Diagnóza: korporátní psychopat

Osobní rozvoj Vztahy / 27.1.2014

Máte v práci kolegu, který je schopný, charismatický a všemi oblíbený? Pozor na něj, může to být psychopat.

Obývají vysoké posty ve firmách a budí ve vás dojem naprosté dokonalosti. Jsou to ale hadi v oblecích, jak je nazývají autoři stejnojmenné knihy Paul Babiak a Robert Hare. Jsou to lidé, kteří žijí mezi námi a je těžké je rozpoznat, jsou totiž velmi sociálně zdatní. Studie ukazují, že každý stý člověk v dnešní společnosti trpí nějakou formou psychopatie. Korporátní psychopaté nevraždí, nejsou to delikventi zavření ve vězeních, ale jsou mezi námi a v jejich přítomnosti se lehce můžeme stát jejich oběťmi.

Jak je poznáme?

Známkou psychopatie jako takové je emoční plochost. Tito lidé nejsou empatičtí, nemají pocity viny, soucitu ani výčitky svědomí. Vše, co dělají, dělají kvůli sobě samým, kvůli svému egu a prázdnotě uvnitř nich samých. Korporátní psychopaté jsou ve firmách oblíbení, stoupají velice rychle po kariérním žebříčku a jakmile získají moc, používají ji jedině ve svůj prospěch. Nejednají v souladu s firmou, nezajímají se o její zaměstnance, jde jenom o ně.

Korporátní psychopaté mají velmi dobré komunikační schopnosti a manipulace je jejich silnou stránkou. Uchvátí vás, máte pocit, že jste potkali spřízněnou duši, někoho, kdo vám totálně rozumí. Oni zatím hrají jenom své naučené role, o kterých ví, že vedou k úspěchu.

Vlastnosti korporátního psychopata

 • Je pohotový a šarmantní.
 • Manipulační techniky jsou jeho mistrovské dílo.
 • Patologicky lže.
 • Je emočně plochý, nemá výčitky svědomí, nepociťuje vinu, když ničí ostatní.
 • Sám sebe dokáže grandiózně ohodnotit.
 • Je bezcitný a neschopný empatie.
 • Odmítá přijmout odpovědnost za svoje činy.

Jsem oběť psychopata

Pokud nad vámi tito lidé získají moc, budete zažívat peklo. Budete totiž vašemu vztahu s ním věřit a naplno ho prožívat až do doby, než přijde první konflikt.

Cílem psychopata totiž nebude daný konflikt vyřešit, ale rozhodit vás. Ať se budete snažit jakkoliv danou věc urovnat, použije vše proti vám a vy nebudete absolutně chápat, co se děje.

Vaše silné stránky bude používat jako váš nedostatek a podkopávat tak vaši identitu, až sami uvěříte v selhání. Vy budete ten, co trpí, protože u vás nastoupí emoce – lítost, pocity viny, výčitky.

Stává se, že po takovémto konfliktu daná osoba přijde a chce vše „urovnat“, zahltí vás obdivem a chválou. Pokud mu uvěříte, propadáte se čím dál hlouběji do jeho spárů. Konflikt totiž přijde znovu a vše se bude opakovat až do vašeho totálního vyhoření, apatie a pocitu zmaru ze sebe samých.

Jak se bránit?

Psychopaté hrají své role bravurně. Zdroj: sxc.hu

Psychopaté hrají své role bravurně.
Zdroj: sxc.hu

Utečte, dokud je čas. Máte-li s nimi už nějakou zkušenost, nebuďte naivní, že už se to nestane, nezapomínejtenepředstavujte si, že to bude příště jinak – nebude. Přestaňte hrát jejich hry a ignorujte je.

Tito lidé mezi námi jsou a často řídí velké společnosti nebo ovládají nadnárodní koncerny, kde si užívají svoji moc. Pokud ale přijde problém, snaží se zachránit jenom sami sebe, nikdy neberou zodpovědnost za ostatní.

Korporátní psychopatie je dobře popsána v dokumentu Ryba smrdí od hlavy, který nedávno odvysílala Česká televize. Dokument se zabývá otázkou finanční krize v roce 2008 a tím, kdo ji způsobil; zda právě lidé držící moc, kteří měli vše předpovídat, nespadají do kategorie korporátních psychopatů. V dokumentu je také poukázáno na stále rostoucí užívání antidepresiv v dnešní společnosti a na to, že ono užívání právě způsobuje emoční plochost, známku lidí spadajících do kategorie „psychopat“.

Zdroj perexové fotografie: pixabay.com

Gabriela Nováková

Gabriela Nováková

Bylo by dobré změnit svět.

Zanechte komentářVaše názory

 • Martina Nejedlá

  Dobrý den,
  článek je poučný a výstižně napsaný. Také jsem potkala psychopata a s jedním mám tu čest v zaměstnání ….

  Přeji hodně úspěchů , klid vlastní mysli a stěstí M.Nejedlá

 • Petr Ježek

  Píši knihu Toxikologie peněz, měla by vyjít během 1. pololetí 2016. Film mám stažený, zajímavá je pouze první část do Havla, pak již jde o známé klišé (Havel by vědomě vděčným upatlaným nástrojem US psychopatů).