Vytvořte si vlastní šperky z korálků III. díl: prstýnek se srdíčkem

Krása a móda / 20.1.2014

Udělejte si sami prstýnek, náramek nebo náhrdelník z korálků! Poradíme vám, jak jednoduše na to!

Dámy, máte rády šperky z korálků a jste alespoň trochu tvořivé? A co říkáte na srdíčka? Ať už jste romantička či nikoliv, tento šperk působí na ruce dívky velmi vkusně a něžně. Jestli nemáte rády červenou nebo růžovou, nevadí – zvolte takovou barvu, která se vám líbí a bude vám parádně ladit třeba zrovna k takovému kousku oblečení, ke kterému nemáte žádný jiný šperk. Navíc se blíží svátek svatého Valentýna, k němuž srdíčka bezpochyby patří. Buďte tematická! Dle našeho návodu si snadno a levně vytvoříte něco hezkého a pak budete moci říct: „To já sama!“

Připravili jsme pro vás seriál článků, který bude vycházet každý týden s nějakým návodem na korálkový šperk. V 1. díle jste se naučili základní a nejjednodušší smyčku. Ve 2. díle jsme vám ukázali, jak si vytvořit květ kytky se středem i bez středu, kterým jste si mohli zkrášlit šperk, který jste si upletli dle návodu minule. V dnešním, 3. díle, vás čeká návod na prstýnek se srdíčkem!

Připravte si:

Korálky

Použijte takovou barvu, jaká se vám líbí. Zdroj: freedigitalphotos.net

  • silonový vlasec
  • korálky libovolné barvy
  • nůžky nebo kleštičky
  • zapalovač či zápalky

Co se týče potřeb, vše platí jako v předchozích dílech. Pro připomenutí: v následujících ukázkách je použit tmavý vlasec, aby to bylo na obrázcích dobře vidět. Vám spíše doporučujeme průhledný vlasec, poněvadž když budete mít světlé nebo průhledné korálky, vlasec by mohl prosvítat a konečný dojem tak kazit. Zapalovač či zápalky vám poslouží k zatavení odstřihnutých konců vlasce, aby se zakončující uzel nerozmotal a konce vás neškrábaly.

Přeji příjemnou zábavu a kreativní náladu!

První kroky

Korálky

Ve tvorbě srdce se používá základní smyčka. Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Vytvoření srdce není nikterak těžké. Základní znalostí je jednoduchá smyčka, která byla podrobně popsána v 1. díle. Pak už jenom musíte dávat pozor, co a kam prostrčit. Jdeme na to!

Na vlasec o délce asi tři čtvrtě metru až metr navléknete pět korálků (1) a umístíte je zhruba do středu. Nyní uchopíte oba konce vlasců, na jeden navléknete korálek, kterým druhý konec vlasce protáhnete jakoby v protisměru. Vytvoří se vám smyčka, kterou stáhnete (1). Tímto se vám vlasec jakoby rozdělí na dvě strany. Na pravý konec vlasce navléknete jeden korálek, na levý konec vlasce pak tři korálky (2). Pátým korálkem protáhnete opět protisměrně oba vlasce a utáhnete smyčku (3). Takto pokračujete ještě dvakrát, takže budete mít dohromady čtyři „kolečka“ (4).

Nyní se bude vytvářet páté kolečko, kterým se zároveň spojí to první. Na pravý vlasec si navléknete jeden korálek a poté jej protáhnete korálkem z prvního kolečka, jako je na obrázku (5). Pak navléknete na oba vlasce po jednom korálku (6) a dalším korálkem vytvoříte opět smyčku (7). Následně navléknete na pravý vlasec tři korálky a na levý pouze jeden (8) a opět dalším korálkem stáhnete (9). Nyní se počet korálků na vlascích obrátí, takže na pravém bude jen jeden a na levém budou tři (10). Poté opět stáhnete pátým korálkem (11). Takto vytvoříte ještě další dvě kolečka pomocí smyček. Při tvorbě pátého kolečka navléknete na levý vlasec pouze jeden korálek a konec vlasce protáhnete korálkem prvního kolečka, jak je to vyobrazeno výše (12). Pak navléknete na oba vlasce po jednom korálku (13) a dalším korálkem ukončíte utažením (14).

