Už jste si koupili lístky na únor?

Divadlo / 1.2.2014

Další měsíc klepe na dveře a s ním i další premiéry a divadelní akce. Jste zvědaví, co vás čeká? Pojďte se na to s námi podívat!

Kam se tento měsíc chystáme my?

Barbora Švarcová: Nemohu se dočkat autorské inscenace herců Švandova divadla Cry baby cry. Těším se na večer plný zábavy a třeba se i dozvím, jak žít a být šťastná.

Petra Boltíková: V únoru se chystám do svého nejoblíbenějšího divadla, kterým je Divado J. K. Tyla v Plzni. Těším se na  hru Bůh masakru, která bude uváděna v Divadle v Klubu, kde to mám moc ráda. Ten malý komorní prostor má na inscenace úžasný vliv.

Hana Bulejová: V únoru bych se ráda podívala do Divadla Kampa na Země je placatá, jinak tě zabiju! – byla jsem na nich několikrát v minulosti, tak se tam ráda vrátím – je to tam velmi komorní a útulné.  Ráda bych ještě dostala do Národního divadla na Tartuffa, byla jsem na tom v Divadle Na Zábradlí, tak by bylo fajn to porovnat.

Veronika Svobodová: Jako věčný propagátor ostravského divadla nemůžu nezmínit premiéru Petrolejových lamp v Divadle Petra Bezruče v režii Martina Františáka. Co se týče pražských scén, velmi ráda bych viděla, jak se Pavel Šimák popral s dílem Fan Vavřincové Eva tropí hlouposti. Film s Natašou Gollovou a Oldřichem Novým je skvělý i po více než sedmdesáti letech a já doufám, že inscenace Divadla Na Fidlovačce bude také úspěšná. A v brněnském Buranteatru si nenechám ujít 39 stupňů, komedii podle Alfreda Hitchcocka.

Klára Václavíková: Co se týče divadelních premiér, je pro mě zajímavé představení studentů JAMU: Zpověď hochštaplera Felixe Krulla ve spolupráci Studia Marta. Věřím, že žádný kus pro mě nebude zklamáním, ale kvalitně stráveným časem, o kterém vám ráda napíšu článek.

Eliška Řeháková: Divadlo Kalich na mě udělalo dojem již dříve, a tak si rozhodně nemohu nechat ujít jejich staronový muzikál Touha. Hned na začátku února se chystá premiéra tohoto díla, které vzešlo z původního českého filmu Kvaska.

Únorové premiéry

Strýček Váňa

Městské divadlo Brno

Souboj vášní, sebeklamů, rozbitých iluzí, nenaplněných nadějí a neopětovaných lásek: nadmíru působivý nadčasový obraz způsobu života druhu homo sapiens. Hru plnou humoru a smutku napsal doktor Čechov před sto dvaceti roky, ale to čechovovské trápení, trapnosti a směšnosti nám nejsou vůbec vzdálené.

Premiéra: 8. února 2014

Režie: Stanislav Moša

Hrají: Zdeněk Junák, Ivana Vaňková, Lenka Janíková, Světlana Janotová, Miroslava Kolářová, Viktor Skála, Petr Štěpán, Jan Mazák, Patrik Bořecký, Jaroslav Záděra, Eva Jelínková.

Úhlavní přátelé

Divadlo v Rytířské

Fotografie ze čtené zkoušky inscenace Úhlavní přátelé. Zdroj: www.divadlovrytirske.cz

Fotografie ze čtené zkoušky inscenace Úhlavní přátelé. Zdroj: www.divadlovrytirske.cz

Svěží francouzská komedie o tom, jak snadné je narušit dlouholeté přátelství… aneb Co způsobí neopatrné zacházení s mobilem při cestě autem na návštěvu nejlepších přátel.

Premiéra: 15. února 2014

Režie: Jiří Seydler

Hrají: Tereza Kostková, Miroslav Vladyka, Nela Boudová, Radek Holub.

Poslední z Haussmanů

Divadlo Na Vinohradech

Plakát k inscenaci Poslední z Haussmanů. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com

Plakát k inscenaci Poslední z Haussmanů. Zdroj: www.divadlonavinohradech.com[horizontal]

Rodinná vila Haussmanových je zanedbaná stejně jako vztahy mezi členy rodiny, kteří spolu střídavě žili a nežili.

