V muzeu útrpného práva vy trpět nebudete

Cestování / 31.1.2014

Mučení je specifickou a nedílnou součástí středověku a raného novověku.

Všichni to jistě dobře znáte, sedíte doma, máte volné odpoledně a nevíte, jak ho využít. Do kina se vám nechce, na procházky venku je zima nebo naopak příliš horko a vám schází inspirace, kam vyrazit. Pro tyto případy je tady Generace 21, která přináší spoustu nápadů a tipů, jak naložit s volným časem.  Můžete například vyrazit za poznáním do muzea mučení.

Muzeum útrpného práva v Českém Krumlově

Otevírací doba
únor: Po – Ne 10.00-16.00
březen: Po – Ne 9.00-18.00
duben, květen: Po – Ne 9.00-19.00
červen až září: Po – Ne 9.00-20.00
říjen až prosinec: Po – Ne 10.00-17.00

Vstupné
dospělí 80 Kč
důchodci, studenti, děti 40 Kč
školní skupiny 30 Kč
rodinné (2 dospělí + max 2 děti) 200 Kč

Ve středověku a raném novověku se užívalo mučení jako způsobu trestání nebo jako prostředku k výslechu. V Českém Krumlově se toho o útrpném právu dozvíte mnoho, například jaké byly užívané metody, budete si moci prohlédnout velké množství mučicích nástrojů, některé z nich jsou dokonce demonstrovány na voskových figurínách. Dohromady se v muzeu na ploše 400 m2 nachází více než sto vystavených exemplářů a dobových rytin. Atmosféru doby během prohlídky dokreslují zvukové a audiovizuální efekty.

Expozice se nachází v historickém centru Českého Krumlova, konkrétně na Náměstí Svornosti, ve sklepních prostorách radnice. Muzeum navíc v roce 2013 zahájilo pro návštěvníky velmi atraktivní kombinovanou prohlídku muzea útrpného práva spolu s muzeem voskových figurín. Ať už této nabídky využijete nebo zvolíte návštěvu pouze muzea útrpného práva a mučicích nástrojů, jistě to bude zajímavý zážitek, který vám pomůže poznat další specifika středověkého života.

muzeum mučení praha

Muzeum útrpného práva v Praze. Zdroj: Martina Baierová, Generace 21

Útrpné právo je i v Praze

Pokud vás muzeum mučení láká, ale Český Krumlov je pro vás trochu z ruky, nabízíme adekvátní alternativu. Muzeum útrpného práva bylo otevřeno rovněž i v Praze, v Celetné ulici. I v Praze tak můžete vidět roztodivné mučicí nástroje, které jsou společně se soudobými rytinami doprovázené audiovizuálními efekty. Ať už vyrazíte do muzea v Praze nebo v Českém Krumlově, určitě si po návštěvě oddechnete, že veškeré formy mučení byly v členských zemích OSN již zakázány.

Zdroj perexové fotografie: Wikimedia Commons

Alžběta Holková

Alžběta Holková

Nevím přesně co chci, ale jdu si za tím :-) Jakékoliv dotazy a připomínky mi můžete sdělit buď prostřednictvím komentářů nebo na alzbeta.holkova@generace21.cz .

Zanechte komentář