Cestujte kuchyněmi napříč Evropou

Na talíři / 10.2.2014

Máte už zmáklou českou kuchyni a chtěli byste se při vaření pustit za hranice českých chutí? Tak právě pro vás je určena tato recenze.

Před Vánocemi vyšla další kuchařka z dílny Romana Vaňka a jeho kolegů z PRAKULU (Pražského kulinářského institutu). Tentokrát se jedná o evropskou kuchyni, která byla shrnuta ve velké dvoukilové kuchařce Klenoty klasické evropské kuchyně.

Kdo je Roman Vaněk a co je PRAKUL

Svým podnikáním pomáhal rozšiřovat export brazilských vín do České republiky, Německa a Norska, kde také přednášel. Na svých cestách ochutnal cizokrajné speciality, navštívil mnoho restaurací, mohl tak poznávat a srovnávat. Zájem o kulinářství v něm dřímal odmalička. Měl to štěstí, že se začal přátelit s významnými šéfkuchaři u nás i v zahraničí, díky nimž začal chápat základy profesionální gastronomie. Absolvoval kulinářské stáže v ČR i v zahraničí.

Svoji gastronomickou vášeň korunoval v roce 2008 založením Pražského kulinářského institutu – nejprestižnější školy kurzů vaření

prakulprakul

Nebo-li PRAKUL. Zdroj: www.prakul.cz

pro veřejnost i profesionály v České republice.

„PRAKUL“ navazuje na dobrou gastronomickou tradici první republiky či na populární lekce vaření Viléma Vrabce. Pod vedením špičkových českých i zahraničních šéfkuchařů a lektorů se tu ve více než dvou stech druzích kurzů učí vařit a péct nejen amatéři, ale i profesionálové, kteří se chtějí dozvědět něco nového například o vedení restaurace či o nových gastronomických trendech ve světě.

Zdroj: Prakul

O kuchařce

V této knize o 264 strankách najdete v 10 kapitolách na 200 receptů a spoustu krásných fotek. Recepty protínají celou Evropu přes klasické britské fish and chips, španělské gazpacho, švédské masové kuličky, francouzské makronky, italské rissoto, vídeňský řízek, řecké tzatziki, maďarský segedínský guláš až po ruské pelmeně. Všechny recepty jsou jednoduše a přehledně zpracované. Vařit podle nich zvládne snad každý.

jehněčí, prakul

Tak co, jdete do toho?

V úvodu každého receptu najdete informace o receptu, odkud pochází, pro jakou zemi je typický apod. Následuje rozpis surovin a pak v jednotlivých krocích postup receptu. Vše je hezky očíslováno, doplněno lákavými fotografiemi a tipem na servírování, na co si dát pozor  a podobně.

Mě tato kuchařka nadchla hned první stránkou. Na vnitřních stranách pevné vazby najdete hezky vyobrazená zvířátka, jak jsou v nich umístěny jednotlivé svaly. Takže konečně zjistíte, kde je svíčková, veverka či oříšek. Další dvoustrana se vám bude také hodit a nejen při vaření z této kuchařky. Jsou zde vyobrazeny měrné jednotky – kolik je lžička cukru, lžíce másla, snítka nebo špetka?

hovězí

Tak kdepak je ta svíčková?

Co se skrývá pod jednotlivými kapitolami

První kapitolka je menší, ale v kuchyni velmi důležitá. Zabývá se vývary, jak ho správně udělat a na co si dát pozor. Pak jsou tyto rady doplněny už jednotlivými vývary – hovězí, kuřecí, zeleninový a rybí.

Další velmi důležitá kapitola, zvláště pro začátečníky, je zaměřena na základy při vaření. Jak se postupuje při přípravě jíšky, ať již děláte světlou nebo tmavou. Jak na přepuštěné máslo nebo jak správně připravit základ omáčky.

Kapitola třetí se už zabývá samotnými omáčkami. Najdete tu recepty nejen na rajčatovou omáčku, bešamel, ale také holandskou omáčku či kuřecí velouté. V této kapitole se vám bude hodit i recept na klasickou majonézu či tatarskou omáčku.

Dle další části této kuchařky si budete moct připravit evropské polévky – francouzskou cibulačku, ruský boršč, španělské gazpacho, maďarskou rybí polévku halászlé, bujabézu nebo můžete trochu potrápit humra a udělat si humrový bisque. I tak odvážný recept na zpracování humra v podání této kuchařky vypadá celkem snadno.

