Navštivte Vatikán, hlavní město křesťanství

Cestování / 29.1.2014

Vydejte se s námi do nejmenší země Evropy a posvátného místa křesťanů.

Stát ve městě. Takhle nějak by se dal stručně charakterizovat Vatikán, nejmenší stát nejen Evropy, ale i celého světa. Přestože jeho rozloha zaujímá pouhých 44 hektarů, jedná se o stát poměrně významný, zejména pro křesťanský svět. Hlavou země je papež, v současné době papež František, kterého chrání elitní Švýcarská garda. V roce 2011 žilo ve Vatikánu 440 obyvatel, z nichž převážná většina pracovala jako duchovní či úředníci. Vatikán je jedinou zemí na světě, kde je úředním jazykem latina.

mapa Vatikánu

Rozloha Vatikánu činí pouhých 44 hektarů. Zdroj: Wikimedia Commons, Thoroe

Z rozsáhlé země až k nejmenšímu státu světa

Ačkoliv se mnoho lidí mylně domnívá, že Vatikán, jak jej známe dnes, existuje již od dob, co se v Evropě rozšířilo křesťanství, opak je pravdou. Na území Vatikánu vznikl první křesťanský chrám sice už za dob antického Říma a papež zde trvale sídlí od konce 14. století, ale současný Vatikán vznikl až v roce 1929, kdy jej Benito Musollini na základě Lateránské smlouvy uznal jako samostatný stát.

V dřívějších dobách byl vliv Vatikánu větší než dnes. Jednak proto, že lidé byli pobožnější, a také proto, že původní Papežský stát byl největším státem na Apeninském poloostrově. V roce 1871 došlo ke sjednocení Itálie a samostatný Papežský stát tak zanikl.

pohled na Svatopetrské náměstí

Svatopetrské náměstí je centrem celého Vatikánu. Zdroj: foter.com, Andos_pics

Mekka křesťanů

Pomyslnou „vstupní bránu“ do Vatikánu tvoří Svatopetrské náměstí. To slouží jako shromaždiště věřících během kázání papeže. Náměstí má kruhový půdorys a je obehnáno kolonádou, což má symbolizovat otevřenou náruč pro všechny věřící, kterých se sem vtěsná až 400 000. Náměstí dominuje Bazilika svatého Petra, druhý největší křesťanský chrám světa. Při návštěvě Vatikánu je jakousi povinností do baziliky zavítat, vnitřní prostory pojmou až 60 000 návštěvníků!

Stavba tohoto architektonického skvostu trvala více než 160 let a na její výstavbě se podíleli největší umělci své doby, jakými byli Donato Bramante, Michelangelo či Rafael Santi. Bazilika stojí na místě údajného hrobu apoštola Petra. Součástí baziliky je slavná Sixtinská kaple, jejíž strop je pokryt monumentální freskou Poslední soud od Michelangela, která mu přinesla světovou slávu. Sixtinská kaple slouží jako soukromá kaple papeže a také se zde pořádají konkláve.

interiér Svatopetrské baziliky

Interiér Svatopetrské baziliky je dílem největších italských mistrů. Zdroj: foter.com, johnmaschak

Druhé nejstarší muzeum světa

ZAJÍMAVOSTI

  • vetšina příjmů Vatikánu přichází z cestovního ruchu a poštovních známek
  • loňské Vánoce zdobil Svatopetrské náměstí strom z Česka
  • dnešní Vatikán je sto tisíckrát menší než původní Papežský stát

Poblíž baziliky stojí Apoštolský palác, oficiální sídlo papeže. Vedle papežských apartmánů zahrnuje Vatikánskou knihovnuVatikánská muzea, jeden z největších komplexů uměleckých sbírek světa. Tento komplex dohromady čítá neuvěřitelných 53 muzeí a galerií a během prohlídky spatříte například Egyptské či Etruské muzeum, dále Muzeum kočárů, Galerii map, tapisérií či svícnů. Prohlídka je završena právě v Sixtinské kapli.

Navzdory své rozloze má Vatikán i své vlastní banky, lékárny, vydává vlastní noviny a sídlí zde Rádio Vatikán. Najdeme zde dokonce i malou železnici, která je ovšem využívána jen zřídka.

Donedávna bývalo jakýmsi nepsaným zákonem nevstupovat do Svatopetrské baziliky v šortkách či s odhalenými rameny. Počínaje rokem 2010 se toto nařízení rozšířilo do celého Vatikánu a návštěvníci se tak musí před vstupem do města vhodně obléci.

freska v Sixtinské kapli

Freska Poslední soud na stropě Sixtinské kaple byla vrcholným dílem Michelangelova života. Zdroj: Wikimedia Commons, Phgiraud

Pro miliony lidí po celém světě představuje Vatikán něco jako Mekku křesťanů. My, jako jeden z nejateističtějších národů světa, jej vnímáme převážně jen jako nejmenší stát světa. To nám ale nebrání v tom tuto jedinečnou zemičku poznat.

Zdroj perexové fotografie: foter.com, tiseb

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář