Český tým

Kterým hokejistům olympiáda jen těsně unikne?

Sport / 19.1.2014

Autor:

Zranění, pokles formy či neshody s trenérem, to všechno jsou důvody, proč se někteří špičkoví čeští hráči podívají na hry jen v televizi.

Trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik definitivně rozhodl o konečné nominaci do Soči. Z širšího seznamu 67 borců bylo vybráno 25 vyvolených. Těsně po zveřejnění vzplála mezi fanoušky vlna emocí, jak kvůli hráčům nominovaným, tak i těm méně šťastným.

Tomáš Hertl

Na mistrovství světa odehrál 8 zápasů a nebodoval, ale vstupenku do Soči měl téměř jistou. Start do první sezóny v zámoří měl jako ze snu. Ameriku oslnil čtyřmi góly v jenom utkání i krásným blafákem, kdy si prostrčil hokejku mezi nohama a za sebou vystřelil přesně do růžku. Chvíli dokonce vedl kanadské bodování soutěže. V dalších zápasech už sice nebyl tak vysoce produktivní, ale napevno se usadil v prvním útoku San Jose Sharks vedle zkušeného Joe Thortona a byl žhavým kandidátem na zisk ceny Calder Trophy pro nejlepšího nováčka NHL. Jeho strmá kariéra se ovšem 19. prosince přibrzdila. V zápase proti Los Angeles Kings byl faulován Dustinem Brownem. První diagnóza zněla, že si bude muset odpočinout od hokeje nejméně měsíc. Zraněné kolenní vazy si nakonec ale vyžádají ještě delší rekonvalescenci, a tak se velký talent českého hokeje do Soči nepodívá.

Jiří Hudler

Jiří Hudler v dresu Detroitu.

Jiří Hudler

Poslední mistrovství se mu jako jednomu z mála Čechů povedlo. Vstřelil čtyři góly, rval se o puk, bojoval před bránou. Dlouholetý útočník Detroitu letos hájí barvy Calgary Flames a okamžitě se stal jejich klíčovým hráčem. V kanadském bodování NHL se přetahuje s Jaromírem Jágrem a Davidem Krejčím o post nejproduktivnějšího Čecha. V posledních zápasech jeho forma gradovala, v konečné nominaci ale figuruje pouze jako náhradník. Mluví se o tom, že je to proto, že nemá s koučem nejlepší vztah, jelikož několikrát odmítl reprezentovat na MS.

Jan Hejda

Zkušený obránce, šestinásobný účastník MS, mistr světa z roku 2005, Jan Hejda letos zažívá velmi dobrou sezónu v dresu Colorada. Počtem odehraných minut je to nejvytíženější český obránce v NHL. Ovšem se svojí účastí na olympiádě se rozloučil již předem: „Bylo nám vyčteno, že jsme neplnili věci, které jsme měli. Jenže abych řekl pravdu, nikdo z nás vlastně nevěděl, jaké úkoly máme,“ promluvil o loňském MS.

Petr Čáslava

Petr Čáslava

Petr Čáslava

Ostřílený reprezentační obránce se 181 starty, který vždy poctivě objížděl i méněvýznamné turnaje. Hraje v KHL za Čerepovec a ani dobrá znalost evropského typu kluziště mu k olympiádě nepomohla. Zřejmě právě místo něj byl nominován Hadamczikův zeť, vítkovický Michal Barinka.

Martin Růžička

Třinecký útočník  v posledních sezónách patřil k nejlepším hráčům extraligy. Mistr světa z roku 2010, držitel rekordu v počtu bodů v play off (33) z roku 2011 a v počtu bodů v základní části (83) z loňského ročníku. V létě se zkoušel prosadil v NHL, což se mu ale nepovedlo. Podepsal tak novou smlouvu Třincem, kde se mu ovšem v letos nedaří tolik jako v letech minulých.

Martin Straka

Olympijský vítěz z Nagana, který i ve svých jednačtyřiceti letech stále válí. Loni vystřelil vítězný gól finálové série se Zlínem a rozhodl tak o historickém prvním titulu pro svoji mateřskou Plzeň. Martin Straka sice proklamoval, že to bude jeho poslední zápas, ale nastoupil i do letošní sezóny. V nominaci pro Soči nefiguroval ovšem už ani v prvním, širším seznamu. „S Martinem Strakou jsem o tom nemluvil. Vycházeli jsme z toho, že dva roky se omlouval. Vždycky jsem ho chtěl, ale předpokládáme, že by asi nejel,“ řekl trenér Hadamczik pro ČTK.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Rygel

Jakub Rygel

Filmový fanoušek, seriálový maniak a sportovní nadšenec.

Zanechte komentář