Já a já

Současný narcismus aneb žijeme v éře prázdnoty?

V obraze / 25.1.2014

Každý den kontrolujete svoje vrásky, chodíte do fitness center, bojíte se stáří a nezajímáte se o politiku? Vítejte v generaci 21. století.

Narcismus jako denní chléb

Nějaká forma narcismu (zaujetí sebe samým) se projevuje u každého z nás, a to denně. Kult opálení, snaha o krásnou postavu, diety, cvičení, potlačování forem stárnutí (jak by ne, když na nás ze všech magazínů čučí krasotinky s dokonalými ksichtíky a postavičkami), prostě neustálá honba za dokonalým vzhledem. A proč? Jedině proto, že to od nás společnost očekává, až vyžaduje. Máte hezký obličej a ještě jste si nedali fotku do životopisu? Schválně to udělejte. Uvidíte, jaké změny se vašim žádostem dostane.

Politika? Ta mě nezajímá…

Jedna z klasických vět klasického českého voliče. Raději ani nebudeme myslet na to, jak by nás politologové pranýřovali za to, že nechodíme volit a jaká je to navýsost neomluvitelná ignorance. Spíš by mě zajímalo, proč tomu u nás tak je. Vysvětlení je celkem jednoduché – apatie. Apatie lomcuje českou společností neuvěřitelným způsobem, vzhledem k četným zklamáním v minulosti. Raději si zajdu do posilky, koupím si nějaký ten krém na vrásky, protože s politikou přece nic neudělám, a tak budu radši pracovat na sobě. Nakonec – chci být jednou politik a musím pro to něco udělat!

Já, já a já…

Důchodci se mají špatně

Proč bychom se také stáří nebáli, když vidíme, jak dnešní dobou trpí důchodci. Jak je možné, že mají pracovat skoro do sedmdesáti let (vždyť v tomhle věku už si má člověk jen užívat –  vnoučat, důchodu, koček na klíně, upletených šál  a uskutečněných cest kolem světa) a kvalifikovaní absolventi vysokých škol přebíhají mezi podkvalifikovanými brigádami nebo v nejhorším případě – sedí doma u rodičů?

Ještě napsat knihu!

Další rys narcismu je strach ze smrti. Důvod, proč jsou pro nás obavy ze smrti stále tíživější, je ten, že dnešní společnost se vyznačuje silnou touhou po uznání, ať už pro inteligenci, krásu nebo proslulost. Samozřejmě jsme tedy nutně nervózní, abychom za svůj život vůbec stihli být proslulí a ještě z toho něco měli. To je bez debat. Chci být světoznámým sportovcem, věhlasným skladatelem, oceňovaným malířem, uznávaným spisovatelem nebo oblíbeným politikem. Mám svých starostí dost, proto se přece nezajímám o politiku, to dá rozum!

Taky vás štvou ty prázdné a zaměstnané tváře, které potkáváme na ulicích? Jak ale spojovat lidi, kteří jsou zahleděni do svých životů, a naznačit jim, že nejsou na světě sami?

…a co třeba takhle? Trochu sentimentální zakončení, abychom po tomto článku neměli potřebu skočit z mostu.

Inspirováno knihou Éra prázdnoty od autora jménem Gilles Lipovetsky.

Zdroj perexové fotografie: Foter.com

Zdroj videa: YouTube.com, autor: Banditi.cz

Zuzana Horáková

Zuzana Horáková

Některé mandarinky smrdí a jiné ne. Sledujte mě i na Instagramu http://instagram.com/zuzanks/

Zanechte komentářVaše názory

 • Bonnie

  Hloupost! Já se oblíkám protože mě to baví, maluju se protože mě to taky baví a je mi celkem jedno kdo na mě na ulici kouká, nepotřebuju být středem zájmu, naopak. Chci aby se lidi nemuseli dívat na nějakou obludu, protože těch tu chodí hromada. Občas se divím, že se lidi nestydí. A mimochodem: ženy se zdobily odjakživa a muži vlastně taky.

 • Jana Brouková

  Děkujeme za komentář, Bonnie. Jsme rádi, že vy se oblékáte a líčíte hlavně sama pro sebe a ne kvůli tlaku společnosti. Ale článek určitě úplná hloupost není, jistě i vy kolem sebe najdete lidi, kteří se tomuto tlaku podřizují a kteří ze svého atraktivního vzhledu dělají přednost. 🙂

  Jana (editorka sekce V obraze)

 • Zuzana Horáková

  Děkujeme za odlišný názor, nicméně článek upozorňuje na něco trošku jiného, a vzhledem k tomu, že je to shrnutí názoru sociologa, tak hloupostí bych to neoznačovala;)

 • Jan Markel

  Ahoj,
  já si nemyslím, že je to hloupost, jen s tím nesouhlasím. Zájem o politiku klesá, neb politika nenabízí nic přínosného. A je to dobře. Když něčemu nevěnujete pozornost, musí se to změnit, aby si ji to zase vydobylo ;-).
  A narcismus není nic nového, byl tu a vždy bude. Koneckonců ego je mocná čarodějka každého z nás.
  O tom žádná ;-).

  • Zuzana Horáková

   Zdravím,
   já si rozhodně nemyslím, že je dobře, že se lidé nevěnují politice. A už vůbec si nemyslím, že díky tomu se to změní. Právě naopak. Pokud lidé politiku nebudou řešit, nebudou chodit k volbám, nebudou pátrat po tom, která polit. osobnost má kostlivce ve skříni, budou mít ony osobnosti volné pole působnosti a v klidu si budou dělat, co se jim zachce. To je přesně problém naší české společnosti – apatie – „Nepůjdu k volbám, protože se stejně nic nezmění“- začarovaný kruh. Pokud chceme, aby se v české politice něco změnilo, musíme se naopak do politického života velmi aktivně zapojit 🙂