8 důvodů, proč se prosmát životem

Osobní rozvoj Vztahy / 21.1.2014

Smějte se! Smích prodlužuje život, léčí, zlepšuje vztahy a v neposlední řadě může někoho pořádně naštvat.

Někdy nám do smíchu není, někdy smích nemůžeme udržet a takřka se jím zajíkáme, smíchem můžeme prolomit ledy a smíchem se dá také léčit. Terapie smíchem má už i své oficiální pojmenování – geloterapie.

Pokud patříte mezi smíšky, v Česku existuje Klub smíchu, kde se jeho členové pravidelně scházejí a pořádají cvičení. V současné době se pořádají cvičení v pražském Divadle Kampa, cvičení trvá obvykle 60 minut a na programu je kratší rozcvička  a poté už jenom smích. 

Smích má také svůj den! Mezinárodní den smíchu vychází na první květnovou neděli, pro rok 2014 připadá tento den na 4. 5. 2014.

1) Prodlouží vám život

Pokud se chcete dožít vysokého věku, smích je jedním z receptů, jak na to. Nejsou to žádné domněnky, je to fakt, který je podložený i vědeckými výzkumy. Co se děje ve vašem těle, když se zrovna otřásá salvou nezadržitelného smíchu? Při smíchu se v těle uvolňují endorfiny, hormony štěstí, které mají za následek posílení imunity, zmírnění stresu a menší riziko vzniku nádorového onemocnění.  I když se budete smát každý den, nesmrtelnost je vyloučena, ale můžete žít kvalitněji a déle.

2) Smích léčí, nepochybně

Smích má víc než pozitivní účinek na náš organismus, tlumí bolest a zklidňuje. Lékaři dokonce přišli s tím, že pokud trpíte menstruačními bolestmi, stačí se 10 minut z plna hrdla smát a bolesti zmizí, i bez prášků.

3) Zkrášluje, pryč s tunou make-upu

Smějete se každý den? zdroj:sxc.hu

Smějete se každý den? Zdroj: sxc.hu

Představte si známé fotky z magazínů pro ženy. Jedna žena před proměnou a po ní. Dotyčná sice možná vypadala, že proměnu potřebuje jako sůl, ale na dokumentaci o tom, jak vypadala před proměnou, se setkáte jen s jejím nepříjemným výrazem. Zato na druhé fotce, po proměně, jsou všechny ženy krásné a navíc se i smějí. Nebo se smějí, protože jsou krásné?

Dovedu si představit tyto ženy i před proměnou, smějící se, už tím by zkrásněly. Ale to by nevynikl účel takové kampaně, kterým je ukázat co největší efekt zkrásnění díky šikovným vizážistům a kadeřníkům. Co dodat? Smích v našich tvářích nás prostě zkrášluje.

4) Šíří se rychlostí blesku

Dar rozesmát své okolí nemá jistě každý, ale pokud se nám podaří podělit se s někým o radost či nějaký vtípek, bude nás to hřát na duši. Smích je navíc zákeřně nakažlivý a rychle se šíří. Dusnou atmosféru doma, v kanceláři nebo na schůzce můžeme smíchem snadno rozbít a prolomit ledy.

Není vám zrovna moc do smíchu? Podívejte se na známé video, které musí rozesmát snad každého!

5) Můžeme někoho  pěkně na..štvat!

Odzkoušeno, funguje to! Protivné, nepřející lidi a přenašeče špatné nálady můžeme jednoduše zpacifikovat úsměvem, smíchem či dobrou náladou. Nutno dodat, že některým škarohlídům je třeba své jednání ještě vysvětlovat. „Čemu se smějete, myslíte, že máte důvod?“ „Ano, mám, ale já se nesměju vám, ale na vás.“ Uff…

6) Zlepšuje vztahy 

Hádky a nedorozumění se dají vyřešit i jinak než známou větou „promluvme si“. Dokázat se zasmát vlastním chybám, vlastním zbytečným hádkám a nedorozuměním je výhra pro oba partnery. Někdy stačí jeden úsměv a všechna slova jsou zbytečná. Smysl pro humor stále dominuje v žebříčku očekávaných vlastností partnera, jak u mužů, tak u žen.

Smíchem posilujeme i svalstvo. zdroj:sxc.hu

Smíchem posilujeme i svalstvo. Zdroj: sxc.hu

 7) Posiluje svaly a spaluje kalorie 

Když se smějeme, naše bránice dostává pěkně zabrat, navíc smích působí jako uvolňovací cvičení. A je tomu tak. Určitě vám někdo už řekl „přestaň, nebo se počůrám smíchy“ a určitě si někdo do kalhot i cvrnknul.

Zlepší se nám dech, srdíčko pumpuje a svalová aktivita podporuje aktivitu žaludku a střev a povzbudí naše zažívání. Pamatujete si, kdy naposledy jste se zasmáli tak, až vás bolely břišní svaly?

8) Smích jako neprůstřelný štít 

Některé situace vám můžou dát zabrat. Co děláte, když vás někdo kritizuje například za špatné odvedenou práci? Bráníte se slovně, nebo se nebráníte vůbec? Smích může sloužit taky jako obrana před nesmělostí či kritikou, jako štít před vším, co na nás útočí zvenčí a na co neumíme adekvátně zareagovat. Inspirovat se můžeme Američany a jejich american smile!

Zdroj perexové fotografie: foter.com

Lucie Hudcovičová

Lucie Hudcovičová

„Člověk musí mít vždycky cíl, ale nemusí se vždycky trefit.“ - Jan Werich. Já pevně věřím, že se trefím. Jsem věčný optimista a tak trochu malý zmatkář, mám ráda smích, dobrou společnost a nové výzvy, což psaní zcela určitě je.

Zanechte komentář