Vytvořte si vlastní šperky z korálků IV. díl: elegantní prstýnek

Krása a móda / 28.1.2014

Udělejte si sami prstýnek, náramek nebo náhrdelník z korálků! Poradíme vám, jak jednoduše na to!

Dámy, máte rády šperky z korálků a jste alespoň trochu tvořivé? Nemůžete stále nikde sehnat takový šperk, který by se vám hodil k vašemu oblíbenému kousku ve skříni? Zkuste si ho vytvořit sama! Nabízíme vám detailní návod, jak si vytvořit elegantní prsten z korálků, který se hodí takřka pro každou příležitost.

Připravili jsme pro vás seriál článků, který bude vycházet každý týden s nějakým návodem na korálkový šperk. V 1. díle jste se naučili základní a nejjednodušší smyčkuVe 2. díle jsme vám ukázali, jak si vytvořit květ kytky se středem i bez středu, kterým jste si mohli zkrášlit dosavadní šperk, upletený dle návodu minule. Minule jste si osvojily, jak zhotovit prstýnek se srdíčkem. Nyní vás čeká návod na elegantní prstýnek.

Připravte si:

Korálky

Zdroj: sxc.hu

  • silonový vlasec
  • korálky libovolné barvy
  • perličku ve tvaru kapky (může být i kulatá)
  • nůžky nebo kleštičky
  • zapalovač či zápalky

Co se týče potřeb, vše platí jako v předchozích dílech. Pro připomenutí: v následujících ukázkách je použit tmavý vlasec, aby byl na obrázcích dobře vidět. Vám spíše doporučujeme průhledný vlasec, poněvadž když budete mít světlé nebo průhledné korálky, vlasec by mohl prosvítat a konečný dojem tak kazit. Zapalovač či zápalky vám poslouží k zatavení odstřižených konců vlasce, aby se zakončující uzel nerozmotal a konce vás neškrábaly.

S chutí do toho!

Korálky

Zvolte si libovolné barvy, které se vám třeba budou hodit k nějakému oblečení. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Na asi dvoumetrový vlasec navlékněte jeden korálek, který umístíte doprostřed. Vlasce se vám rozdělí na dvě strany od korálku. Nyní navlékněte na oba konce vlasců perličku ve tvaru kapičky (1), případně kulatou, záleží na tom, jaký konečný tvar prstenu chcete mít. Poté ji stáhněte až ke korálku. Poté navlékněte na jeden vlasec korálek a druhým ho protáhněte v protisměru (2) a opět ho stáhněte až ke kapičce (3).

Tento postup opakujte znovu (4) až do té doby, dokud nebude délka odpovídat půlce obvodu perličky (5). Když tohoto dosáhnete, protáhněte protisměrně oba konce vlasců korálkem, který byl navlečen jako první (6). Následně pokračujte s navlékáním korálků jako doteď (7), dokud opět nedosáhnete délky stejné, jako je obvod perličky (8).

Nic složitého

Korálky

Oplétání korálku není složité, využívá se základní smyčka, ale pouze s jedním korálkem. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Následně je zapotřebí spojit první korálek s posledním, který ukončuje první řadu pletenou kolem perličky. Provlékněte jím tedy vlasec na té straně bližší k perličce (1). Pokud chcete prstýnek tvarovat do kapičky, přidejte na druhý vlasec ještě jeden korálek (2) a následujte první vlasec protažením prvního korálku v řadě. Rozhodnete-li se pro kulatý tvar, korálek již nepřidávejte a pouze oba vlasce protáhněte prvním korálkem.

Následně navlékněte na jeden z vlasců korálek (3), může být jiné barvy, ale nemusí. Poté vlasec s korálkem protáhněte pod vlascem, kterým se utahoval poslední korálek v řadě obepínající perličku (představuje mezeru mezi dvěma korálky) (4), a pak ho provlékněte korálkem zpátky, odkud konec, který držíte, vychází (5). Takto postupujte dále (6), dokud takto neobpletete celou řadu (7).

Tip: Pokud máte malé korálky, protáhněte někdy i pod vlascem, který představuje právě mezeru mezi dvěma korálky, korálky dva, které připlétáte a jsou součástí druhé řady.

Tímto postupem pokračujte a vytvořte si tolik řad, kolik je vám libo (8). Až budete mít střed prstenu hotov, udělejte několik uzlíků z vlasců, pořádně utáhněte a odstřihněte. Nyní nastává chvíle, kdy je zapotřebí vytvořit něco, díky čemu vám bude prstýnek držet na prstu. Vytipujte si tedy určitý korálek, který tvoří poslední řadu a je zhruba ve středu. Prostrčte jím zbytek odstřiženého vlasce nebo nový. Následně budete tvořit základní smyčku, která je popsána v 1. díle (odkaz).

Navléknete tedy jeden či více korálků (dle vlastního uvážení) na oba konce vlasců a dalším korálkem protáhnete oba vlasce opět v protisměru a utáhnete (9). Takto pokračujete v pletení a utahování smyčky do té doby, dokud je to vyhovující obvodu vašeho prstu (10). Nakonec protáhnete jeden z vlasců jedním z korálků středu prstenu (jako při naplétání držení), vytvoříte několik uzlíků, důkladně utáhnete a ustřihnete konce. A máte hotovo!

Zkusíte si vlastnoručně vytvořit svůj šperk? Upleťte si jej a pochlubte se nám, jak se vám dařilo.

Příště se můžete těšit na květinový náramek!

Zdroj perexové fotografie: Sandra Svobodová, Generace 21

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář