Výběr závěsů není žádná věda

Design / 22.1.2014

Už odzvonilo přízemním závěsům a záclonám. Přivítejte extravaganci i do vaší domácnosti.

Ocitáme se v době, kdy se většina domácností loučí s klasickými bílými, krajkovými záclonami. V obchodech už povětšinou narazíme na stylové závěsy, které mají do síťového vzhledu starých záclon opravdu daleko. Ať už se jedná o závěsy dlouhé nebo krátké, řasené nebo rovné, s motivem nebo bez něj, měli bychom jim dát šanci. Ačkoliv nám slouží jako záštita před sluníčkem nebo sousedy, jde především o jejich vzhled v domácnosti, kterým se budeme kochat.

Zdokumentujte svůj byt

Než vyrazíte na nákupy, doporučujeme vám si vyfotit každou místnost, do které máte v plánu nakoupit závěs. Není totiž nic horšího, než stát v obchodě mezi několika druhy závěsů a rozmýšlet, jaké textilie hrají ve vaší domácnosti hlavní roli. S fotografií v telefonu můžete mít lepší přehled o tom, která barva a vzor vám zapadne do interiéru nejlépe.

Sluníčko už vás nemusí díky závěsům zlobit. Zdroj: sxc.hu

Sluníčko už vás nemusí díky závěsům zlobit. Zdroj: sxc.hu

S pořízenou fotografií se vám výběr sice zúží, ale je to jenom polovina úspěchu. Nejdůležitější je mít představu, se kterou můžete pracovat. Vyzdvihněte v místnosti jednu dominantní barvu a podle ní se dále zařizujte. Pokud se vám doma objevuje často třeba zelená, pak není zcela od věci pořídit si závěs se zeleným motivem ať už stejného nebo jiného odstínu. Pokud vás příliš nebaví se zaobírat takovými záležitostmi, zvolte závěs bílý nebo krémový s jemným vzorem nebo s pololeskem. Tato volba jistě nezpůsobí v interiéru žádnou katastrofu a zároveň vhodně vyplní zákoutí bytu a okraje oken.

Dobře sladit barvy je zásada, která platí nejen u závěsů. Zdroj: styltex.cz

Dobře sladit barvy je zásada, která platí nejen u závěsů. Zdroj: styltex.cz

Není závěs jako závěs

Výběr je opravdu bohatý a vůbec ne jednotvárný. Zastínit a ozdobit okno lze i jinými způsoby než pouze dlouhými, řasenými látkovými závěsy. Váš byt může dosáhnout jiných rozměrů, pokud například místo závěsů použijete rolety nebo japonskou stěnu. Jedná se o způsob, kdy jsou závěsy zcela rovné až k podlaze, přičemž dolní oblast závěsu je zatížena lištou nebo jiným těžítkem. Toto řešení má mnoho výhod, ušetří vám místo a váš byt dostane moderní nádech. Rolety jsou vybaveny řetízkem na zatahování, díky němuž je manipulace velmi jednoduchá a rychlá. Japonská závěsná stěna vypadá podobně jako roleta, rozdíl je ve stylu posouvání. Závěsná stěna se posouvá do stran, nikoliv směrem nahoru nebo dolů a dá se využít i k oddělení místností nebo jako dekorační pozadí.

Vyhrnovací nebo posuvné rolety vám z domova vytvoří zcela jinou dimenzi. Zdroj: styltex.cz

Vyhrnovací nebo posuvné rolety vám z domova vytvoří zcela jinou dimenzi. Zdroj: styltex.cz

Promítněte svou osobnost

Líbí se vám v obchodě spíše metráže? Pokud ovládáte dovednost šití, nic vám nebrání v tom si závěs sami ušít a upravit na míru. Případně se můžete po těchto službách shánět přímo v obchodě, kde vám často rádi vyhoví. U metráží se také stává, že koupíte více látky, než stačíte využít, což ale vůbec nevadí. Zbylou látku můžete vhodně použít třeba jako potah na polštář.

Zdroj perexové fotografie: styltex.cz

Anna Kovárová

Anna Kovárová

S láskou pro design jsem se narodila, ale lásku ke psaní ve mně vzbudila Generace 21. Jsem ráda, že jsem našla zalíbení v tom co dělám :-)

Zanechte komentář