Recept proti špatné náladě? Zatančete si flamenco!

Sport / 20.1.2014

Dvě hodiny v doprovodu kastanět vám vrátí dobrou náladu a alespoň v duchu vás přenesou do teplých krajin.

Letošní zima (zatím!) není právě jedna z nejkrutějších, ale chladno přece jen je. Slunce svítí jen občas a spíše symbolicky a věčně zatažená obloha společně se smogem vytváří příhodnou atmosféru pro vznik všelijakých chmur. Každý s tím bojuje po svém, někdo s hrnkem čaje a zavřenýma očima vzpomíná na léto, já jsem se inspirovala filmem Carlose Saury a rozhodla se být novou Carmen. Šla jsem si zatancovat flamenco.

Nemusela jsem se rozjet do Španělska, odkud tento temperamentní tanec pochází, to možná přijde až časem. Do teplých krajů jsem se přenesla pouze v duchu během nedělního dvouhodinového semináře flamenca v pražském Centru Tance.

Lektorka flamenca - Taťána Krištůfková. Zdroj: Centrum Tance

Lektorka flamenca – Taťána Krištůfková. Zdroj: Centrum Tance

„Dupat“ se musí elegantně

V sále se nás sešlo kolem 15 a všechny jsme nemohly dočkat začátku. Byly mezi námi již zkušenější tanečnice v typických dlouhých sukních s volány, ale i naprostí nováčci. „Ještě jsem flamenco nikdy netancovala, ale těším se,“ svěřila se jedna z účastnic a dodala: „Slyšela jsem, že to je velká makačka na nohy.“ Nohy jsme opravdu na konci všechny cítily, ale hezky popořádku.

Úvodem nás naše lektorka Taťána Krištůfková seznámila s teorií flamenca. Povyprávěla nám o jeho původu, ukázala nám základní dupy a vysvětlila správný postoj těla a způsob pohybu. Když už jsme byly všechny řádně srovnané a postoj jsme měly zkontrolovaný ve velkém zrcadle, mohly jsme se vrhnout do tancování.

Zapojit se musí nejen nohy, ale i paže

Začaly jsme prvními kroky ze Sevillanas, folklorního tance ze Sevilly, jak už napovídá jeho název. Místností zněla nádherná a energie plná hudba, kterou doplňovaly kastaněty lektorky, a my se daly do pohybu. Zprvu neohrabaně, ale postupně jsme získávaly na jistotě a poctivě a sebejistě jsme podupávaly do rytmu. Ruce v bok, zpevněné celé tělo, které se nesmělo ani hnout, v aktivním pohybu téměř po celou dobu zůstávaly jen nohy – celé chodidlo, špička, pata.

Nohy skutečné dostávaly zabrat, tak jsme je v půlce semináře nechaly na chvíli odpočinout a zaměřily se na ruce. Jak správně tleskat, abyste u toho vypadali jako skutečně tanečníci flamenca a ne jako stydlivá předškolačka? Jak tanec ladně doprovázet pohyby paží či jenom rukou? To všechno jsme se dozvěděly i jsme si to vyzkoušely. Tanečnější nátury si pohyby osvojily hned, ti dřevnatější (jako třeba já) mohou cvičit doma či si kolem sebe velmi elegantním způsobem dělat místo v dopravních prostředcích.

První kroky tance z videa jsme se na kurzu učily. Naše provedení sice nebylo tak ladné, ale myslím, že jsme se mu na konci dost přiblížily!

Nohy už ovšem zahálely nějak dlouho, tak jsme pokračovaly v jejich trápení. Tentokrát jsme zkusily několik kroků z tanga. To už byl, co se kroků týče, o něco náročnější tanec, ale ani to nám nezabránilo mít radost z hudby, skvělé atmosféry a pohybu. Paní Krištůfková nás navíc neustále obcházela, opravovala a dolaďovala naše pohyby, neunikla jí ani chybička, takže jsme nemohly nic ošidit, ulehčit si, ale ani naopak – nemohly jsme si pohyb ani ztížit.

Dvě hodiny utekly jako voda, nastal čas se rozloučit. Myslím, že každé z nás ještě cestou domů zněly v uších kastaněty a všechny jsme si znovu a znovu zkoušely kroky Sevillanas i tanga, jen co se za námi zabouchly dveře bytu a nikdo nás neviděl. Já tedy ano! Boj s protivným počasím se tento víkend vydařil a doufám, že dobrá nálada se nás všech bude držet i nadále. V případě dlouho trvajícího pošmourna naštěstí existují i kurzy, takže přinejhorším tu zimu prostě zadupeme do země!

Logo - centrum tanceZa možnost navštívit seminář flamenca děkujeme Centru Tance, které momentálně funguje nejen v Praze, ale i v Plzni a Brně. Původně se zaměřovalo na orientální tance, nyní se zde vyučují i tance další. Vyzkoušet si můžete nejen skvělé flamenco, ale například také latinskoamerické tance či moderní hip hop.

 Zdroj perexové fotografie: Centrum Tance

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář