Stadion Manchester United

Sir odešel, Red Devils se potácí ve středu tabulky

Sport / 13.1.2014

Autor:

Manchester United zažívá nejhorší sezonu od roku 1992. Co se děje s tímto legendárním klubem, který má fanoušky po celém světě?

Rudí ďáblové, jak se přezdívá nejúspěšnějšímu týmu z Anglie, mají za sebou velice krušný půlrok a sedmé místo v tabulce je v celku překvapující výsledek, který neočekával sebelepší fotbalový odborník. Přitom se jedná o mužstvo, které obhajuje titul z minulé sezony. Asi to v Manchesteru neslyší rádi, ale sami dobře vědí, že odchod Sira Alexe Fergusona, který vedl United neuvěřitelných 27 let, má daleko větší dopad, než se očekávalo.

Ferguson byl výjimečný vůdce, psycholog a odborník s obrovskými zkušenostmi, ale ani ve fotbalovém prostředí se věk nedá zastavit a logicky tento legendární Skot musel svoje místo přenechat mladším, konkrétně bývalému kouči Evertonu Davidu Moeysovi. Moeys musel mít v celku obrovskou kuráž, protože přijmout angažmá po legendě, která si za své úspěchy vysloužila šlechtický titul od britské královny, může znamenat kariérní sebevraždu.

Od Fellainiho se rozhodně čekalo více

Od Fellainiho se rozhodně čekalo více.

Po svém příchodu na Old Trafford přijal filozofii, která říká: „začni tam, kde předchůdce skončil“. Tým neoslabil, přemluvil veterána Giggse, aby odložil fotbalový důchod a ještě přivedl ze „svého“ Evertonu šikovného záložníka Fellainiho. Kádr zůstal pohromadě a byl připraven pokračovat ve stejných kolejích, které přináší úspěchy. Jenže opak je pravdou. Mužstvo nefunguje, hvězdy přestaly táhnout za jeden provaz, přibyla zranění a vztahy kouče s hráči se začínají přiostřovat.

obránce Red devils

Rio Ferdinand nejspíš v létě opustí svůj milovaný klub.

Spekuluje se o tom, že na konci sezony proběhne velká čistka týmu, ale je rozumné, aby odešli hráči, kteří pod Fergusonem patřili k nejlepším v Evropě? Nebo by si měl Moeys přivést svoje hráče, kterým bude věřit – a ať potom ukáže svoje kvality? Jenže pokud se mu ani tohle nepovede, může United přijít nejen o uznání, ale i o významné sponzory, kteří každý rok do týmu sypou miliony. Přesto všechno se říká, že naděje umírá poslední a tohle by si Moeys měl připomínat každý den.

Zdroj všech fotografií: Wikimedia Commons

Jakub Novák

Jakub Novák

Sportovec tělem i duší. Studuji politologii, aktivně hraji golf a občas si kopnu do míče. Řídím se heslem: „Je lepší být nenáviděn pro to, jaký jsi, než být milován pro to, co nejsi.“

Zanechte komentář