém rodném jazyce a kromě toho mluvila plynule německy a polsky. Další film, který stojí za zmínku v její bohaté filmové kariéře, jsou Madisonské mosty, kde se objevila po boku Clinta Eastwooda. Při natáčení filmu Divoká řeka (1994) se Meryl Streep málem utopila.

V letech 2006 až 2009 natočila Meryl celkem čtyři dosti známé filmy. Jako první z nich můžeme vzpomenout Ďábel nosí Pradu, kde se Meryl objevila v roli šéfky časopisu Runway a kde po jejím boku zazářila například Anne Hathaway. Ve filmu Pochyby podezřívala herečka svého nadřízeného ze zneužívání černošského chlapce. V životopisném dramatu Julie a Julia je Meryl známá jako vynikající kuchařka Julia Child. A v neposlední řadě je tu i snímek Mamma Mia!, který se, ačkoli byl mírně podceňovaný, stal nejvýdělečnějším filmem roku.

Samozřejmě nesmíme zapomenout ani na film z roku 2011 Železná lady, ve kterém Meryl Streep bravurně ztvárnila Margaret Thatcherovou. Tento film herečce zaslouženě vynesl v pořadí třetího Oscara, Zlatý glóbus a cenu BAFTA.

Meryl Streep v show Jimmyho Kimmela. Zdroj: youtube.com

Meryl Streep v show Jimmyho Kimmela. Zdroj: youtube.com

„Zajímám se o lidi. To je podstata mého hraní. Jsem zvědavá, jaké by to bylo, být vámi.“  Meryl Streep

Meryl byla zasnoubená s Johnem Cazalem. Ten v roce 1978 zemřel. O rok později se provdala za Dona Gummera, se kterým má čtyři děti, jednoho syna a tři dcery. Syn Henry se stal muzikantem a dcery Mamie a Grace herečkami.

Herečka je mimo jiné známá tím, že se na každou roli pečlivě připravuje. Je dokonce schopna a ochotna kvůli roli naučit se cizí jazyk nebo hru na hudební nástroj. Už jen kvůli filmu Hudba mého srdce se učila hrát na housle dlouhých 8 týdnů.

Zdroj perexové fotografie: youtube.com

Zdroj videa: youtube.com

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentář