Jaké jsou 4 nejlepší antiviry k dostání zdarma?

Technologie / 18.1.2014

Chránit počítač před škodlivými viry je důležité. Pojďme si představit čtyři nejúčinnější antivirové programy, které jsou zdarma k dostání!

Na začátku éry počítačů viry skoro ani neexistovaly a nyní jich je plný internet. Na opravdu škodlivé viry již můžete narazit na každém kroku a věřte, že dovedou napáchat opravdu nepěknou spoušť. Právě proto je nutné chránit svůj počítač antivirovými programy. Které z těch, co jsou k dostání zdarma, jsou nejlepší? Pojďme si představit čtyři z nich!

Microsoft Security Essentials

Sám Microsoft svým uživatelům s Windows XP, 7 a Vista nabízí velice dobrý antivirový program Microsoft Security Essentials. Je dostupný zcela zdarma a získal si již velkou oblibu. Ochrání před infikovanými soubory a skvěle si rozumí s celým systémem. Jeho velké plus je, že běžný uživatel o něm takřka neví a přesto program pracuje na sto procent. Ovládání je uživatelsky velice přívětivé a tak si s ním rozumí i ti, kterým se velké počítačové dovednosti vyhnuly obloukem.

microsoft esential

Jednoduchý, přehledný i oblíbený – Microsoft Esential. Zdroj: Martina Baierová, Generace 21


Shrnutí:  Nesnižuje výkon počítače, sám si hlídá aktualizace, spolehlivě ochrání před malwarem. Zároveň poskytuje ochranu pomocí brány Microsoft Firewall.

Avast! Free Antivirus

I celosvětově proslulý český antivirus se těší velké oblibě a mnozí jej považují přímo za jedničku mezi všemi antiviry. Svým uživatelům nabízí přehledné prostředí a široké nastavení notifikací. Menší nevýhodou je nutnost jednou za rok provést registraci. Avast! má také o něco větší nároky na systém a proto se nehodí na notebooky se slabší hardwarovou výbavou, které může v konečné verzi velice zpomalovat a stávají se v době čištění systému nepoužitelné.

Avast!

Avast! je mezi uživateli velice populární. Zdroj: Martina Baierová, generace 21


Shrnutí: Avast! spolehlivě ochrání před viry, červy, spywarem, škodlivým softwarem z internetu, e-mailů a další zdrojů. Nastavení je jednoduché a intuitivní, možnost naplánování automatických kontrol.

AVG AntiVirus Free

AVG je druhým českým zástupcem, který nabízí ochranu zejména před viry a malwarem. Na rozdíl od ostatních antivirů obsahuje ještě nástroj pro zlepšení výkonu vašeho systému. Zapomenout nesmíme ani na technickou podporu, kterou kdejaký antivirus opravdu nemá. Program pracuje zcela sám na pozadí systému a počítač tudíž ani moc nezatěžuje. Nevýhodou je to, že oproti komerční verzi jsou všechny další funkce programu velice omezené. Zapomeňte tedy na firewall, anstispam apod.

AVG

AVG může pomoci s výkonem systému. Zdroj: avg.com


Shrnutí: český antivir, jehož rozhraní je ale pouze v angličtině. Verze poskytovaná zdarma je velice osekaná, za to program pracuje zcela sám a poskytuje i technickou podporu.

Avira AntiVir Personal

Tento antivir ochrání váš počítač před trojskými koňmi, červy a jinými viry. Nenabízí bohužel ochranu elektronické pošty ani ochranu před spywarem, ale i přesto je mezi uživateli poměrně oblíbený. Samozřejmostí je možnost naplánování automatického spuštění testu jako u předchozích antivirů. Avira AntiVir se snadno ovládá, ale nevýhodou je jeho uživatelské rozhraní dostupné pouze v angličtině nebo němčině.

Avira

Uživatelské prostředí vypadá přívětivě. Zdroj: avira.com


Shrnutí: Ke stažení pouze v angličtině či němčině, ochrání pouze před trojskými koňmi, červy a jinými viry. Neochrání před spywarem, ani nenabízí ochranu elektronické pošty.

A jak si tedy vybrat?

Při výběru dbejte na výkon vašeho notebooku. Správný antivirový program by notebook při svém výkonu neměl nijak zatěžovat. Zamyslete se nad tím, zdali si budete hlídat aktualizace sami či nikoliv, a promyslete si, jestli myslíte na pravidelné kontroly svého počítače. Pokud tomu tak není, sáhněte spíše po antiviru, který udělá vše spolehlivě za vás!

Přejeme šťastnou ruku při výběru!

Zdroj perexové fotografie: foter.com, marsmet546

Martina Baierová

Martina Baierová

Editorka sekce Cestování a šéfredaktorka portálu, která se snaží jít vždy za svým snem. A hlavně se nevzdávat, že jo.

Zanechte komentář