Dabing Street v Dejvicích propadla alkoholu

Divadlo / 16.12.2012

Hra plná okamžiků, které vás rozesmějí. Vzápětí ale zjistíte, že to přece jen k smíchu není.

Režisér Petr Zelenka napsal pro Dejvické divadlo již třetí hru. První dvě, Příběhy obyčejného šílenství a Teremin, se staly téměř legendárními. Letos v prosinci se Zelenka rozhodl zařadit mezi legendární i své zatím poslední dílo a vystavěl na prknech, která znamenají svět, celou Dabing Street.

Od desíti k pěti…

Dvě místnosti jsou od sebe odděleny dvojitým sklem a zatímco jedna je vybavena pouze klavírem, obrazovkou a mikrofony, druhá praská ve švech, neboť je přeplněná starými přístroji a regály s videokazetami. Tak vypadá sídlo dříve úspěšného, dnes pomalu krachujícího dabingového studia.

To, že se studiem to jde od desíti k pěti, naznačí již první scéna. Pavel v podání Václava Neužila dostane za úkol nadabovat scénu z latríny, ve které, jak si dokážete představit, nepadne jediné slovo. Ostatně i zbytek videí, která budou v průběhu hry dabována, pojednává o podobných tématech.

Dabovací studio Zero

Podoba dabovacího studia Zero.
Zdroj: Hynek Glos, dejvickedivadlo.cz

Společně s Pavlem pracuje na dabingu i Karel (Hynek Čermák). Dobrák, který mžourá na svět skrz své úzké brýle a snaží se dohlížet na svou mladší sestru Ladu (Jana Holcová), drsnou zpěvačku s citlivou duší. Ačkoliv si Karel musí přivydělávat v ochrance, svou práci ve studiu miluje. Nebo možná spíš miluje Pavlovu ženu Evu (Klára Melíšková), kvůli které stále v práci zůstává.

… od jedné skleničky k několika lahvím

Je to právě Eva, ředitelka studia, kdo ve snaze o záchranu jejich společné práce přivede mezi své kolegy Michala (Martin Myšička), novináře a prognostika. Chce po něm pomoc při získávání úvěru, aby mohla splatit úvěr ještě z doby dřívější. Může se zdát, že přicházejí lepší zítřky, ale naopak nastává začátek konce.  Z Michala se vyklube alkoholik, který se snaží své závislosti zbavit, ale nabízené lahvi odolat nedokáže.

Myšička předvádí na jevišti skvělý výkon. Za 2,5 hodiny představení se promění ze sebevědomím oplývajícího známého moderátora v naprostou trosku, která žije z pití a pro pití. Velmi dobře mu sekundují i ostatní dva pánové. Neužil se jako vždy našel v postavě trochu bláznivé, překypující švihlými nápady, Čermák zjemnil svou na pohled drsnou osobnost a celkově tak trochu zněžněl.

Pavel (Neužil) a Michal (Myšička)

Vždy bláznivými nápady překypující Pavel (Václav Neužil) a vážený novinář Michal (Martin Myšička).
Zdroj: Hynek Glos, dejvickedivadlo.cz

Celá hra je plná vtipně působících scén. Když se ale nad některými z nich člověk zamyslí, do smíchu mu není. Lidé ze studia jsou svou prací tak posedlí, že v momentě, kdy by měli mluvit o svých citech, deklamují scénu z jednoho amerického filmu. A opravdu je vtipný opilecký Myšičkův monolog? Hrou se můžete prvoplánově bavit, ale také se i zamyslet.

Jediné, co by se dílu dalo vytknout, je jeho délka. Kdyby Zelenka skončil s psaním o pár scén dřív, nemělo by představení chybu. Bohužel se rozhodl dovést Michalův příběh až do úplného konce na úkor toho, že ztratil možnost hru ukončit v ten pravý kouzelný moment.

Nicméně pokud vám nevadí pořádná dávka sprostých slov (kvůli které je ostatně hra označená jako vhodná pro diváky až od 15 let) a chcete vidět výborné výkony výborných herců, nelze jinak, než vám hru doporučit.

Inscenace: Dabing Street
Autor: Petr Zelenka
Divadlo: Dejvické divadlo
Režie: Petr Zelenka
Herecké obsazení: Martin Myšička, Hynek Čermák, Václav Neužil, Klára Melíšková, Jana Holcová, Lada Jelínková
Cena: 350 – 390 Kč, divadlo poskytuje pro studenty s průkazkou ISIC slevu 30 %

Zdroj perexové fotografie: Hynek Glos, dejvickedivadlo.cz

Barbora Švarcová

Barbora Švarcová

Najdete mě nejčastěji s knihou v ruce. Pokud nedržím knihu, snažím se držet tempo své rychlé chůze, protože neustále někam spěchám. Miluju hory v létě, na jaře i na podzim, jízdu na kole, pokud zrovna nemrzne. K přežití zimy mi pomáhají knížky a divadla.

Zanechte komentář