U Mrtvého moře to žije!

Cestování / 21.1.2014

Světově proslulé jezero na pomezí Jordánska a Izraele je oblíbeným cílem návštěvníků díky svým léčivým účinkům.

Mrtvé moře je zajímavé hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je ten, že se jedná o nejníže položené místo na Zemi. Rozkládá se 420 metrů pod hladinou světového oceánu. Zároveň se jedná o naprosto unikátní přírodní jev, jelikož salinita vody Mrtvého moře dosahuje téměř 34 procent, čímž se stává nejslanějším jezerem světa.

pláž u Mrtvého moře

Již brzy se pláže Mrtvého moře opět naplní turisty. Zdroj: foter.com, Tracy Hunter

V tak slané vodě nemohou žít téměř žádné organismy, maximálně některé druhy bakterií. Z tohoto pohledu je Mrtvé moře skutečně mrtvé. Onen život zde zastupují turisté, kteří se sem sjíždějí jak za rekreací, tak především za ozdravnou kúrou. Díky obsahu mnoha minerálních látek má Mrtvé moře ojedinělé léčebné účinky, které pomáhají léčit lupénku, astma, alergie a jiná onemocnění.

Další kuriozita jezera spočívá v tom, že utopit se v něm je takřka nemožné. To způsobuje právě vysoká salinita, která zvyšuje hustotu vody a udrží nás tak na hladině bez sebemenšího úsilí.

Mrtvé moře

V Mrtvém moři se neutopíte! Zdroj: foter.com, synnwang

V posledních letech se Mrtvé moře potýká s velkým problémem. Tok řeky Jordán, která je hlavní zásobárnou jezera, byl výrazně zredukován a důsledkem toho Mrtvé moře poměrně rychle vysychá. Hladina prý ročně klesne až o jeden metr. Záchranou by mohla být spolupráce Jordánska, Izraele a Palestiny. Tyto země se na konci minulého roku dohodly na společném vybudování jakéhosi potrubí, které bude přivádět vodu z Rudého moře. Zda tento krok pro záchranu tohoto jedinečného jezera postačí, zůstává otázkou.

Mrtvé moře je jedním z nejzajímavějších úkazů naší planety v několika ohledech. Vydejte se spatřit toto jedinečné místo dříve, než bude pozdě.

Zdroj perexové fotografie: flickr.com, Rob

Michal Voráček

Michal Voráček

Student žurnalistiky s hlubokým zájmem o historii, cizí jazyky a společenské vědy, vášnivý cestovatel, milovník umění, dobrého vína a čokolády ve všech podobách.

Zanechte komentář