Srdíčko už se rýsuje

Korálky

Nebojte se tvořit, návod je velmi podrobný! Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Máte vytvořené dvě části srdce, nyní je zapotřebí udělat dolní cíp. Navlékněte tedy jeden korálek na levý vlasec a ten pak provlékněte jakoby nejvíce dole umístěným korálkem na druhé půlce srdce (1). Poté navléknete na oba vlasce po dvou korálcích a pátým vytvoříte smyčku (2). Následně navléknete ještě po jednom korálku na oba vlasce a třetím jej opět stáhnete do smyčky (3). Nyní budete protahovat vlasce jakoby zpátky korálky. Pravý vlasec prostrčíte zpět pravým korálkem a pak i tím středovým nad ním, který tvoří smyčku (4). Totéž uděláte i s levým, tedy do levého korálku nad ním a pak taky do středového (4). Následně ještě každý vlasec zvlášť do korálku nad ním na jeho straně (5).

Nyní se bude v podstatě tvořit to samé co předtím, lze to nazvat druhou vrstvou. Na pravý vlasec navléknete jeden korálek, na levý tři korálky (6). Dalším korálkem to opět utáhnete (7), bude to vypadat jako na obrázku (8). Toto kolečko se smyčkou se stejným počtem korálků jednou zopakujte. Pak navléknete opět na pravý vlasec jeden korálek, na levý tři (9), ale teď následuje změna. Dle obrázku (10) protáhnete pravý vlasec korálkem, který je již součástí srdce (jakoby podél strany), protože potřebujete spojit tuto druhou vrstvu, kterou vytváříte, s tím základem. Poté jedním korálkem opět protáhnete oba vlasce a vytvoříte smyčku (11). Opakujte ještě dvakrát.

A pleteme dál!

Korálky

Můžete zvolit libovolné barvy. Klidně jenom jednu, ale i více než dvě! Zdroj: Sandra Svobodová, Generace 21

Páté kolečko se opět spojuje s prvním. Navlékněte tedy jeden korálek na levý vlasec a provlékněte jej do vrchního korálku prvního kolečka této části (1). Poté navléknete na oba vlasce po jednom korálku (1). Dalším korálkem ho utáhnete a vytvoří se vám opět kolečko ze smyčky (2). Nyní na pravý vlasec navléknete jeden korálek a na levý tři (3). Dalším korálkem ho stáhněte (4). Poté navlékněte na oba vlasce po jednom korálku (5), pravý vlasec protáhněte korálkem v základu podélně a navlékněte ještě jeden korálek na tutéž stranu (6). Dalším korálkem vlasec opět stáhněte (7). Tento postup opakujte ještě dvakrát.

Jakmile tak učiníte, navlékněte na každý vlasec po jednom korálku (8) a dle obrázku (9) ho protáhněte nejbližším korálkem z prvního kolečka na levé straně srdce (9). Navlékněte na levý vlasec opět jeden korálek (10) a dalším korálkem vytvořte smyčku (11). Nyní dejte na pravý vlasec jeden korálek (12) a provlékněte to korálkem u středu srdce, jako je vyobrazeno na obrázku (13) (korálek nad rohem papíru). Stáhněte ho a protáhněte pak oba vlasce korálky podél strany plastického srdce (14), abyste se dostali zhruba do středu strany (15).

Nyní už jenom pomocí obou vlasců napletete prsten (držící část k prstu). A to tak, že na oba vlasce navléknete po jednom, dvou či více korálcích, které stáhnete smyčkou (dle návodu v 1. díle). Pletete tak dlouho, dokud vám řetízek dá obvod vašeho prstu. Poté ho přivážete k opačné části srdce, uděláte uzel a máte hotovo.

Z vlastní zkušenosti mohu ručně vyrobené šperky jen doporučit. Prstýnek jsem měla na ruce zatím dvakrát a dostalo se mi pochvaly asi od pěti lidí. Když jsem na otázku, kde jsem ho koupila, sdělila, že jsem si ho upletla sama, všichni vyvalili oči a mou zručnost obdivovali. Dvě kamarádky a sestra mě poprosily, jestli bych jim ho také neudělala. Prý mi zaplatí cokoliv.

Zkusíte si vlastnoručně vytvořit svůj šperk? Upleťte si jej a pochlubte se nám, jak se vám dařilo!

Příště se můžete těšit na elegantní prstýnek.

Zdroj perexové fotografie: Sandra Svobodová, Generace 21

Sandra Svobodová

Sandra Svobodová

Je spoustu věcí, které nám život nabízí. Mě baví se o takových věcech dozvídat - baví mě vzdělávání a četba, studuji vysokou školu. Ráda se směji a snažím se koukat na věci z více úhlů - vše nemusí být tak špatné/skvělé, jak se na první pohled zdá.

Zanechte komentář