V Plzni rozehrávají rodinné drama

Divadlo Kultura / 24.1.2014

Třetí premiéra letošní sezony je plná bravurních hereckých výkonů. Srpen v zemi indiánů ale diváky zaujme i silným tématem.

Poslední novinkou v Plzni je zajímavá hra, která by určitě neměla uniknout vaší pozornosti. Patří totiž k inscenacím, které jsou spíše pro náročné diváky a uspokojí touhu po opravdovém divadelním umění, pokud v inscenacích hledáte něco víc než jen zábavu. Úspěšná hra Srpen v zemi indiánů amerického autora Tracyho Lettse získala od svého prvního uvedení v USA v roce 2007 řadu ocenění. U nás se zatím hrála jen v Národním divadle pod režisérským vedením Michala Dočekala a i v Praze se setkala s velmi dobrým ohlasem.

Inscenace s výrazným tématem i indiánskou filozofií

Nyní přichází do Plzně a i tady si jistě najde své diváky. Šéfka činohry a režisérka inscenace Natálie Deáková sází na promyšlenou režii a poselství celého příběhu. Na pozadí sarkasmu se na jevišti odehrává příběh plný bolesti, hořkosti, lží i ztracených iluzí. Na základě podivného zmizení spisovatele Beverlyho Westona se do domu kdesi v Oklahomě sjíždí celá rozvětvená rodina a otevírají se staré i nové rány. Každý člen rodiny přináší do velkého domu své vlastní trápení, není tak nouze o příběhy lidských proher i malých vítězství, která však netrvají věčně.

Rozvětvená americká rodina a celá řada plzeňských a hostujících herců. Zdroj: djkt-plzen.cz

Rozvětvená americká rodina a celá řada plzeňských a hostujících herců. Zdroj: djkt-plzen.cz

Zajímavostí příběhu je ale i konfrontace indiánské filozofie s vyspělou civilizací, kterou do nešťastného domu přináší mladá indiánka. Celým příběhem tiše proplouvá a lidem hledajícím smysl života se snaží dodat alespoň trochu klidu. Tato konfrontace výborně upozorňuje na fakt, že prostý indiánský člověk dokáže být daleko šťastnější než člověk pohlcený moderním šílenstvím. Inscenace tak vnáší i tuhle odvěkou pravdu.

Srpen v zemi indiánů je příležitostí pro velké herecké výkony

Ten největší jednoznačně podává Monika Švábová, která celé představení táhne. V roli Violet Westonové je mimořádně výborná, nad fyzickou i psychickou náročností, kterou její role vyžaduje, se divákům tají dech, Švábová ji totiž zvládá bez sebemenšího zaváhání. Svou postavu dokonale vystihuje, představuje Violet jako zničenou ženu závislou na lécích, ublíženou, bojácnou i panovačnou. Nejen plzeňským divákům tak dokazuje, že má potenciál a zaslouží si větší pozornost. Nevybavím si žádnou jinou roli, kde byla tak bezprostřední a výrazná.

Monika Švábová jako Violet Westonová je hvězdou celé inscenace. Zdroj: djkt-plzen.cz

Monika Švábová jako Violet Westonová je hvězdou celé inscenace. Zdroj: djkt-plzen.cz

Nemohu nezmínit i další stálici ansámblu v Plzni, která naopak snad každou svou rolí přesvědčuje, že dokáže zahrát cokoliv a v kterékoliv inscenaci vynikne a zaujme. To samozřejmě doprovází obrovský herecký um a talent. Řeč je o Janě Kubátové, která se v této inscenaci představuje jako Violetina sestra Mattie.

Vzhledem k velkému množství postav, a snad i kvůli ozvláštnění pro plzeňské diváky, povolala režisérka hostující herce, kteří plzeňskému souboru výborně sekundují. Nejvýraznější je Apolena Veldová v roli nejstarší Violetiny dcery Barbary. Svým přesvědčujícím výkonem skvěle vystihuje vývoj postavy, do domu rodičů přijíždí vyrovnaná a úspěšná žena, které se sice rozpadá manželství, ale zdá se, že to dokáže ustát. Vlivem situace, silných emocí i nepřízní osudu se ale čím dál více podává své matce, až je úplně stejně zlomená jako ona.

Scéna Lukáše Kuchinky dává hercům opravdu velký prostor. Zdroj: djkt-plzen.cz

Scéna Lukáše Kuchinky dává hercům opravdu velký prostor. Zdroj: djkt-plzen.cz

Dalším výborným počinem v této inscenaci je i scéna Lukáše Kuchinky, kterou si představte jako proříznutý domeček pro panenky. Každý pokoj má svého majitele, který tam většinu inscenace zůstává, jeviště je tak stále plné. Ale nebojte se, nic vám neunikne, herci jsou výborně vedeni a vysoké scéně pomáhá i hra světel, která diváka vždy navede tam, kam zrovna potřebuje. Dům je úžasný a po zvednutí opony diváci neskrývají svůj obdiv. K příběhu se hodí dokonale a pomáhá ho i dotvářet. Když totiž pokoj ztratí svého majitele, přestává existovat.

Inscenace patří k náročnějším, pokud ale rádi odcházíte z divadla se silnými emocemi, určitě se do plzeňského divadla běžte podívat. Čeká vás silný příběh vyprávěný s dávkou sarkasmu prostřednictvím výborných hereckých výkonů a propracované scénografie.

Inscenace: Srpen v zemi indiánů
Autor: Tracy Letts
Divadlo: Divadlo Josefa Kajetána Tyla
Premiéra: 14. prosince 2013
Režie: Natálie Deáková
Herecké obsazení: Pavel Pavlovský, Monika Švábová, Apolena Veldová, Pavel Nečas, Andrea Černá, Štěpánka Křesťanová, Jana Kubátová, Miloslav Krejsa, Zdeněk Rohlíček, Martin Stránský, Jakub Zindulka ad.
Cena: 80–320 Kč, na nevyprodaná představení půl hodiny před začátkem sleva 50 % pro studenty

Zdroj perexové fotografie: djkt-plzen.cz

Petra Boltíková

Petra Boltíková

Mým královstvím je divadlo! Děkuji za Vaši přízeň!

Zanechte komentář