Premiéra: 21. února 2014

Režie: Petr Kracik

Hrají: Daniela Kolářová, Ondřej Brousek, Simona Postlerová, Svatopluk Skopal, Sabina Rojková, Ondřej Rychlý.

Akce měsíce únor

Emília Vášáryová v hlavní roli inscenace Rybárik královský. Zdroj: www.studiodva.cz

Emília Vášáryová v hlavní roli inscenace Rybárik královský. Zdroj: www.studiodva.cz

Studio DVA již nějaký čas spolupracuje s bratislavským Štúdiem L+S a od února zavádí „Slovenské pondělky“, což znamená pravidelné hostování tohoto slovenského souboru. V únoru bude tedy možné zhlédnout Prach aneb dva Maďaři se zbláznili nebo Rybárik královský.

Více informací na stránkách Studia DVA

Plakát k festivalu Autorská tvorba nablízko. Zdroj: www.facebook.com/nablizko

Plakát k festivalu Autorská tvorba nablízko. Zdroj: www.facebook.com/nablizko

Divadlo Disk pořádá na začátku února Festival Autorská tvorba nablízko. Navštivte speciální dílny či přednášky, naučte se mluvit, hrát si s hlasem. Pracujte se svými texty. Improvizujte. Tvořte!

Více informací na Facebooku festivalu.

Studio Alta připravuje na únor akci s názvem Zabijačka 2014: Porcujeme umění! Těšit se můžete na tanec, opravdového vepříka, divadelní večeři, dekadentní večírek, akrobacii a spoustu dalších zajímavých akcí.

Více informací na stránkách Studia Alta.

Co nás zaujalo v lednu?

Barbora Švarcová: Vypravila jsem se do Cirkusu Mlejn na derniéru představení Emílie. Nevím, co mě nadchlo více – živá hudba v podání Alžběty Kostrhunové, nebo skvěle předvedená akrobacie na šálách dua Eliška Brtnická a Janka Klimová, ze které se tajil dech? Bod si může Mlejn připsat i za podporu zdravé stravy svého publika, do kterého jsou během představení házeny ředkvičky.

Hana Bulejová: V lednu mě zaujala Komorní činohra, kde jsem byla na hře Chaoz. Bylo to mé první setkání s Komorní činohrou a byla jsem velmi nadšená a chystám se tam určitě znovu. Též jsem byla prvně ve Studiu Hrdinů, a to konkrétně na DNArt. Hra byla velmi zajímavá, kombinovala mluvené slovo, tanec a hudbu, celé to působilo velmi extravagantně, navíc se to realizovalo ve sklepních prostorách Veletržního paláce, kde jsem v životě nebyla, čili to byl zážitek.

Klára Václavíková: Nový rok, nové inscenace a nová zábava. S takovými to očekáváními jsem vstoupila do měsíce ledna. A musím přiznat, že mé očekávání se naplnilo. Pro mě se novinkou stalo Divadlo Petra Bezruče v Ostravě. Zde jsem měla možnost zhlédnout inscenaci Můj romantický příběh, která mě přímo nadchla. Proto mě také velmi potěšilo, že stejný kus hrají i v brněnském divadle Buranteatr a jsem na něj velmi zvědavá.

Eliška Řeháková: Já jsem si divadelní zážitky vybrala hned v prvním lednovém týdnu. Nejprve jsem zavítala na sever do Liberce na muzikál She loves me, který mě zaujal zpěvností, veselostí a výkony všech představitelů. O pár dní později jsem se vydala do svého oblíbeného Divadla Kalich, přestože jsem toto divadlo navštívila již několikrát, byla tato návštěva v něčem nová. Byla jsem zde poprvé na činohře a musím říct, že takhle dobře jsem se dlouho nepobavila a hra Nahniličko se tímto zapsala na můj seznam „musím vidět ještě jednou.“

Zdroje informací o premiérách: webové stránky jednotlivých divadel

Zdroj perexové fotografie: www.sxc.hu

Eliška Řeháková

Eliška Řeháková

V divadle jsem častěji, než by se mému okolí líbilo... Ale já to tam miluju.

Zanechte komentář