Turné čtyř můstků 13/14

Dokonalé překvapení na Turné čtyř můstků

Sport / 14.1.2014

Autor:

Zrak všem zkušeným favoritům vytřel doposud neznámý mladík Thomas Diethart. Rakušan, o kterém donedávna nevěděla média, vyhrál celou soutěž.

Zatímco v úvodním závodu, který se odehrál na sklonku roku v Oberstdorfu, zvítězil suverénně Simon Ammann, jeden z favoritů na titul celého turné, v následujících závodech se karty obrátily a do hry vlétl černý kůň z Rakouska – Thomas Diethart, který do startu na turné měl za sebou jen čtyři závody ve světovém poháru. A jako Cézar – přišel, viděl, zvítězil.

Prvotní triumf v Ga–Pa

Hned v druhém závodu turné, v Garmisch-Partenkirchen, se už ale z vítězství radoval někdo jiný. Švýcarský favorit Ammann skončil až na třetím místě, vítězství mu vyfoukl právě Thomas Diethart, když skočil 141 a 140,5 metru. Pro tohoto muže, zcela právem nazývaného překvapením turnaje, to byl teprve šestý závod ve světovém poháru a první vítězství. Z českých borců se dařilo Janu Maturovi, který jako jediný postoupil do druhého kola a nakonec obsadil jedenácté místo.

Turné čtyř můstků.

Jan Matura obsadil v Ga-Pa jedenácté místo a může být spokojen.

Komplikovaný Innsbruck

Turné čtyř můstků

Čtyřnásobný olympijský vítěz, Simon Ammann, na vítězství v Turné stále čeká.

Třetím můstkem v pořadí byl Innsbruck, závod, ve kterém se mohlo mnohé změnit. Letošní závod byl výjimečný tím, že se skákalo pouze jedno kolo. Druhé kolo pořadatelé zrušili z důvodu silného větru v jeho průběhu – odskákat stihlo pouze 21 skokanů. Ačkoliv závod vyhrál Fin Anssi Koivuranta, na výsluní se vrátil rovněž Simon Ammann. Ten skončil na druhém místě a dotáhl se tak na rozdíl pouhých deseti bodů za Thomase Dietharta, který v Innsbrucku dokončil závod až na pátém místě.

V Rakousku se v prvním kole dařilo i Čechům, Jan Matura skončil na 22. místě, Antonín Hájek ještě o čtyři příčky níže. Ostatní naši reprezentanti nepostoupili ani do druhého kola.

Souboj o zlato v Bischofhofenu

Finální boj o vítěze turné se tak přesunul do Bischofhofenu, kde se již tradičně koná poslední ze čtyř závodů. Ambice na zlato a mistrovský titul se v podstatě soustředily už jen mezi dva muže – Ammanna a Dietharta. Švýcarský veterán Ammann by jistě rád viděl ve své sbírce triumf z Turné čtyř můstků, které jako jediné doposud nevyhrál. V posledním závodu turné ale skončil až na čtvrtém místě a o senzační vítězství se tak postaral mladý Rakušan Diethart se skoky 138,5 a 140 metrů.

Letošní ročník byl napětím a očekáváním nabitý až do konce a konečným obsazením vítězných stupňů velmi překvapivý. Na druhém místě skončil Morgenstern, na třetím Ammann. Z Čechů dopadl nejlépe Jan Matura, v Bischofhofen skončil dvanáctý a celkově obsadil dvacátou příčku.

 Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jan Markel

Jan Markel

Chronický ironman s touhou posouvat hranice snění i bdění, fyzických i psychických sil, zarputilý optimista, který věří, že když něco děláte dostatečně dlouho a intenzivně, tak zblbnete, pardon, naučíte se to alespoň na průměrné úrovni. Věří, že lze dokázat cokoliv a s oblibou to dokazuje. Je velmi ješitný, proto často googlí sám sebe. K smrti rád vyplňuje profily nudnými informacemi.

Zanechte komentář