Pomocník v kuchyni aneb jak si vybrat správný mixér

Na talíři / 4.2.2014

Už delší dobu uvažujete o tom, že obohatíte vaši kuchyni o nového pomocníka, ale nevíte si rady s výběrem?

Vybrat si správný mixér není mnohdy jednoduché, a proto jsme se rozhodli vám výběr poněkud zjednodušit. Dozvíte se nejzákladnější informace o mixérech, k čemu slouží a v neposlední řadě i to, kolik přibližně stojí. Existuje spousta druhů mixérů, které se ještě všelijak dělí. Nám pro začátek postačí to nejdůležitější. Mixéry dělíme na ruční, tyčové, stolní mixérysekáčky.

Ruční šlehač

Hlavní, někdy i ne-li nutnou, součástí ručních šlehačů jsou mísy. Bez čeho se u ručních šlehačů těžko obejdete, jsou šlehací metle. Občas je jejich součástí i otvor na tyčovou nohu. Ruční šlehač je nejlepším pomocníkem především na šlehání, hnětení nebo třeba i na strouhání.

U těch lepších a pravděpodobně i dražších šlehačích najdete v příslušenství plastové, někdy i kovové mísy se stojanem, které vám ulehčí práci. Každý ruční šlehač má několik stupňů rychlosti, přičemž je jen na vás, který si vyberete – jen by to mělo záviset na tom, co se chystáte dělat.

Cena těchto šlehačů se pohybuje od několika stokorun (většinou od tří set) až do několika tisíců. Do tisícikoruny seženete většinou šlehač s dvěma páry metel, v řádech tisíců se pak rozrůstá o mísu a případně další vychytávky. V kulinářských pořadech jsou k vidění především kvalitnější, ale také i dražší šlehače, které už nejsou ruční, ale jedná se o roboty, tam je pak částka samozřejmě vyšší. Velmi oblíbené jsou teď tyto roboty v retro designu.

Pomocník, který to vše udělá za vás. Zdroj: modrý kuchyňský robot: kitchenaid.cz/, barevný: kenwoodworld.com/cs

Pomocník, který to vše udělá za vás. Zdroj: modrý kuchyňský robot: kitchenaid.cz/, barevný: kenwoodworld.com/cs

Tyčový mixér

Tyčový mixér je velmi všestranný. Dokáže si hravě poradit se šleháním, krájením, drcením ledu či sekáním. Při výběru tohoto mixéru dbejte na to, jaké má nože, protože ne každý mixér zvládne rozdrtit led a může se stát, že byste ho krátce po nákupu mohli zničit.

Základem tyčového mixéru je plastová nebo kovová mixovací tyč, která bývá už u téměř všech typů oddělitelná, což vede k tomu, že můžete používat další nástavce, pokud jsou součástí vybavení. Důležité je si uvědomit, nač budete mixér především používat, protože příslušenství nelze dokoupit.

Cena šlehačů se pohybuje ve stejných částkách jako ruční šlehače, nejčastěji  kolem 300 – 4000 Kč.

Tyčový mixér s příslušenstvím. Zdroj: interlink.tsbohemia.cz

Tyčový mixér s příslušenstvím. Zdroj: interlink.tsbohemia.cz

Stolní mixér

Stolní mixér se pyšní jednoduchoupohodlnou obsluhouúdržbou. Většina částí bývá totiž odnímatelná a dá se umýt i v mičce. Tyto mixéry slouží především k přípravě koktejlů, pyré, těst, ale i omáček. U některých modelů mixérů je schopnost krájení a sekání.

Stolní mixéry používáme hlavně na koktejly. Zdroj: eshop.eta.cz, nakupka.cz

Stolní mixéry používáme hlavně na koktejly. Zdroj: eshop.eta.cz, nakupka.cz

Při výběru dbejte na regulaci otáček. Cena stolních mixérů je již vyšší a nejčastěji se pohybuje kolem 800 – 9000 Kč.

Sekáčky

Sekáčky jsou vhodné především na zeleninu a ovoce. Zdroj: mall.cz, upraveno

Sekáčky jsou vhodné především na zeleninu a ovoce. Zdroj: mall.cz, upraveno

Sekáčky jsou vhodné překvapivě především pro sekání zeleniny a ovoce. Existují ale druhy, které zvládnou nasekat i maso. Sekáčky nám nezaberou moc místa a jsou jednoduché na ovládání. Veškeré druhy se liší hlavně vzhledem. Několik obsahuje v příslušenství disk pro šlehání vajec, který můžete bez obav vyměnit.

Cena sekáčků se oproti ostatním mixérům pohybuje v nižších hodnotách kolem 300 – 1000 Kč.

Doufáme, že jsme vám výběr ulehčili a že si jednou, až nastane ta chvíle, koupíte ten správný mixér.

Zdroj perexové fotografie: Alice Pazderová, Generace 21

Monika Faltýnková

Monika Faltýnková

Filmová fanynka, literární maniak a zcela nevinná slečna v jednom ;)

Zanechte komentářVaše názory

  • Hanuska

    Já můžu doporučit produkty od Braunu – http://www.expert.cz/braun-identity/ , používám je už několik let a nikdy jsem s nimi neměla žádný problém, prostě TOP 🙂

  • Háňa

    Jestli to nebude moc dotěrné, mám pro vás tip na tyčový mixér. Našla jsem ho na jednom blogu, který pravidelně sleduji – http://sannette.blog.cz/1511/mixuj
    Docela se mi líbí jeho vzhled a podle všeho i výkon je dostatečný.