3 britské komedie, které musíte vidět

Divadlo Kultura / 18.12.2012

Pokud patříte k milovníkům ostrovního suchého humoru, nesmíte si následující trojici divadelních her nechat ujít.

Hry už od dávných věků rozdělujeme na tragédie a komedie – tedy na ty, které provedou naší mysl morální očistou a ty, které nás pobaví. Pak ale existují dramata vzniklá na britských ostrovech, která ve dvou hodinách stačí pokrýt oba jmenované aspekty. A je to neuvěřitelně skvělé.

Láska a peníze

Láska a peníze v Divadle v Dlouhé. Zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Láska a peníze v Divadle v Dlouhé. Zdroj: www.divadlovdlouhe.cz

Hra současného britského autora Dennise Kellyho popisující mnoho podob lidské lásky. Střípky života několika lidí poskládaných od mrazivého konce ke snovému začátku. Drsný humor, výborná hudba, inovativní Mikuláškova režie.

Se střídáním jednotlivých obrazů se mění i jejich uchopení. Jednou herci do mikrofonu předčítají nahlas svou emailovou korespondenci, podruhé sedí v první řadě hlediště a snímá je videokamera, která přímým přenosem jejich obraz přenáší na širokoúhlé televizi ležérně položené na jedné z židlí na scéně.

Pozornost si zaslouží hlavně představitel hlavní role Davida, Miloslav König, který v průběhu hry prochází neuvěřitelnou škálou hereckých poloh bez jediného zaškobrtnutí.

Dennis Kelly: Láska a peníze

Divadlo v Dlouhé

režie: Jan Mikulášek

hrají: Miloslav König, Helena Dvořáková, Jan Vondráček, Marie Turková, Klára Sedláčková-Oltová, Miroslav Hanuš, Magdalena Zimová, Jan Meduna

Osiřelý západ

Marek Taclík v roli Valena. Zdroj: www.cinoherniklub.cz

Marek Taclík v roli Valena. Zdroj: www.cinoherniklub.cz

Morbidní komedie v režii a překladu Ondřeje Sokola nás zanese na malou irskou farnost, kde v jednom domě společně žijí bratři Coleman a Valene Connorovi. Má to vše ale jeden háček – nedokáží se snést, a tak se navzájem přivádějí k šílenství. Vrcholem absurdity je scéna, při níž Coleman drtí desítku pytlíků s chipsy – Valenovou hlavou.

Jestli vás nenaláká ani tato představa, pak snad už jedině fakt, že inscenace získala v roce 2002 Cenu Alfréda Radoka a režisér za ni byl vyhlášen Talentem roku do 33 let. A Osiřelý západ se stále hraje.

Martin McDonagh: Osiřelý západ

Činoherní klub

režie: Ondřej Sokol

hrají: Jaromír Dulava, Marek Taclík, Michal Pavlata, Laďka Něrgešová

Rosencrantz a Guildernstern jsou mrtvi

Martin Hofmann a Marek Němec v hlavních rolích Rose a Guila. Zdroj: www.divadlovceletne.cz

Martin Hofmann a Marek Němec v hlavních rolích Rose a Guila. Zdroj: www.divadlovceletne.cz

Že jste o Rosovi a Guilovi nikdy neslyšeli? Zkuste se znovu zamyslet. Každý alespoň lehce poznamenaný Shakespearovou tvorbou si možná vzpomene na bývalé Hamletovy spolužáky, kteří jsou královnou a králem pozváni na hrad Elsinor, aby zjistili příčinu jeho splínu. Jiný, spíše znalý ve filmografii Garyho Oldmana, si vybaví stejnojmennou filmovou adaptaci s již zmíněným Garym v hlavní roli.

Tom Stoppard, rodák z Čech, navazuje svou asi nejznámější hrou na tradici absurdního dramatu. Na pozadí známé alžbětinské tragédie rozehrává trpkou filosofickou podívanou, v Celetné navíc podpořenou brilantními výkony hlavních dvou protagonistů.

V upoutávce na představení si prosím všimněte kultovní hry na otázky, kterou si Ros s Guilem krátí čas.

Tom Stoppard: Rosencrantz a Guldernstern jsou mrtvi

Divadlo v Celetné

režie: Fillip Nuckolls

hrají: Marek Němec, Martin Hofmann, Tomáš Štolařík, Matouš Ruml, Pavel Langer

zdroj perexové fotografie: archiv www.divadlovceletne.cz, www.mestskadivadlaprazska.cz, www.divadlovdlouhe.cz a www.cinoherniklub.cz

Kristina Roháčková

Kristina Roháčková

Rodiče ze mě chtěli vrcholového sportovce, a tak se ze mě stal novinář. Dubluju mezi kulturou a obecnou všehochutí, nejblíže mám ale k filmu.

Zanechte komentář