Nyní se dostáváme k nejobsáhlejší části kuchařky. Jedná se o maso, ryby, drůběž a mořské plody.V této kapitole najdete snad všechno možné. Získáte informace o ústřicích, jak je otevírat a upravovat. Jak připravit slávky, krevety či chobotnici. Jak správně na steaky a 20 tipů před jejich přípravou. Recepty jsou jak na maso hovězí, tak kuřecí, ale také telecí nebo i na maso mleté. Můžete si připravit i kohouta na víně. Tato kapitola je plná lákavých receptů plných fotek. Uděláte si podle nich běžný oběd nebo klidně velkolepou slavnostní večeři.

Šestá kapitola je spíše pro milovníky jižních států. Je zaměřena na těstoviny, pastu a rýži. Takže samozřejmě nesmí chybět recepty na klasické italské rissoto, pizzu, boloňské ragú nebo paellu. Udělat si podlé této kapitoly můžete také těsto na své vlastní těstoviny.

špahety, prakul

No nevypadá to lákavě?

V sedmé kapitole najdete recepty ze zeleniny, vejce a sýru. Taky vás už dlouho lákají vejce benedikt? Tak teď máte možnost je vyzkoušet. A co takové vlastní gnocchi? No to je báseň. Vyzkoušet můžete také zdravou polentu s houbovým ragú nebo francouzské ratatouille.

Po spíše vegetariánské kapitole následuje slané pečení. Doma si můžete připravit vlastní toustový chleba, foccaciu, brioche, ciabattu, knäckebrot nebo jen tak na mlsání preclíky či grissini. Určitě vás nezklame i recept na francouzský slaný koláč quiche lorraine nebo jednohubkové bliny.

Na posledních dvou kapitolách vám kuchařka nabídne pohled na sladké pečení a dezerty. Při jejich prohlížení určitě dostanete chuť si upéct cupcakes, máslové sušenky, sachr dort, makronky, creme brulée, panna cottu či klasické tiramisu. Nesmím zapomenout na palačinky, hříšně čokoládový fondán nebo také pařený kynutý knedlík.

fondán

Sladká třešnička na konec.

Moc se mi líbí závěr kuchařky, kde jsou vyobrazeni všichni lidé, kteří na této kuchařce s Romanem Vaňkem spolupracovali. Čiší z toho taková lidskost receptů, týmu i celé kuchařky.

Vyzkoušeli jsme: Grissini s rozmarýnem

Připravte si na párty oblíbené italské chlebové tyčinky.

Na 4 plechy si přichystejte:

  • 1 lžička lístků rozmarýnu
  • 350ml studené vody
  • 500g hladké mouky
  • 80g olivového oleje
  • 20g čerstvého droždí
  • 10g soli
  • hladká mouka na podsypání těsta

Postup:

1. Nasekejte nadrobno lístky rozmarýnu.

2. Do robotu upněte nástavec typu „hák“.

3. V robotu smíchejte vodu, mouku, olej a rozdrobené droždí.

4. Míchejte 3 minuty pomalu a poté 3 minuty rychle. Přidejte sůl a míchejte další 2 minuty.

5. Přidejte nasekaný rozmarýn a míchejte rychle 1 minutu.

6. Posypte vál moukou a vyklopte na něj zamíchané těsto. Přikryjte čistou utěrkou a nechte zrát 30-45 minut, než zdvojnásobí svůj objem.

7. Vyzrálé těsto rozválejte na placku silnou 0,5cm a hladkým rádýlkem nakrájejte proužky 0,5cm silné.

8. Vyložte plech pečicím papírem.

9. Proužky těsta přeneste na plechy a nechte kynout 30 minut.

10. Troubu předehřejte na 180 stupňů.

11. Jakmile je trouba horká, rozprašovačem postříkejte stěny vodou, až se začne tvořit pára. Ihned do ní vložte plechy a pečte 2 minuty.

12. Poté teplotu stáhněte na 160 stupňů a pečte 25 minut dozlatova.

Zdroj: Klenoty klasické evropské kuchyně

grissini, tyčinky

Grissini zaujmou na každé párty. Variacemi koření získáte mnoho chutí.

Při listování touto kuchařkou nebudete vědět, čím začít dřív. I dříve obtížně vypadající jídlo je díky jasným a srozumitelným postupům zvládnutelné. Určitě tato kuchařka obohatí váš kulinářský život a zvýší vaše sebevědomí v kuchyni. Jen pozor, nelistujte v ní hladoví.

Kniha Klenoty klasické evropské kuchyně vyšla ve vydavatelství Prakul production s.r.o. a koupíte ji za 399 Kč.

Zdroj perexové fotografie: Pavla Doležalová, Generace 21

Zdroj ostatních fotografií, pokud není uvedeno jinak: Pavla Doležalová, Generace 21

Pavla Doležalová

Pavla Doležalová

Miluji jídlo (www.milujidlo.blogspot.cz), vaření a vše kolem něj...občas také sport (joga, tanec, kolo), knížky a lenošení.

Zanechte komentář