Looper je na blízku

Film / 17.11.2012

Novinka ze světa sci-fi o cestování časem. Opravdu originální nápad na příběh od režiséra Riana Johnsona o tom, jaké to je, chtít zabít sám sebe. Tedy spíš vaše budoucí já.

Dlouho očekávané sci-fi s Brucem WillisemJosephem Grodonem-Levittem, které má obrovské ohlasy ve světě. Co se týče zámoří například v Číně má takovou sledovanost, že se stihl už téměř zaplatit. A to je rozpočet 30 miliónů dolarů.

Looper

Znatelné úpravy v obličeji herce Josepha. Zdroj: en.wikipedia.org

Trochu z vnitřku

Hlavní klíčová postava je Joe. Sympatický krasavec v podobě Josepha žijící v roce 2044. Společnost je rozdělená na doslova chásku (skoro bezdomovce a prostitutky, kteří se navzájem střílí po ulicích) a smetánku. Mají drogy, peníze, jezdí si drahými auty, a to celé díky jejich jedinečné práci. A Joe mezi ně samozřejmě patří. Živí se jako looper.

Loopeři jsou zabijáci, zabíjejí lidi z budoucnosti vzdálené třicet let, kteří jsou k nim posíláni přes stroj času. Nevidí jejich obličej, nebaví se s nimi, prostě na ně počkají na předem daném místě, zastřelí a jejich tělo spálí. V budoucnu není totiž vůbec jednoduché se mrtvého těla zbavit, proto mafie vymyslela, že osoby pošlou na smrt přes stroj času do minulosti, kde na ně čeká looper. Jenže skvělý život looperů je na dobu určitou, ve smlouvě totiž mají psáno, že i oni budou muset jednou zemřít. A to tak, že zabijí sami sebe.

A přichází Bruce

Každý má jistě fixovaného Bruce jako skvělého gangstera a zabijáka s kamennou a drsnou tváří například z filmu Sin City, Pulp Fiction, Rec, apod. Jeho obličej i výrazy jsou sice stejné, ale upřímně, je to slabší. Ani si skoro nepamatuji, že ve filmu vážně hrál. Představuje Joa po 30 letech, tedy jeho starší verzi, která je poslána strojem času na smrt. Jenže on se svého života vzdát nechce, potkal lásku a odstěhoval se do Číny. Je rozhodnutý žít. A je tu zápletka! Mladý Joe svoje starší já nezabije, respektive zabít nestihne, z čehož jsou samozřejmě trable. Po Joeovi jdou jeho nadřízení, on jde po svém starším já a starší já hledá způsoby, jak předejít vraždění v jeho době, tedy v budoucnu. Příběh je sice trochu zamotaný, ale divák se rychle zorientuje.

Sladkému Josephu Grodonu-Levittovi museli poupravit obličej a mimiku, aby se podobal své starší verzi – tedy samotnému Bruceovi. Mně osobně to bylo, jako divákovi, proti srsti. Připomínal mi dost animovanou postavu Tommyho z české hry Mafia.

Joseph Grodon-Levitt

Joseph Grodon-Levitt. Zdroj: hollywoodreporter.com

 Závěrem

Pro mě osobně to je jeden z nejlepších filmů letos vůbec. Nehledě na to, jak je to jako sci-fi skvěle promyšlené. Nízký rozpočet je sice trochu vidět (snad jedna celá čtvrtina filmu se odehrává na farmě), ale na kvalitě to určitě neubralo. Skvělé herecké obsazení, scénář téměř geniální. Jediné, co bych vytkla, je tedy „srdcervoucí“ hollywoodský konec v podobě mateřské lásky a doslova rodinného dramatu.

Premiéra v ČR: 11.10.2012
Hodnocení csfd.cz k 27.10.2012: 76%

Diana Hrdličková

Diana Hrdličková

"Není čas ztrácet čas, protože nežiješ ale umíráš."

Zanechte komentář